Pięściarstwo i MMA są sportami walki cieszącymi się nie tylko wielką oglądalnością, ale i zainteresowaniem kibiców, którzy lubią postawić kupon u bukmachera. Walki obstawiano w zasadzie od zawsze, ale przez długie lata proceder ten był wątpliwy pod względem prawnym. Dziś mamy jednak wielu legalnych bukmacherów online, u których każdy pełnoletni Polak może sprawdzić się w roli typera. Jesteś początkującym w te “klocki” lub chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat zakładów na boks zawodowy i MMA? Właśnie dla ciebie stworzyliśmy ten poradnik obstawiania.
Co znajdziesz w artykule?
✅ Rodzaje zakładów w boksie i MMA
Wytypowanie zwycięzcy walki to jedynie wierzchołek góry jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie na boks i MMA. Polscy operatorzy udostępniają oferty na pojedynki ważne i mniej ważne, a zazwyczaj dla każdego z nich aktywnych jest co najmniej kilka rynków. Poniżej przyglądamy się tym najpopularniejszym.
Przeczytaj również: Jak obstawiać skoki narciarskie? Poradnik typera
Sporty walki jak piłka nożna, czyli zakład 1X2
To najbardziej podstawowy rodzaj zakładu, w którym wskazujemy triumfatora starcia lub typujemy remis. Przy tym ostatnim w boksie i MMA zawsze widnieje bardzo wysoki kurs z uwagi na to, iż prawdopodobieństwo takiego obrotu wydarzeń jest o wiele mniejsze niż np. w futbolu. Ponadto sporo walk bokserskich i MMA ma zdecydowanego faworyta z bardzo niskim kursem oraz underdoga, przy którym widnieje o wiele wyższy kurs. Niestety ślepe postawienie na tego drugiego obarczone jest wysokim ryzykiem niepowodzenia. Wniosek z tego taki, że na potencjalnie słabszych zawodników można stawiać pod warunkiem, że ma się nosa do wychwytywania ich mocnych stron oraz mankamentów faworytów.
Przykładowa oferta:
Zakład na rundę lub grupę rund
Gdy zwycięzcę walki można wytypować w ciemno, a kursy na triumf tzw. pewniaka budzą jedynie uśmiech politowania, wtedy do gry wkraczają zakłady na rundę lub grupę rund. Polegają one na wskazaniu, w której odsłonie (np. w trzeciej) lub w jakim przedziale rund (np. 3-5) dany zawodnik zakończy pojedynek na swoją korzyść. Zaletą takich zakładów są wyższe kursy na faworytów niż w przypadku obstawiania 1×2, ale typer ponosi w tym przypadku o wiele większe ryzyko i wymagana jest od niego wnikliwa analiza nadchodzącego starcia.
Przykład oferty:
Metoda zwycięstwa
Studiując rekordy poszczególnych pięściarzy i wojowników można zauważyć, że część z nich zazwyczaj wygrywa pojedynki posyłając oponentów na deski, a część preferuje mozolne punktowanie rywali lub doprowadzanie do poddania (to w przypadku MMA). W zakładach bukmacherskich na sporty walki można obstawić czy zawodnik triumfuje przed czasem (np. przez KO), czy też walka zakończy się jego zwycięstwem na punkty.
Przykładowa oferta:
Walka na pełnym dystansie?
Każdy pojedynek bokserski i MMA zakontraktowany jest na określoną liczbę rund, ale wcale nie musi tyle trwać. Bywa tak, że naprzeciw siebie stają dwaj naprawdę wyrównani zawodnicy, a wtedy typowanie zwycięzcy przypomina wróżenie z fusów. Obstawianie remisów w sportach walki to również loteria, ale na szczęście istnieją zakłady, w których nie trzeba typować rezultatu potyczki w ringu, oktagonie czy klatce. Wystarczy w nich tylko obstawić czy pojedynek potrwa pełną liczbę zakontraktowanych rund, czy jednak rozstrzygnięcie zapadnie przed czasem.
Przykład oferty:
Poniżej lub powyżej określonej liczby rund
Innym sposobem obstawiania boksu i MMA bez typowania zwycięzcy lub remisu są zakłady na to, że starcie potrwa poniżej lub powyżej wskazanej przez bukmachera liczby rund. Opcja ta stanowi wariację na temat piłkarskich zakładów under/over i skierowana jest do typerów, którzy mają dużą wiedzę na temat walczących ze sobą zawodników.
Przykładowa oferta:
Sprawdź też: Jak obstawiać tenis? Praktyczny poradnik bukmacherski
📚 Poradnik obstawiania boksu i MMA
Wbrew pozorom pięściarstwo i mieszane sztuki walka nie są łatwymi do rozpracowania dyscyplinami. O sukcesie danego zawodnika decydują często niewidoczne dla laików detale.
Miejsce walki
Niby ringi, klatki i oktagony na całym świecie wyglądają tak samo, ale nie od dziś wiadomo, że gospodarzom pomagają ściany. Zawodnik walczący przed własną publicznością bardzo często może liczyć nie tylko na jej wsparcie, ale i na łaskawsze spojrzenia sędziów. Gdy posiadacz mistrzowskiego pasa walczy u siebie w kraju, to pretendentowi może być niesłychanie trudno pokonać go w inny sposób niż przed czasem. Oceny punktowe arbitrów nierzadko mają się bowiem nijak do przebiegu walki.
Warunki fizyczne
Po to, żeby zmniejszyć fizyczne dysproporcje pomiędzy zawodnikami, w sportach walki istnieją kategorie wagowe. Ten zabieg nie sprawił jednak, że te różnice nagle przestały istnieć, a w wadze ciężkiej widać je najbardziej. Pięściarze i wojownicy różnią się nie tylko wagą, ale też wzrostem czy zasięgiem ramion. Jedni stawiają na masę mięśniową, a inni niekoniecznie. Nie ma jednak tak, że dobrze zbudowany zawodnik o wzroście 200 cm pokona każdego rywala na swojej drodze. Większy nie zawsze wygrywa z mniejszym, ponieważ warunki fizyczne to tylko jeden z elementów układanki, która staje się kompletna dopiero po przeanalizowaniu pozostałych punktów tego poradnika.
Największą i najbardziej rzetelną bazę zawodników w boskie znajdziesz na stronie boxrec.com
Mańkut bywa problematyczny
Bokserzy i wojownicy MMA tak jak większość ludzi na świecie są głównie osobami praworęcznymi. Dlatego właśnie przed postawieniem kuponu u bukmachera na danego zawodnika warto sprawdzić, która ręka jest jego dominującą i której bardziej lubi używać jego przeciwnik. Jeśli praworęczny faworyt stanie naprzeciw leworęcznego underdoga, należy się dowiedzieć czy ten pierwszy kiedykolwiek wcześniej znajdował się już w podobnej sytuacji. Walka praworęcznego z mańkutem wymaga zupełnie innej taktyki. Niektórzy pięściarze i zawodnicy mieszanych sztuk walki mają problem z tym, żeby postępować wbrew swoim przyzwyczajeniom ze starć z praworęcznymi rywalami.
Styl walki
Najrozsądniej typować walki z udziałem pięściarzy i wojowników MMA, których poczynania śledzimy już od dłuższego czasu lub takich, których zapisy walk są dostępne w internecie. Tylko wtedy mamy możliwość poznania stylu danego zawodnika i przekonania się z jakimi rywalami lubi się on mierzyć, a jacy przeciwnicy sprawiają mu trudności. Jedni preferują walkę w bliskim kontakcie, a drudzy wolą trzymać dystans. W przypadku MMA należy też zwracać uwagę na to, czy dany wojownik jest parterowcem (ang. grappler), zapaśnikiem (ang. wrestler), czy może uderzaczem (ang. striker). Niektórzy bokserzy i wojownicy uskuteczniają dążenie do nokautu za wszelką cenę, a niektórzy wolą mozolnie punktować oponenta. Każdy zawodnik jest zbiorem indywidualnych cech, dlatego typowanie sportów walki to dla początkujących ciężki kawałek chleba.
Olbrzymia baza wojowników MMA znajduje się na stronie sherdog.com
Okres przygotowawczy
Czy bokser od dłuższego czasu współpracuje z aktualnym trenerem, czy niedawno zatrudnił nowego? Czy wojownik MMA dobrze się prowadził w tygodniach poprzedzających walkę, czy może jego sylwetka wygląda inaczej niż zazwyczaj lub miał problemy ze zmieszczeniem się w limicie wagowym swojej kategorii? Z kim pięściarz toczył sparingi? Czy zawodnikowi podczas treningów nie przytrafiła się kontuzja? Odpowiedzi na te pytania pozwalają skutecznym typerom wyciągnąć wiele cennych wniosków. Trener ustala taktykę na pojedynek, a zawodnik trzymający dietę i znajdujący się w dobrej formie fizycznej na pewno ma większe szanse na zwycięstwo niż ten kontuzjowany lub taki, który tydzień przed walką miał do zrzucenia 5 kilogramów.
W naszym kraju istnieje kilka wartych uwagi serwisów internetowych poświęconych sportom walki, takim jak boks i MMA. Na tych stronach znajdziesz najświeższe wiadomości w języku polskim:
- bokser.org,
- ringpolska.pl,
- mmarocks.pl,
- mma.pl,
- naszemmma.pl,
- lowking.pl,
- fight24.pl.
🥊 Co trzeba wiedzieć o boksie zawodowym?
Jakie są najważniejsze federacje w profesjonalnym boksie? W jakich kategoriach wagowych rywalizują pięściarze? Jak wyglądają zasady punktacji w boksie zawodowym? Na jakie sposoby może zostać zakończona walka? Oto pigułka wiedzy na temat szermierki na pięści.
Najważniejsze federacje
Zawodowi pięściarze rywalizują o mistrzowskie pasy wielu różnych organizacji. Najbardziej prestiżowe z nich to:
- WBC – World Boxing Council,
- WBA – World Boxing Assoction,
- IBF – International Boxing Federation,
- WBO – World Boxing Organization,
- IBO – International Boxing Organization.
Kategorie wagowe
W boksie zawodowym wyróżniamy następujące kategorie wagowe:
- Słomkowa – do 47,627 kg,
- Junior musza/lekkomusza – do 48,998 kg,
- Musza – do 50,820 kg,
- Junior kogucia/supermusza – do 52,163 kg,
- Kogucia – do 53,524 kg,
- Junior piórkowa/superkogucia – do 55,338 kg,
- Piórkowa – do 57,153 kg,
- Junior lekka/superpiórkowa – do 58,967 kg,
- Lekka – do 61,235 kg,
- Junior półśrednia/lekkopółśrednia – do 63,503 kg,
- Półśrednia – do 66,678 kg,
- Junior średnia/superpółśrednia – do 69,853 kg,
- Średnia – do 72,575 kg,
- Superśrednia – do 76,204 kg,
- Półciężka – do 79,379 kg,
- Junior ciężka/lekkociężka (cruiser) – do 90,719 kg,
- Ciężka – ponad 90,719 kg.
W listopadzie 2020 roku federacja WBC stworzyła nową kategorię wagową – super cruiser. Jej limit wynosi 101,6 kg, a limit kategorii junior ciężkiej został obniżony do 86,2 kg. Pozostałe czołowe federacje na razie nie podążyły za tym pomysłem.
Zasady punktacji
Nad przebiegiem walki czuwa trzech sędziów punktowych. Starcie kończy się werdyktem sędziowskim po zakończeniu wszystkich zakontraktowanych rund lub gdy przepisy danej federacji stanowią inaczej (np. kontuzja przed rozpoczęciem określonej rundy). Zwycięzca rundy otrzymuje od arbitra 10 punktów, a przegrany 9. Dodatkowo “oczka” są odejmowane za każde ostrzeżenie i liczenie. Runda remisowa punktowana jest 10 do 10.
Koniec walki
Chociaż zwycięzca walki zawsze jest tylko jeden (możliwy jest też remis), to szermierka na pięści może się zakończyć na wiele różnych sposobów.
KO (ang. knockout) – czyli nokaut. Tutaj nie trzeba chyba nic więcej dodawać.
TKO (ang. technical knockout) – techniczny nokaut jest orzekany w przypadku niezdolności boksera do kontynuowania walki pomimo tego, że nie został on wyliczony.
UD (ang. unanimous decision) – jednogłośna decyzja oznacza, iż wszyscy sędziowie punktowi wskazali, że zawodnik A pokonał zawodnika B.
MD (ang. majority decision) – decyzja większościowa zapada wtedy, gdy dwóch sędziów punktuje triumf pięściarza A lub B, a jeden wskazuje remis.
SD (ang. split decision)- niejednogłośna decyzja następuje, kiedy dwóch arbitrów wskazało wygraną boksera A, a jeden wypunktował zwycięstwo zawodnika B.
Przeczytaj również: Zakłady bukmacherskie na żużel. Co i jak obstawiać?
🥋 Co trzeba wiedzieć o MMA?
Jakie są najważniejsze organizacje mieszanych sztuk walki? W jakich kategoriach wagowych rywalizują wojownicy? Jak wyglądają zasady punktacji w walkach MMA? Na jakie sposoby pojedynek może zostać zakończony? Poniżej zebraliśmy wszystkie te informacje.
Czołowe federacje
W przypadku MMA rynek jest o wiele bardziej rozdrobniony niż w boksie. Wynika to z faktu, iż w mieszanych sztukach walki wojownicy najczęściej są przypisani do określonych organizacji na mocy kontraktów. Do najważniejszych federacji zaliczamy:
- UFC – Ultimate Fighting Championship,
- Bellator MMA,
- ACA – Absolute Championship Akhmat,
- AMC Fight Nights,
- ONE Championship,
- Rizin FF – RIZIN Fighting Federation ,
- IFC – Invicta Fight Championships,
- Pancrase,
- M-1 Global,
- LFA – Legacy Fighting Alliance,
- WFCA – World Fighting Championship Akhmat,
- KSW – Konfrontacja Sztuk Walki,
- Deep International,
- Road FC – Road Fighting Championship,
- CWFC – Cage Warriors Fight Championship.
Kategorie wagowe
W MMA wyróżniamy takie oto kategorie wagowe:
- Atomowa – poniżej 48 kg,
- Słomkowa – poniżej 52 kg,
- Musza – poniżej 57 kg,
- Kogucia – poniżej 61 kg,
- Piórkowa – poniżej 66 kg,
- Lekka – poniżej 70 kg,
- Półśrednia – poniżej 77 kg,
- Średnia – poniżej 84 kg,
- Półciężka – poniżej 93 kg,
- Ciężka – poniżej 120 kg,
- Superciężka – od 120 kg.
Zasady punktacji
Podobnie jak w boksie, w MMA nad przebiegiem walki czuwa trzech sędziów punktowych. Poszczególne rundy punktowane są przez każdego z nich w następujący sposób:
- 10 do 10 – remis;
- 10 do 9 – lekka przewaga jednego z zawodników;
- 10 do 8 – wyraźna przewaga jednego z zawodników;
- 10 do 7 – totalna dominacja jednego z zawodników.
Koniec walki
Identycznie jak w boksie, w mieszanych sztukach walki starcie może się zakończyć przed czasem lub przez decyzję sędziów. Oprócz rezultatów kryjących się pod skrótami KO, TKO, UD, MD i SD możliwe jest również zakończenie pojedynku przez poddanie się jednego z wojowników (SUB).
✅ Gdzie obstawiać boks i MMA?
Zakłady bukmacherskie na boks i MMA posiada w ofercie każdy legalny bukmacher online w naszym kraju. Listę sprawdzonych operatorów wraz z klasyfikacją i opisami oraz bonusy powitalne znajdziesz w naszym rankingu bukmacherów. Początkujący typerzy mogą natomiast skorzystać z naszego narzędzia, które w 30 sekund pomaga wybrać buka na start.
💛 Bukmacher do obstawiania sportów walki: Fortuna
Oficjalny sponsor największej polskiej federacji MMA, czyli KSW może się pochwalić bogatą ofertą zakładów na boks i mieszane sztuki walki. W 2021 roku bukmacher Fortuna został też sponsorem strategicznym Stowarzyszenia MMA Polska. U tego buka można obstawiać nie tylko gale największych światowych organizacji, ale również np. High League, czyli konkurenta Fame MMA.
Legalny bukmacher Fortuna przygotował ofertę powitalną dla wszystkich fanów pięściarstwa i MMA. Skorzystaj z poniższego kalkulatora, żeby sprawdzić jaką kwotą na obstawianie będziesz dysponować po pierwszej wpłacie do tego operatora.
Kod do rejestracji na stronie efortuna.pl: WiecejPLN.
❤️ Bukmacher do obstawiania MMA: Betclic
Bukmacher Betclic zasłynął tym, że w 2020 roku został oficjalnym sponsorem organizacji Fame MMA, stawiającej na walki osobowości medialnych, czyli tzw. freaków. Co ciekawe, operator ten stał się wówczas posiadaczem wyłącznych praw do oferowania zakładów na starcia pod szyldem tej federacji. Betclic ma jednak w swojej ofercie również gale innych organizacji mieszanych sztuk walki oraz multum rynków na boks zawodowy.
U buka z francuskim rodowodem dostępna jest też oferta powitalna dla miłośników sportów walki. Poniższy kalkulator pomoże ci sprawdzić, jaką kwotą na zakłady będziesz dysponować po złożeniu pierwszego depozytu u tego bukmachera.
Kod do rejestracji na stronie betclic.pl: WiecejPLN.
💚 Bukmacher do boksu i MMA: BETFAN
Reklamowany przez legendę KSW Mariusza Pudzianowskiego bukmacher również może się pochwalić rozbudowaną ofertą na boks i MMA. Obstawisz u niego nie tylko najgłośniejsze walki, ale również te, o których mniej się mówi i pisze w mediach.
Bukmacher BETFAN udostępnił pakiet powitalny dla typerów sportów walki. Dzięki poniższemu kalkulatorowi obliczysz kwotę na obstawianie, jaką będziesz dysponować po złożeniu pierwszego depozytu u tego operatora.
Kod do rejestracji na stronie betfan.pl: WiecejPLN.
Sprawdź też: Lista legalnych bukmacherów w Polsce
📺 Gdzie oglądać na żywo boks i MMA?
Najpopularniejsze sporty walki transmitowane są live na wielu kanałach TV. Streamy z boksu i MMA można też znaleźć w internecie.
Boks zawodowy:
- Platforma Canal+,
- Canal+ online,
- Polsat Sport,
- Polsat Box Go,
- TVP Sport,
- sport.tvp.pl
- Aplikacja mobilna TVP Sport,
- DAZN.
UFC:
- Polsat Sport,
- Polsat Box Go,
- STS TV,
- UFC Fight Pass.
Bellator MMA:
- TVP Sport,
- sport.tvp.pl,
- Aplikacja mobilna TVP Sport.
KSW:
- Viaplay.
Fame MMA:
PPV (famemma.tv).