Bukmacherstwo ma za sobą ciekawą historię. W sieci znaleźliśmy masę ciekawych informacji na temat bukmacherów, ich powstania, ofert i interesujących wydarzeń około-bukmacherskich. Sprawdź sam i podaj dalej ↓
Historia powstania bukmacherów, najdziwniejsze zakłady, nieprawdopodobne historie wygranych. Które informacje i ciekawostki spodobały ci się najbardziej?
Podziel się tym ze znajomymi i podaj dalej:
Możesz umieścić tę infografikę na swojej stronie. Wystarczy użyć ten kod:
Co znajdziesz w artykule?
Historia zakładów bukmacherskich
Zakładanie się o wyniki sportowe (i nie tylko) towarzyszy nam od wieków. Już starożytni Rzymianie lubowali się w obstawianiu w kości, w wyścigach rydwanów i walkach gladiatorów. Za pierwszego profesjonalnego bukmachera w naszej cywilizacji uznawany jest Anglik, Harry Ogden, który podczas wyścigów konnych w XIX wieku oznajmił że przyjmie każdy zakład na wygraną dowolnego konia. Inny Anglik – John Moores otworzył w 1992 pierwszy punkt bukmacherski. To właśnie Wielka Brytania uważana jest za kolebkę bukmacherstwa i w tym kraju zakłady sportowe są niezmiennie popularne. Słowo “bukmacher” (ang. bookmaker) zresztą wzięło się od angielskich słów “book” oraz “maker” czyli “zakład” i “robić”.
Bukmacherstwo w tradycyjnej formie znane jest od dawna, ale zakłady bukmacherskie online to dość świeża sprawa. Dopiero w 1996 roku wysłano pierwszy zakład internetowy. Pierwszym graczem który skorzystał z takiej możliwości był Fin, Jukka Konkavaara który postawił 50$ na mecz Hereford United z Tottenhamem Hotspur. Kupon Jukki był trafiony i Fin zyskał na nim całe 2 dolary… 🙂
Garść statystyk
Zakłady wzajemne w Polsce są od wielu lat legalne i dość popularne wśród naszych rodaków. Jak pokazują wyniki badań TNS OBOP, 13% Polaków przynajmniej raz w życiu wzięło udział w zakładach bukmacherskich. Daje to wynik prawie 5 mln dorosłych Polaków. Większość z nich to mężczyźni bo zaledwie 8% typujących to kobiety.
Rekordowa wygrana
Trudno znaleźć wiarygodne dane dot. największych wygranych i przegranych, ale te które dla was znaleźliśmy robią naprawdę duże wrażenie…
Według naszych informacji, największa dotychczasowa wygrana wyniosła okrągły 1 milion funtów. Zwycięski kupon został postawiony przez Freda Craggsa z Yorkshire a wygraną odebrał w dniu swoich urodzin. Niezły prezent, prawda? Najciekawsze jest to że Fred długo nie miał pojęcia że jego rekordowy kupon jest wygrany. Być może sam nie wierzył że zakłady na kuponie mogę być trafione, gdyż wyglądały naprawdę niewiarygodnie… Anglik obstawił bowiem 8 koni a jego zestawienie zaczynało się od konia “Isn’t That Lucky” (Czy to nie jest szczęście), a kończyło się na koniu “A dream come true” (Marzenie się spełnia). Mało tego – na swój urodzinowy kupon Fred postawił zaledwie 50 pensów.
Największa wygrana w Polsce
A jak wygląda to w Polsce? Polski kupon również robi wrażenie ponieważ prawdopodobnie największa wygrana jaką może pochwalić się Polak wynosi 818 000 PLN. Wysokość stawki jest jednak dużo większa niż w przypadku kuponu Freda Craggsa bo wyniosła aż 50 000 PLN.
Największa przegrana
Kupon gracza zawierał tylko 1 mecz i było to półfinałowe starcie Hiszpanii z Niemcami podczas MŚ w piłce nożnej w 2010 roku. Typer liczył na wygraną rzędu 800 000 funtów brytyjskich ale niestety jego typ się nie sprawdził i musiał pożegnać się z astronomiczną stawką – 417 000 funtów. Szkoda.
Dziwne i ciekawe zakłady bukmacherskie
Bukmacherzy czasem przechodzą samych siebie oferując coraz dziwniejsze zakłady. Oczywiście niewiele z nich ma wspólnego ze sportową rywalizacją, analizą, statystykami itd. Jakie “kwiatki” znaleźliśmy na stronach bukmacherów? Oto przykłady:
- Kiedy wyląduje pierwszy człowiek na Marsie?
- Ile hot-dogów zje zwycięzca Zawodów Jedzenia Hot-Dogów?
- Czy Luis Suarez ugryzie jakiegoś zawodnika w danym meczu?
- Czy następny James Bond będzie czarnoskóry?
- Kto wygłosi najdłuższą mowę dziękczynną na Gali Oskarów?
- Jaki kolor włosów będzie miała Lady Gaga na koncercie w trakcie finału Super Bowl?
- Czy Donald Trump przemaluje Biały Dom na kolor złoty?
- Czy Trump i Putin orzymają wspólnie Pokojową Nagrodę Nobla?
- Czy Francja poprosi USA o zwrot Statuy Wolności?
Spodobała ci się ta infografika? Będziemy wdzięczni za udostępnienie jej tu i tam 🙂