Paweł Lebda prowadzący działalność gospodarczą pod firmą „Netpositive Paweł Lebda” (numer REGON: 360263516, NIP: 8661650503, dalej: „NetPositive”) w związku z prowadzeniem niniejszej strony internetowej używa plików cookies, tj. technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika. Pliki cookies wykorzystywane są przez Netpositive w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu, w celach analitycznych oraz marketingowych, w tym personalizacji reklam. Korzystając z serwisu wyrażają Państwo zgodę na przechowywanie i uzyskiwanie dostępu do tych danych przez Netpositive oraz współpracujące podmioty trzecie. Zgoda ta w każdej chwili może być zmodyfikowana lub cofnięta poprzez dokonanie odpowiednich zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Szersze informacje znaleźć można w polityce prywatności.
Zakłady DNB – na czym polegają?
Zagłębiając się w tajniki bukmacherskiego świata, napotkać można wiele pojęć dotyczących konkretnych rodzajów zakładów. Jednym z takich terminów jest DNB oznaczający zakłady bez remisu. Czym one są i jak się nimi posługiwać?
Co znajdziesz w artykule?
Zakłady trzydrogowe 1×2: co to jest?
Żeby dobrze zrozumieć specyfikę zakładów draw no bet konieczne jest poznanie, czym są zakłady trzydrogowe. Tylko w tego rodzaju zakładach możliwe jest typowanie spotkań bez remisu. W wielkim skrócie, wydarzenia określane tym mianem mają trzy możliwe rozstrzygnięcia: wygrana, remis oraz porażka (1×2). W przypadku klasycznego zakładu, gracz obstawia jedną z tych trzech opcji. W takim razie w momencie wysłania kuponu ma 33,3% procent szans na poprawne wytypowanie końcowego rezultatu.
Zakłady trzydrogowe dotyczą wszystkich sportów, gdzie możliwy jest remis. Są to przykładowo rozstrzygnięcia w takich dyscyplinach jak:
- piłka nożna,
- piłka ręczna,
- koszykówka (regulaminowy czas gry),
- rugby,
- żużel,
- sporty walki.
W praktyce wygląda to tak, że podczas meczu piłkarskiego pomiędzy Legią Warszawa a Lechem Poznań może typować:
- 1 – zwycięstwo Legii
- X – remis
- 2 – zwycięstwo Lecha
Czyli innymi słowy, na koniec spotkania musi wystąpić jedna z tych trzech możliwości.
Zobacz też: Legalni bukmacherzy na YouTube – kogo warto śledzić?
DNB: na czym polega?
DNB to skrót od frazy ‘Draw No Bet’, która w wolnym tłumaczeniu oznacza remis, nie ma zakładu. W istocie jest to typ zakładów, dzięki któremu w przypadku remisu, gracz otrzymuje zwrot zainwestowanej stawki. Więc automatycznie, w momencie obstawiania kuponu bukmacherskiego, jego szanse na zwycięstwo wzrastają z 33,3% do 50%. Dlaczego tak się dzieje?
Korzystając z zakładów bez remisu odrzucany jest wynik remisowy z możliwych wydarzeń. W przypadku jego wystąpienia, zakład staje się nieważny, a zainwestowane pieniądze zostają zwrócone. Gracz typuje wówczas tylko pomiędzy typami 1 i 2, czyli obstawia zwycięstwo jednej z dwóch drużyn lub zawodników.
Co to jest zakład DNB? Przykład
Żeby lepiej zrozumieć specyfikę zakładów DNB, posłużymy się przykładami. Zakłady bez remisu najczęściej stosowane są w odniesieniu do piłki nożnej.
Przykładem może być mecz PKO Ekstraklasy pomiędzy Rakowem Częstochowa i Wisłą Kraków. W przypadku zakładu bez remisu, kursy wyglądają następująco:
Gracz typuje jedno z dwóch zdarzeń: zwycięstwo Rakowa lub zwycięstwo Wisły. W przypadku postawienia 100 złotych na zwycięstwo Rakowa, wygrane występują następująco:
- wygrywa Raków – 124,96 złotych (po odjęciu podatku)
- remis – zwrot postawionych 100 złotych
- wygrywa Wisła – przegrany kupon
W przypadku postawienia takiej samej kwoty na zwycięstwo Wisły, potencjalne wygrane wyglądają następująco:
- wygrywa Raków – przegrany kupon
- remis – zwrot postawionych 100 złotych
- wygrywa Wisła – 237,60 złotych (po odjęciu podatku)
Jak widać w obu wariantach, pod uwagę nie jest brany wynik remisowy. Jego wystąpienie zawsze oznacza zwrot całej kwoty, którą postawiliśmy.
Zakłady Draw No Bet a klasyczne zakłady – różnice kursów
Warto również sprawdzić, jak wyglądają kursy na ten sam mecz, jeśli zdecydujemy się na klasyczny zakład. Przy ponownym postawieniu kwoty 100 złotych potencjalne wygrane występują następująco:
Typ: Raków
-
- wygrana Rakowa – 176 złotych/przy 124,96 zł przy zakładzie DNB
-
- remis – przegrany kupon
- wygrana Wisły – przegrany kupon
Typ: Wisła
- wygrana Rakowa – przegrany kupon
- remis – przegrany kupon
- wygrana Wisły – 352 złotych/przy 237,60 zł przy zakładzie DNB
W obu przypadkach, wynik remisowy oznacza przegrany kupon. Widać jednak, że potencjalne wygrane, w przypadku dobrze wytypowanego wyniku, są wyższe niż w zakładach Draw No Bet.
Mniejsze ryzyko i mniejsza wygrana
Zakłady DNB traktowane są jako bezpieczniejsze, ponieważ w przypadku remisu, postawiona kwota jest zwracana. Innymi słowy, szanse na poprawne wytypowanie wzrastają z 33% do 50% w porównaniu z klasycznymi zakładami. Trzeba się jednak liczyć z tym, że kursy w takich zakładach są niższe. W przypadku trafnego wytypowania niższa będzie również wygrana od tej, którą można by uzyskać w zakładach 1×2.