Kupon bukmacherski jest potwierdzeniem zawarcia zakładu bukmacherskiego z legalnym bukiem. Jest niezbędnym dokumentem do wypłacenia ewentualnej wygranej. Powinniśmy więc otrzymać go w każdym stacjonarnym zakładzie. Warto zatem wiedzieć, jakie są rodzaje kuponów i co się na nim znajduje.
Co znajdziesz w artykule?
Bukmacher stacjonarny – kupon fizyczny
Jest to “papierowe” potwierdzenie, zawarcia zakładu w punkcie stacjonarnym danego bukmachera. Wyglądem przypomina paragon drukowany za pomocą kas fiskalnych, który otrzymujemy w sklepach. Często również swoją długością przypomina paragon za solidne zakupy spożywcze – w slangu graczy określa się go wówczas jak ‘taśma’.
Na kuponie znajdziemy takie informacje jak:
- Logo bukmachera – Na samej górze zawsze znajduje się logo legalnego bukmachera. Często obok logotypu znajdują się emblematy klubów bądź związków, które dany bukmacher sponsoruje, bądź jest ich partnerem strategicznym.
- Numer – Unikalny dla każdego kuponu numer. Służy on do identyfikacji dokumentu, po wpisaniu ciągu liczb na stronie internetowej bukmachera pojawi nam się podgląd kuponu.
- Rodzaj – Dokładna informacja o tym, jaki rodzaj zakładu zawarliśmy. Więcej informacji na temacie rodzajów kuponów napisane jest poniżej.
- Typy – Lista meczów bądź innych wydarzeń, które postawiliśmy w danym kuponie. Informacja zawiera zdarzenie, kurs oraz dokładną datę np. rozpoczęcia meczu. Przykładowy format zapisu: „FC Barcelona vs Real Madryt; Typ: Wygrana FC Barcelona; Kurs: 2.00; 14.03.2019 Godzina 20:30
- Wkład (stawka) – Kwota, którą przeznaczyliśmy na kupon. Zostanie ona pomnożona przez całkowity kurs kuponu.
- Podatek – Informacja o odprowadzonym podatku z naszej stawki. Według polskiej ustawy hazardowej należy uiścić podatek w wysokości 12% stawki.
- Całkowity kurs (AKO) – Łączny mnożnik wszystkich kursów znajdujących się na kuponie.
- Kwota wygranej (EWK) – Suma pieniędzy, która zostanie wypłacona w przypadku wygranej. Wcześniej została od niej odjęta wartość podatku.
- Data, godzina i miejsce zawarcia zakładu – Dokładna data wydrukowania kuponu. Znajduje się również adres punktu, w którym został zawarty.
- Kod kreskowy – zapis komputerowy, pozwalający po zeskanowaniu zobaczyć dane kuponu w systemie.
Zobacz też: Analityk sportowy – kim jest i jak nim zostać?
Bukmacher online – kupon elektroniczny
Pełni tą samą funkcję, co kupon fizyczny, jednak jest on dokumentem poświadczającym zawarcie zakładu z bukmacherem na stronie internetowej bądź w aplikacji mobilnej.
Ma identyczną budowę jak jego papierowy odpowiednik. Jednak nie ma potrzeby jego wydruku – chociaż bukmacherzy umożliwiają to. Warto jednak pamiętać, że kuponów elektronicznych nie można rozliczyć w stacjonarnych punktach bukmachera. Wygrane środki mogą zostać wydane tylko w postaci doładowania salda głównego konta.
Kupony bukmacherskie – FAQ
Czy jest jakaś duża różnica między kuponem papierowym a elektronicznym?
Nie ma. Oba typy spełniają tą samą funkcję.
Czy jeśli zgubiłem papierowy kupon, mogę wypłacić swoją wygraną?
Nie. Kupon jest wymagany do procedury wypłaty gotówki należnej w ramach wygranej. Nawet jeśli jesteś zarejestrowanym graczem u danego bukmachera, pracownik punktu stacjonarnego nie wypłaci gotówki bez okazania kuponu.
Przeczytaj także: Kiedy bukmacher może zablokować konto i wprowadzić limity?
Czy samodzielnie muszę rozliczyć kupon elektroniczny?
Nie. Kupon elektroniczny jest automatycznie i na bieżąco rozliczany przez bukmachera internetowego. Twoja wygrana powinna zasilić saldo konta w około 15 minut od wygrania kuponu.
Czy kupon zawarty online mogę rozliczyć w punkcie stacjonarnym?
To zależy od bukmachera. Kilka firm oferuje wypłaty gotówkowe kuponów online. Warto sprawdzić informacje o bukmacherze na stronie internetowej, lub skontaktować się z biurem obsługi klienta.
Przypadkowo porwałem swój kupon. Mogę odebrać wygraną?
Nie. W tym wypadku pracownik punktu stacjonarnego bukmachera nie przyjmie wygranego kuponu, jeśli posiada wyraźne uszkodzenia fizyczne, nawet gdy nienaruszony zostanie kod kreskowy. Zawsze dbaj o swój kupon, schowaj go w bezpieczne miejsce, w którym nie zostanie uszkodzony.
Czy mogę nanosić na kupon notatki?
Tak. Nie będzie żadnych problemów z odebraniem nagrody, jeśli na kuponie będą zapiski. Warto jednak pamiętać, aby nie uszkodzić kodu kreskowego, znajdującego się na dole kuponu papierowego. Jeśli kod zostanie zapisany, skaner znajdujący się w punkcie stacjonarnym nie będzie mógł odczytać zawartości kuponu.
Czy wygrany, papierowy kupon mogę zachować na pamiątkę?
Nie. Jeżeli wszystkie zdarzenia na kuponie zostały prawidłowo wytypowane, pracownik w punkcie danego bukmachera musi zachować kupon w celu udokumentowania wypłacenia wygranej klientowi. Do kuponu jest dołączony również paragon, potwierdzający wypłacenie gotówki. Jeśli gracz zawzięcie chce zostać kupon na pamiątkę, warto wykonać fotografię telefonem lub go skserować.
Co jeszcze warto wiedzieć, zanim postawisz kupon?
- Na jednym kuponie możesz postawić wyłącznie takie zdarzenia, które są od siebie niezależne. Przykład: Obstawiając w zwycięstwo gospodarzy w meczu Śląsk Wrocław vs Wisła Płock, nie można postawić innego zakładu na ten mecz. Wyskakuje wtedy komunikat o przykładowej treści “Spotkanie tworzy wspierającą się kombinację zakładów”.
- Bukmacher też człowiek i mogą zdarzyć się pomyłki przy rozliczaniu kuponu. W takim razie należy napisać do działu obsługi klienta i wyjaśnić sytuację. Szczególnie jeżeli to są jakieś niszowe dyscypliny sportowe.
- Skąd firmy oferujące zakłady wzajemne biorą wyniki, które stanowią o podstawie do rozliczenia? Najczęściej są to oficjalne protokoły meczowe, agregaty informacyjne. Często źródło informacji jest podawane w punktach stacjonarnych, jak i na kuponach.