Rynek e-sportu z każdym kolejnym rokiem rośnie pod względem ilości użytkowników, pieniędzy w niego pompowanych (blisko miliard dolarów przychodu z e-sportu w 2018 r.), ale i także wzrostem zainteresowania bukmacherów. Już u wszystkich legalnych buków można znaleźć ofertę meczową na takie e-gry jak Dota 2 czy LoL. Jedną z najpopularniejszych obstawianych gier jest Counter-Strike: Global Offensive. Dla tych, którzy jeszcze nie mieli styczności z tą grą przygotowaliśmy krótki wstęp do tej gry.
Co znajdziesz w artykule?
Historia CS:GO
Counter-Strike: Global Offensive jest czwartą odsłoną głównej serii popularnego FPS-a (first-person shooter). Gra została wydana 12 sierpnia 2012 roku przez amerykańskiego producenta Valve Corporation. CS:GO, podobnie jak jego starsi braci – Counter-Strike: Source oraz CS 1.6 – w krótkim czasie zyskał wielką popularność i przyciągnął przed monitory komputerów miliony graczy na całym świecie. Według ostatnich danych gra rozeszła się w ponad 40 milionach egzemplarzy (PC) na całym świecie. Natomiast przeciętna ilość zawodników grających w danym momencie na platformie Steam wynosi 383 017 osób.
Firma Valve po wydaniu gry zadbała o jej regularne aktualizowanie. W CS:GO systematycznie dodawane są nowe CS GO mapy oraz bronie, a także inne atrakcyjne dodatki czy wydarzenia tymczasowe. Poznaj zasady gry CS GO!
Zasady meczu CS GO
W Counter-Strike: Global Offensive, podobnie jak w poprzednich częściach, rywalizują ze sobą dwie drużyny. W skład każdej z nich wchodzi po pięciu zawodników. W CS:GO jedna z drużyn wciela się w grupę terrorystyczną (T), a druga w antyterrorystów (CT). Każda z nich ma określone zadania, które musi wykonać, aby zwyciężyć daną rundę. Podczas rywalizacji i jej rozstrzygnięć zdobywa się pieniądze, a odpowiednie zarządzanie nimi, to bardzo ważna część całej rozgrywki.
Zasady gry CS GO
Przebieg rundy
Pierwszą z zasad gry CS GO jest to, że zadaniem grupy terrorystycznej w klasycznej rozgrywce jest podłożenie oraz zdetonowanie ładunków wybuchowych w jednym z dwóch miejsc znajdujących się na danej mapie. Antyterroryści z kolei muszą zapobiec eksplozji. Podłożona bomba wybucha, gdy minie 35 sekund. Jest to czas, w którym obie drużyny zmieniają swoją charakterystykę. W tym momencie antyterroryści muszą przejść do ofensywy, a terroryści nie dopuścić do tego, aby ładunek wybuchowy został rozbrojony. Wygrywa drużyna która zdetonuje bombę lub rozbroi ją i zapobiegnie eksplozji. Najpopularniejszą metodą na zwycięstwo jest jednak zabicie wszystkich przeciwników. Każda runda w meczu turniejowym trwa 2 minuty.
Istnieje również inny scenariusz tej rozgrywki, w którym terroryści przetrzymują zakładników, a antyterroryści mają za zadanie ich odbić. Schemat jest identyczny, jak ten z bombą, jednak na początku rundy to grupa antyterrorystyczna musi przejść do ofensywy.
Przebieg meczu
Każdy mecz składa się z 30 rund, które rozgrywane są na jednej mapie. Po 15 rundach następuje zmiana stron. Terroryści wcielają się w antyterrorystów i na odwrót. Ostateczne zwycięstwo w całym meczu przynosi pokonanie przeciwników w 16 rundach.
Kolejna z zasad meczu CS GO mówi, że jeśli po całej rozgrywce mamy remis 15 do 15, wówczas obie drużyny przystępują do dogrywki. Składa się ona najczęściej z 6 rund, a więc każda z drużyn po 3 razy wciela się w jedną z grup. Mecz rozgrywa się do momentu, aż jedna z ekip nie osiągnie przewagi.
Podczas profesjonalnego meczu wszyscy członkowie drużyny komunikują się ze sobą przy pomocy zestawów słuchawkowych. Najczęściej wykorzystywanym programem do porozumiewania się pomiędzy sobą jest TeamSpeak. Każdy z graczy ma określone zadania. Kluczowymi postaciami są najczęściej:
- prowadzący, który podejmuje ważne decyzje i obiera taktykę na daną rundę;
- otwierający, który wychodzi na pierwszą linię frontu oraz ma za zadanie siać popłoch w szeregach przeciwnika i wypracować przewagę liczebną;
- snajper strzelający z dystansu i używający granatów do zagrywek taktycznych.
Stan rywalizacji można śledzić w górnej części ekranu, gdzie raportowane są najważniejsze zdarzenia oraz znajdują się paski życia graczy.
Mapy
Mecze w CS:GO rozgrywane są na siedmiu z dostępnych 8 oficjalnych map (Nuke, Cache, Overpass, Train, Mirage, Cobblestone, Inferno, Dust 2). Każda z nich charakteryzuje się odmienną specyfiką, jednak wszystkie posiadają elementy wspólne. Są to punkty startowe obu drużyn, a także dwa miejsca ataku, w których terroryści mają za zadanie zdetonować ładunek wybuchowy.
Mapy różnią się od siebie rozkładem ciągów komunikacyjnych, ukrytych oraz dodatkowych przejść, a także kryjówek, małej infrastruktury, osłon i innych elementów mających wpływ na przebieg rozgrywki. Zespoły muszą dostosować taktykę do danej mapy, aby jak najskuteczniej przeciwstawić się przeciwnikom.
Kategorie broni
W CS:GO dostępne jest 8 typów broni. Każda z nich różni się od siebie między innymi ilością obrażeń, szybkostrzelnością, zasięgiem efektywnym, penetracją pancerza czy też ceną.
- pistolety (np. Desert Eagle, Glock-18);
- ciężkie – strzelby (np. Obrzyn, XM1014);
- ciężkie – ciężkie karabiny maszynowe (np. Negev, M249);
- pistolety maszynowe (np. UMP-45, MP7);
- karabiny – karabiny automatyczne (np. AK-47, Famas);
- karabiny – karabiny snajperskie (np AWP, SSG 08);
- granaty (np. zaczepny, zapalający, dymny, koktajl Mołotowa);
- noże.
Na stronie steamcommunity.com oraz pl.csgo.wikia.com/ można dowiedzieć się więcej na temat ich statystyk.
Ekonomia w grze
Zdobywanie pieniędzy i odpowiednie zarządzanie nimi jest bardzo ważne podczas rozgrywki w CS:GO. Podstawowym wyposażeniem każdego z graczy jest nóż oraz pistolet. Pierwsza runda meczu i pierwsza po zmianie stron, czyli szesnasta runda, rozgrywane są tylko z podstawowym ekwipunkiem. Zawodnicy otrzymują bowiem na starcie po 800$ co starcza tylko na nieco lepszy pistolet oraz granaty lub kamizelkę kuloodporną, która nieznacznie zwiększa żywotność postaci.
Następnie podczas gry zdobywa się dodatkowe środki. Pieniądze wypłacane są za wygraną oraz przegraną rundę, a także zabicie przeciwnika, czy zdetonowanie bomby lub jej rozbrojenie. Wszystkie kwoty jakie wynikają z rozstrzygnięcia rundy i wpływają po niej na konta zawodników prezentują się następująco:
- 250 $ – otrzymuje drużyna, która dodatkowo zdetonowała lub rozbroiła bombę.
- 1 400 $ – otrzymuje zawodnik z zespołu, który przegrał;
- 1 900 $ – wpływa na konta graczy, którzy przegrali drugi raz z rzędu;
- 2 400 $ – dostają ci, którzy odnieśli porażkę trzeci raz z rzędu;
- 2 900 $ – dla tych, których drużyna przegrała po raz czwarty z rzędu;
- 3 200 $ – otrzymuje każdy gracz ze zwycięskiej drużyny;
- 3 400 $ – dla każdego gracza po piątej i każdej następnej porażce z rzędu.
Kwota za kolejne z rzędu odniesione porażki podnosi się w celu wyrównania szans, tak aby mecz zbyt szybko nie stał się jednostronnym widowiskiem, a jego wynik był zależny przede wszystkim od umiejętności graczy. Każdy z zawodników może zdobyć również dodatkowe środki, które przyznawane są za zabicie przeciwnika. Kwoty te różnią się w zależności od broni, którą został on wyeliminowany i wyglądają następująco:
- 100 $ – za zabicie z AWP (Arctic Warfare Police), czyli broni snajperskiej;
- 300 $ – za zabicie przy pomocy jednej ze standardowych broni (np. pistolety, granaty, Rifle);
- 600 $ – to nagroda za eliminację bronią typu SMG (np. Mac-10, PP-Bizon, MP7);
- 900 $ – zgarnia zawodnik, który zabił przeciwnika bronią typu Shotgun (np. Obrzyn, Nova, MAG-7);
- 1 500 $ – za eliminację przeciwnika przy użyciu noża.
Podczas meczów turniejowych standardowym limitem zgromadzonych środków, którymi dysponuje zawodnik, jest 16 000 $. W przypadku remisu, gracze otrzymują przed dogrywką po 10 000 $.
Ekonomia i zbieranie pieniędzy jest w CS:GO bardzo ważnym elementem, ponieważ przed każdą rundą gracze mają 10 sekund na zakup broni. Od tego jakimi dysponują środkami zależy jej jakość oraz parametry. Ponadto drużynom przysługują również przerwy taktyczne. Zazwyczaj są to 2 pauzy na mecz, które nie mogą przekraczać 5 minut.
Typowanie CS GO: czym różni się od innych FPS-ów?
Jeśli chcesz wiedzieć, jak obstawiać w CS GO, powinieneś wiedzieć, że podstawową różnicą gry Counter-Strike: Global Ofensive, jeśli chodzi o jej produkcję i sport elektroniczny, jest to, że stała się ona ponadczasowa. Inne FPS-y tworzone są seriami. Każda gra wchodzi praktycznie co rok i zawiera jakieś nowinki, które mają na celu zachęcić do jej nabycia. Mecze w CS:GO odbywają się od lat na tych samych mapach. Dzięki temu ewoluować może poziom graczy, czy obrane strategie i nie jest to zależne od całkowitej zmiany przestrzeni czy gameplay’a.
CS:GO różni się również od innych gier typu FPS samą rozgrywką. Można wymienić kilka kluczowych różnic, które mają wpływ na przebieg gry i są to:
- krótkie rundy;
- postacie nie odradzają się po śmierci w trakcie rundy, tylko dopiero w następnej;
- nie występują klasy postaci (np. medyk, czy zabójca);
- zdrowie się nie regeneruje, a postacie nie wytrzymują tak wielu pocisków, jak w innych grach;
- nie można poruszać się żadnymi pojazdami;
- przed każdą rundą dokonuje się zakupu broni za środki zebrane w poprzednich rundach;
- nie występują specjalne nagrody, które nie zostały przewidziane w taryfikatorze za zabójstwa i rozstrzygnięcia;
- każda broń ma inną charakterystykę i rozrzut, dlatego nie wystarczy używać celownika, który pojawia się na monitorze.
Wszystkie różnice oraz osobliwość zasad i rozgrywki mają wpływ na to, że CS:GO stał się flagową grą na scenie e-sportu.
Jeżeli jesteś ciekawy gdzie można obstawiać CS:GO, to sprawdź nasz ranking bukmacherów e-sport. Znajdziesz tam informacje jakie inne gry elektroniczne można obstawiać oraz który z nich, według głosów naszych odwiedzających, jest najlepszy na start.