Na fali sukcesów Adama Małysza w pierwszej dekadzie XXI wieku skoki narciarskie stały się jednym z tzw. polskich sportów narodowych. Późniejsze osiągnięcia Kamila Stocha, Piotra Żyły, Dawida Kubackiego i spółki wpłynęły natomiast na znaczne rozszerzenie oferty bukmacherskiej na tę dyscyplinę. Z tego poradnika dowiesz się nie tylko jakie zakłady na skoki narciarskie oferują legalni bukmacherzy, ale również znajdziesz w nim wiele cennych wskazówek dla typerów zmagań na skoczniach.
Co znajdziesz w artykule?
✅ Rodzaje zakładów w skokach narciarskich
Nie żyjemy już w czasach, kiedy skoki narciarskie były przez bukmacherów traktowane po macoszemu. Legalni operatorzy umożliwiają obstawianie naprawdę wielu rynków, a poniżej omawiamy te najważniejsze.
Zakład na zwycięzcę zawodów
Najbardziej podstawowa propozycja bukmacherów to zakład na triumfatora konkursu. Jest to jednak opcja dość ryzykowna, ponieważ w skokach narciarskich na wynik oprócz formy sportowej wpływ ma również np. pogoda, więc przy bardzo niekorzystnym wietrze nawet wysoka rekompensata punktowa może przeszkodzić pewniakowi w odniesieniu zwycięstwa. Ponadto w określonych momentach sezonu często mamy do czynienia z dominacją jednego skoczka nad resztą stawki i wtedy stawianie na faworyta staje się nieopłacalne, a na kogoś innego zbyt ryzykowne. Wówczas z pomocą przychodzą jednak zakłady na miejsce skoczka w np. TOP 3 czy TOP 6, gdzie mamy większe pole do popisu przy mniejszym ryzyku niepowodzenia.
Przykładowa oferta:
Zakłady H2H
Czy Kamil Stoch ukończy zawody na wyższej lokacie niż Halvor Egner Granerud? Czy Dawid Kubacki okaże się lepszy od Stefana Krafta? Czy Piotr Żyła zajmie wyższe miejsce niż Ryoyu Kobayashi? Dzięki zakładom bukmacherskim H2H na skoki narciarskie bezpośrednimi pojedynkami zawodników można się emocjonować nie tylko podczas Turnieju Czterech Skoczni, w trakcie którego pierwsze serie rywalizacji są rozgrywane systemem KO. Ta opcja świetnie nadaje się również dla typerów z zacięciem analitycznym, potrafiących oszacować przewagę jednego skoczka nad drugim na danym obiekcie i w danym momencie sezonu.
Przykład oferty:
Czy zwycięzca 1. serii wygra konkurs?
Ze względu na zmienne warunki atmosferyczne skoki narciarskie bywają nieprzewidywalne. Dodatkowo od czasu do czasu jakiemuś nisko notowanemu zawodnikowi przytrafia się również tzw. skok życia. Dzięki temu zdarza się, że po pierwszej serii konkursu mamy niespodziewanego lidera, co zachęca do zawarcia zakładu bukmacherskiego na to, czy zwycięzca pierwszej serii wygra cały konkurs, czy może spadnie na dalsze miejsce. Ponadto bukmacherzy oferują też zmodyfikowaną wersję tego zakładu, w której obstawiamy czy zwycięzca konkursu będzie najlepszy w obu seriach zawodów.
Czy rekord skoczni zostanie poprawiony?
Skoki narciarskie to jedna z tych dyscyplin, w których padają rekordy. Każda skocznia ma swojego rekordzistę, więc okazji do ustanawiania kolejnych rekordów w każdym sezonie jest multum. Oczywiście takie rzeczy nie umykają uwadze bukmacherów, którzy przy okazji każdych zawodów proponują zakłady na to czy nowy rekord skoczni padnie, czy też nie. Warto się nimi zainteresować przede wszystkim przy okazji konkursów na skoczniach mamucich, gdzie determinacja do skakania coraz dalej jest największa.
Przykładowa oferta:
Zakłady długoterminowe
Jeśli chodzi o najważniejsze rynki na skoki narciarskie, to oprócz wyżej wymienionych warto wspomnieć też o zakładach długoterminowych, w których można wytypować zwycięzcę lub miejsce danego zawodnika w np. TOP 3 w zmaganiach takich jak Puchar Świata, Turniej Czterech Skoczni, Raw Air, mistrzostwa świata, MŚ w lotach czy igrzyska olimpijskie. Takie propozycje bukmacherzy udostępniają z dużym wyprzedzeniem, a wtedy kursy na underdogów są najwyższe.
Przykład oferty:
Przeczytaj również: Skoki narciarskie 2021/2022. Obstawiamy Puchar Świata. Informacje, faworyci bukmacherów i typy. Gdzie oglądać rywalizację na skoczniach?
📚 Poradnik obstawiania skoków narciarskich
Żeby skutecznie typować skoki narciarskie, nie wystarczy po prostu oglądać konkursów Pucharu Świata czy innych imprez.
Każda skocznia jest inna
– Do Wisły nie przyjadę. Nigdy nie zaprzyjaźniłem się z tą skocznią. Denerwuje mnie. Mam dość Wisły. Nie będę za nią tęsknił – oświadczył Simon Amman tuż przed startem sezonu 2019/20. – Bischofshofen nie lubię, nudna jest. Obiekt jest specyficzny i dziwny, ale prawda jest taka, że trzeba się skupić na sobie, bo sama skocznia nie “wyrzuci”, jeśli nie zrobi się wcześniej tego, co trzeba. Zdarzały mi się tam dobre próby. Można jej zatem nie lubić, a całkiem fajnie skakać – twierdzi Piotr Żyła.
Nie ma na świecie dwóch takich samych skoczni narciarskich. Obiekty różnią się od siebie nie tylko wielkością oznaczoną jako HS i punktem K (konstrukcyjnym), ale również przede wszystkim profilem, który ma wpływ na odbicie z progu oraz trajektorię lotu. Dlatego też niektórzy zawodnicy na danej skoczni czują się znakomicie, a niektórym bardzo trudno jest się zaadaptować do panujących warunków. Skoczek znajdujący się w życiowej formie bez względu na te detale będzie oczywiście faworytem bukmacherów do zwycięstwa w konkursie, ale przy obstawianiu powinniśmy mieć na uwadze to, iż na nielubianym przez siebie obiekcie potentat może spisać się poniżej oczekiwań, a wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo, że na najwyższym stopniu podium uplasuje się ktoś, kto ten obiekt uwielbia. Dla porządku należy dodać, że rywalizacja seniorów w najważniejszych zawodach odbywa się na skoczniach:
- normalnych (HS 85-109 m),
- dużych (HS minimum 110 m),
- mamucich (HS powyżej 185 m).
W związku z tym istnieje też grupa zawodników, którzy na tych dwóch pierwszych radzą sobie raczej przeciętnie, ale na największych walczą o najwyższe lokaty.
Dane techniczne skoczni z całego świata znajdziesz na stronie Berkutschi.com
Prognoza pogody
Rozważne typowanie skoków narciarskich wiąże się ze sprawdzaniem nie tylko kursów, tabel i statystyk, ale również… prognozy pogody. Wszystko dlatego, że mamy do czynienia z dyscypliną sportową rozgrywaną na świeżym powietrzu, w której wiele zależy od wiatru. Ten natomiast może wiać nie tylko w plecy czy z boku, ale i pod narty. Dodatkowo w zależności o siły i kierunku podmuchów skoczkowie rozpoczynają rozbieg z określonej belki, po czym w zależności od panujących w momencie skoku warunków dodaje się im lub odejmuje ściśle określoną liczbę punktów. Zabieg ten nie zawsze jest w pełni sprawiedliwy, ale bez niego utrudnione byłoby sprawne rozegranie konkursu. Właśnie ze względu na takie okoliczności dobry typer nie może sobie pozwolić na pomijanie prognoz pogody. Niektórzy skoczkowie to bowiem urodzeni lotnicy, którzy w normalnych okolicznościach nie błyszczą, ale silny wiatr pod narty potrafią wykorzystać w stu procentach i z jego pomocą oddawać rekordowe próby. Manewry z belką startową służą natomiast zawodnikom znajdującym się w szczytowej formie, którzy celowo skracają rozbieg, żeby uzyskać dodatkowe punkty. Prognozę pogody sprawdzisz np. w serwisie AccuWeather
Forma
Sezon zimowy w skokach narciarskich trwa od końca listopada do końca marca i nieczęsto zdarza się, że ktoś utrzymuje stabilną formę przez całe zmagania. Zazwyczaj każdemu zdarzają się chociaż niewielkie wahania dyspozycji, które skutkują wyraźnie lepszymi lub wyraźnie gorszymi wynikami w danej części sezonu. Dobry typer potrafi wyłapać, kiedy zawodnika dopada taka hossa lub bessa i przełożyć to na wygrany kupon.
W Polsce mamy kilka serwisów internetowych, które wiodą prym jeśli chodzi o najświeższe wiadomości o skokach narciarskich:
- Skijumping.pl
- Skokinarciarskie.pl
- SkokiPolska.pl
- SportsInWinter.pl
Sprzęt
Zawodowy sport wiąże się z nieustanną pogonią za coraz lepszymi wynikami, a te często powiązane są ze stosowaniem nowinek sprzętowych. Skoki narciarskie nie są tu wyjątkiem. Kombinezony, wiązania i inne elementy wyposażenia skoczków bez przerwy ewoluują. Lepszy sprzęt daje zawodnikowi przewagę na skoczni, a wiedza typera na temat nowinek daje możliwość lepszej analizy.
Letnie Grand Prix
Skoki narciarskie to typowo zimowa dyscyplina, ale zmagania na skoczniach toczą się również w sezonie letnim. Warto jednak zauważyć, że dla wielu zawodników Letnie Grand Prix stanowi jedynie element przygotowań do zimy, więc typowanie tych rozgrywek obarczone jest zwiększonym ryzykiem.
📑 Co trzeba wiedzieć o skokach narciarskich?
O jakie trofea rywalizują skoczkowie narciarscy? Co składa się na notę zawodnika za oddaną próbę? Czym się różni punktacja w Pucharze Świata od tej obowiązującej w Turnieju Czterech Skoczni czy Raw Air? Każdy typer skoków narciarskich powinien to wiedzieć, więc na wszelki wypadek wszystko poniżej objaśniliśmy.
Najważniejsze zawody w skokach narciarskich
Puchar Świata – coroczny jesienno-zimowy cykl konkursów na różnych skoczniach pokrytych śniegiem. Zwycięzca klasyfikacji generalnej zdobywa Kryształową Kulę.
Turniej Czterech Skoczni – coroczny turniej w ramach PŚ, składający się z czterech konkursów, które organizują kolejno: Oberstdorf, Garmisch-Partenkirchen, Innsbruck i Bischofshofen. Triumfator zdobywa Złotego Orła.
Raw Air – coroczny turniej w ramach PŚ odbywający się w Norwegii. Nagrodą rzeczową dla zwycięzcy jest czarna patera o średnicy ok. 100 cm.
Zimowe igrzyska olimpijskie – impreza odbywa się co cztery lata. W ramach ZIO rozgrywane są dwa konkursy indywidualne (na normalnej i dużej skoczni) oraz konkurs drużynowy (skocznia duża) mężczyzn. Oprócz tego rozgrywa się też konkurs indywidualny kobiet (skocznia normalna) i konkurs drużyn mieszanych (skocznia duża). Najbliższe ZIO zaplanowano w dniach 4-20 lutego 2022 roku w Pekinie.
Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym – zmagania odbywają się co dwa lata i rozgrywa się podczas nich konkursy indywidualne kobiet i mężczyzn na normalnej i dużej skoczni. Poza tym odbywają się również trzy konkursy drużynowe: panów, pań i mikst.
Mistrzostwa świata w lotach – rywalizacja odbywa się co dwa lata. Zawody składają się z konkursu indywidualnego (4 serie rozłożone na 2 dni) oraz konkursu drużynowego. Najbliższe MŚ w lotach zaplanowano w dniach 11-13 marca 2022 roku w Vikersund.
Letnie Grand Prix – coroczny cykl konkursów, odbywający się w sezonie letnio-jesiennym na skoczniach pokrytych igielitem.
Nota za skok
Zwycięzcą zawodów zostaje skoczek lub drużyna z najwyższą łączną notą po określonej liczbie serii konkursowych.
Na notę uzyskaną przez zawodnika za każdą próbę składają się:
Punkty za odległość – za osiągnięcie punktu K (konstrukcyjnego) obiektu skoczek inkasuje 60 “oczek”. Za każdy metr dalej lub bliżej punkty są dodawane lub odejmowane według następujących reguł:
- +2,0/-2,0 pkt. na skoczni normalnej;
- +1,8/-1,8 pkt. na skoczni dużej;
- +1,2/-1,2 pkt. na skoczni mamuciej.
Punkty za styl – pięciu arbitrów ocenia skok w skali 0-20 pkt. Dwie skrajne oceny są odrzucane.
Punkty za wiatr oraz ewentualnie punkty zmianę długości najazdu.
Punktacja w Pucharze Świata
Każdy konkurs indywidualny PŚ poprzedzają kwalifikacje, których celem jest wyłonienie pięćdziesięciu (lub czterdziestu w przypadku lotów) uczestników zawodów. Czołowa trzydziestka pierwszej serii konkursowej uzyskuje awans do drugiej (finałowej) serii. Za zajęcie określonej lokaty w konkursie przysługuje określona liczba punktów do klasyfikacji generalnej:
- 1. miejsce – 100 punktów,
- 2. miejsce – 80 punktów,
- 3. miejsce – 60 punktów,
- 4. miejsce – 50 punktów,
- 5. miejsce – 45 punktów,
- 6. miejsce – 40 punktów,
- 7. miejsce – 36 punktów,
- 8. miejsce – 32 punkty.
Skoczek, który zajął 30. miejsce, zdobywa 1 punkt.
Zawodnik z największą liczbą punktów po wszystkich indywidualnych konkursach w sezonie Pucharu Świata zdobywa Kryształową Kulę. Mała Kryształowa Kula przypada natomiast skoczkowi z największą liczbą punktów wywalczonych w indywidualnych konkursach lotów.
Punktacja w Pucharze Narodów
W Pucharze Świata prowadzona jest również klasyfikacja drużynowa, zwana Pucharem Narodów. Wliczane do niej są punkty wywalczone zarówno w konkursach indywidualnych, jak i drużynowych. W tzw. drużynówkach w pierwszej serii konkursowej każdy z czterech skoczków danego teamu oddaje jeden skok. Awans do drugiej serii uzyskuje osiem najlepszych zespołów. Następnie znów każdy oddaje po jednym skoku.
Konkursy drużyn mieszanych wyglądają dokładnie tak samo z tą różnicą, że zamiast czterech panów każdy team ma w składzie dwóch mężczyzn i dwie kobiety.
Za rezultaty osiągane w konkursach drużynowych przyznawane są punkty do klasyfikacji Pucharu Narodów:
- 1. miejsce – 400 punktów,
- 2. miejsce – 350 punktów,
- 3. miejsce – 300 punktów,
- 4. miejsce – 250 punktów,
- 5. miejsce – 200 punktów,
- 6. miejsce – 150 punktów,
- 7. miejsce – 100 punktów,
- 8. miejsce – 50 punktów.
Za wyniki w mikstach powyższe sumy dzielone są przez dwa.
Kraj z największą liczbą punktów po wszystkich konkursach indywidualnych, drużynowych i mikstach w danym sezonie PŚ wygrywa Puchar Narodów.
Punktacja w Turnieju Czterech Skoczni i Raw Air
Zwycięzcy pojedynczych zawodów w ramach Turnieju Czterech Skoczni czy Raw Air wyłaniani są na takich samych zasadach jak w pozostałych konkursach. No, może pomijając pierwsze serie imprez T4S, rozgrywane metodą KO. Tutaj końcowymi triumfatorami zmagań nie zostają jednak skoczkowie z największą liczbą punktów Pucharu Świata po wszystkich konkursach zaliczanych do danego turnieju, a posiadacze najwyższych łącznych not po wszystkich turniejowych skokach. W przypadku Turnieju Czterech Skoczni brane są pod uwagę tylko skoki konkursowe, a w Raw Air liczą się również próby oddane podczas kwalifikacji.
✅ Gdzie obstawiać skoki narciarskie?
Skoki narciarskie w Polsce można obstawiać u prawie wszystkich legalnych bukmacherów. Ich listę wraz ze szczegółowymi opisami można znaleźć w naszym rankingu bukmacherów. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta u żadnego operatora zakładów wzajemnych przez internet lub masz zamiar otworzyć kolejne, przygotowaliśmy dla ciebie narzędzie, które w 30 sekund pomaga wybrać bukmachera na start.
💙 Rozbudowana oferta na skoki: STS
Największy polski bukmacher nie ma się czego wstydzić jeśli chodzi o ofertę na skoki narciarskie. STS przed każdym konkursem udostępnia typerom wiele rynków, a i kursy u tego buka zazwyczaj pojawiają się wcześniej niż u konkurencji.
Dla fanów Kamila Stocha i spółki STS ma wyjątkowy pakiet powitalny. Dzięki poniższemu kalkulatorowi obliczysz kwotę na obstawianie, jaką będziesz dysponować po pierwszej wpłacie do tego operatora.
Kod do rejestracji na stronie sts.pl to: WiecejPLN.
💚 Bukmacher do obstawiania skoków: forBET
Trzecia bukmacherska siła w naszym kraju również ma sporo do zaoferowania w kwestii obstawiania skoków narciarskich. U legalnego operatora forBET dostępnych jest wiele rynków, w tym takie, których nie da się znaleźć na innych stronach z zakładami online.
Dla nowych typerów zmagań na skoczniach u bukmachera z Warszawy dostępna jest oferta powitalna. Dzięki poniższemu kalkulatorowi obliczysz kwotę na obstawianie, jaką będziesz dysponować po pierwszej wpłacie do tego operatora.
Kod do rejestracji na stronie iforbet.pl to: WiecejPLN.
💛 Bukmacher do typowania skoków: Fortuna
Bukmacher Fortuna przedstawia się jako oficjalny sponsor Polskiego Związku Narciarskiego. Nic więc dziwnego, że skoki narciarskie to jedna z ważniejszych pozycji w portfolio tego operatora. Uwagę typera przykuwa przede wszystkim liczba rynków, które można obstawiać, ale istotnym atutem tego buka jest też wczesne pojawianie się kursów w porównaniu z innymi operatorami.
Fortuna również udostępnia bonusy bukmacherskie dla miłośników skoków narciarskich. Poniższy kalkulator pomoże ci sprawdzić, jaka kwotą na obstawianie będziesz dysponować po pierwszej wpłacie do tego operatora.
Kod do rejestracji na stronie efortuna.pl to: WiecejPLN.
Przeczytaj również: Nowy bukmacher. Lista legalnych bukmacherów w Polsce
📺 Gdzie oglądać skoki narciarskie?
W sezonie 2021/2022 najważniejsze konkursy skoków narciarskich będzie transmitować trzech nadawców:
Eurosport – pokaże wszystkie konkursy Pucharu Świata, MŚ w lotach w Vikersund oraz ZIO Pekin 2022. Stream online tego kanału jest dostępny np. w Player.pl, Canal+ Online i Polsat Box Go. Nadawca posiada również własną platformę streamingową o nazwie Eurosport Player.
TVN – podobnie jak Eurosport będzie transmitować wszystkie konkursy PŚ, w tym Turniej Czterech Skoczni i Raw Air. Streamingu tego kanałów również można szukać w Player.pl, Canal+ Online i Polsat Box Go.
TVP – posiada prawa telewizyjne do konkursów Pucharu Świata w Wiśle i Zakopanem, MŚ w lotach w Vikersund oraz zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. Darmowy stream online jest dostępny na stronie sport.tvp.pl i w aplikacji mobilnej TVP Sport.