Jeszcze kilka lat temu tworzyli niewidoczną armię, której rezultaty pracy można było zobaczyć jedynie na stronach bukmacherów online lub w punktach przyjmowania zakładów. Dziś często występują w roli ekspertów w branżowych mediach i sami publicznie chwalą się swoimi eksperckimi radami czy typami na swoich kanałach w social media. Często to właśnie od ich insiderskiej wiedzy zależy wysokość kursów na dane zdarzenia sportowe. To od ich doświadczenia, umiejętności łączenia faktów i doskonałych zdolności analitycznych zależy kto będzie uznawany za faworyta konkretnego spotkania. Mają też niebagatelną rolę w procesie kontroli ryzyka i nadzoru nad przyjmowanie zakładów bukmacherskich. O kim mowa?
Oczywiście o analitykach sportowych (oddsmaker, odds compiler, trader). W poniższym artykule przedstawiamy główne cechy i obowiązki tradera oraz opisujemy jego stanowisko pracy. Z każdym rokiem i z pojawieniem się na rynku kolejnego bukmachera na polskim rynku pojawia się coraz więcej ofert pracy dla analityków sportowych. Dlaczego firmy bukmacherskie stawiają na budowanie własnych zespołów bukmacherskich w świecie gdzie dostawcy kursów bukmacherskich wchodzą na kolejne poziomy zaawansowania technicznego i pełne oferty można po prostu kupić? Sprawdźmy!
Co znajdziesz w artykule?
Czym się zajmuje analityk bukmacherski?
Analityk sportowy to osoba odpowiedzialna za proces tworzenia oraz nadzorowania oferty bukmacherskiej. Głównym jego zadaniem jest oszacowanie prawdopodobieństwa i wystawienie kursów na dane zdarzenie oraz kontrola nad kursami, które spływają od zewnętrznych dostawców. Managerowie działów bukmacherskich często odpowiadają też za zakup transmisji z wydarzeń sportowych, które dostępne są w ofercie zakładów na żywo. W większości firm bukmacherskich w kraju analitycy mają też ogromny wpływ na kontrolę ryzyka związanego z przyjmowaniem zakładów sportowych. Obserwują historię Graczy, odpowiadają za kontrolę przyjmowanych stawek na konkretne zakłady i limity, które są na wcześniej wspomniane nakładane.
Pracownik na stanowisku analityka sportowego nie ma stałych godzin pracy. Bardzo często jest to praca 24/7. Traderzy pracują w weekendy, święta, w nocy. Grafik pracy bukmacherów często wyznacza kalendarz wydarzeń sportowych. Co więcej działy bukmacherskie często budowane są w oparciu o ekspercką wiedzę swoich pracowników.
Dla przykładu jeśli w dziale bukmacherskim mamy pracownika, który jest ekspertem od żużla, a większość żużlowej rywalizacji odbywa się między piątkiem, a poniedziałkiem pracownik ten sam zadba o to, by przygotować najlepszą i najbezpieczniejszą z punktu widzenia bukmachera ofertę. Podobnie ma się sytuacja w przypadku innych niszowych sportów takich jak sztuki walki, tenis stołowy czy golf.
Sprawdź też: Zakłady bukmacherskie na żużel. Co i jak obstawiać?
We wspomnianych na wstępie artykułu wywiadach, analitycy często podkreślają, że jest to żmudna i stresująca praca. Jednak ciągłe obcowanie z szeroko pojętym sportem sprawia im olbrzymią frajdę, która niweluje wady tej pracy.
Bliskim terminem, związanym z rolą analityka sportowego w firmie bukmacherskiej, jest rola tzw. scouta. To osoba, która w większości przypadków pracuje dla firm dostarczających kursy do firm bukmacherskich i skupia się na oglądaniu meczów na żywo i relacjonowanie ich zarówno z domu jak i ze stadionu.
Na czym polega proces wystawiania kursów?
Wszystko zależy od dyscypliny, z której pochodzi dane zdarzenie. Weźmy dla przykładu mecz piłki nożnej, w którym mierzą się ze sobą Manchester United z Liverpoolem. Oddsmaker przed wystawieniem kursu musi dokładnie:
- przeanalizować formę obu drużyn czyli – ostatnio osiągane wyniki, miejsca w tabeli,
- rezultaty starć między nimi w przeszłości,
- sprawdzić informacje o kontuzjach, atmosferze w zespole i wydarzeniach około klubowych,
- do tego dochodzą też inne czynniki jak: kto jest gospodarzem, warunki atmosferyczne.
Oczywiście czynniki brane pod uwagę przy wystawianiu kursu różnią się w zależności od dyscypliny sportu. Dlatego weźmy jeszcze przykład z wyścigów na żużlu:
- aktualna forma danego zawodnika czyli jak sprawował się on w czasie ostatnich meczów,
- jak wygląda układ biegów i pól startowych,
- jak w przeszłości radził sobie na danym (i podobnych) torze.
Do tego dochodzi też umiejętność przykładania odpowiedniej wagi do danej informacji. Inna wartość zostanie przypisana np. do kontuzji R. Lewandowskiego przed finałem Ligi Mistrzów, a inna w meczu przeciw “czerwonej latarnii” w Bundeslidze.
Co ważne, coraz częściej analitycy sportowi w swojej pracy wykorzystują swoją insiderską wiedzę. Coś, co wydaje się żartem, często ma wpływ na duże różnice kursowe między poszczególnymi bukmacherami. Jeśli analityk sportowy będący jednocześnie ekspertem od żużla wie, że dany zawodnik nie zabrał ze sobą na mecz ligowy swojego najlepszego silnika weźmie to pod uwagę przy wystawianiu kursu. Jeśli jakiś ekspert od sztuk walki wie, że grupa zawodników ćwicząca pod szyldem jednego klubu musiała odpuścić ostatni weekend treningów również uwzględni ten fakt przy publikacji oferty.
Wróćmy jednak do procesu wystawiania kursów.
Analityk za pomocą rachunku prawdopodobieństwa wystawia procentowe szanse na zwycięstwo danej drużyny. To na ich podstawie tworzone są ostateczne kursy, które znajdą się w ofercie bukmacherskiej.
Finalnie na kursy nakłada się marżę bukmachera. Czym ona jest? To nic innego jak swojego rodzaju prowizja, która najczęściej wynosi kilka procent. W przykładzie powyżej wynosi 7,51%.
Znaczna większość ofert jest generowana przez specjalne oprogramowanie z zapisanym algorytmem, które generuje kursy. Jednak to analityk zawsze musi ręcznie zweryfikować i skorygować kursy przed opublikowaniem oferty na stronie.
W przypadku oferty pre-match, oddsmaker ma za zadanie monitorować sytuację przedmeczową. A po uzyskaniu nowych informacji, które mogą mieć realny wpływ na przebieg spotkania, odpowiednio je uaktualnić. Z tego powodu kursy, które zostały wystawione np. w poniedziałek na sobotnie spotkanie w ramach PKO Ekstraklasy w ciągu tych kilku dni mogą zmieniać się cały czas. Nawet do kilku godzin przed rozpoczęciem wydarzenia.
Bukmacherzy oferują także zakłady na żywo i tutaj praca analityka jest o wiele bardziej angażująca. Wymaga ona intensywnego wysiłku umysłowego podczas śledzenia przebiegu spotkania i korygowania na bieżąco kursów. I właśnie dlatego live betting cieszy się coraz większą popularnością wśród graczy. Bo czasami chwila zawahania lub opóźnienia ze strony analityka może sprawić, że pojawi się “złoty kurs” dla typera. Oczywiście jeżeli bukmacher przyjmie taki zakład, bo z tym może być różnie.
Co więcej, w przypadku zakładów na żywo często mówimy o ofercie, która w 100% przygotowywana jest przez analityków zatrudnionych przez bukmachera. Oferta live może być zatem dużą przewagą konkurencyjną na coraz bardziej rozbudowanym rynku bukmacherskim w Polsce.
Zmiany w kursach można zauważyć po kolorach jak w poniższym przykładzie:
Jak zostać analitykiem?
Chociaż pojawiają się już pierwsze studia podyplomowe z tematyki zakładów sportowych (Zarządzanie na rynku gier losowych i zakładów sportowych), to w Polsce nie ma żadnych dedykowanych studiów i kursów, po których ukończeniu można otrzymać zaświadczenie pozwalające na wykonanie zawodu analityka.
Z tego powodu, firmy bukmacherskie w procesie rekrutacyjnym nie przywiązują większego znaczenia do kierunkowego wykształcenia. Chociaż osoby po studiach związanych z matematyką mogą mieć ciut większe fory podczas rekrutacji. Wiąże się to że “ścisłym umysłem”, który pomoże w poprawnym wykonaniu rachunku prawdopodobieństwa w poszczególnych zdarzeniach. Jednocześnie nie jest to warunek wykluczający humanistów z żyłką do sportu. A to z powodu tego, że bukmacherzy dysponują specjalnymi programami, które wspierają takie obliczenia. Do tego też każdy nowy pracownik na stanowisku analityka sportowego przechodzi kompleksowe szkolenie w firmie bukmacherskiej, której został zatrudniony. Tym samym, nie wykształcenie, ale chęć szczera zrobi z ciebie oddsmakera!
Nowym i bardzo istotnym segmentem działów bukmacherskich stał się esport. Firmy bukmacherskie, które prześcigają się w przygotowaniu najbardziej rozbudowanych ofert dla fanów gamingu coraz częściej tworzą dedykowane zespoły bukmacherów skupiających się tylko na ofercie esportowej.
Zobacz też: Esport i zakłady bukmacherskie. Chwilowa moda czy związek na lata?
To o tyle ważne, że rozgrywki esportowe oraz oferta zakładów wirtualnych w czasach pandemii często ratowała budżety firm bukmacherskich. Fachowość w tych segmentach stała się jedna z wielu przewag konkurencyjnych na polskim rynku.
Rekrutacja do działu bukmacherskiego
Bardzo często rekrutacje do działów bukmacherskich w kraju polegają na dwuetapowej rekrutacji dla grup kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu kandydatów. W trakcie takiej rekrutacji sprawdzane są z jednej strony umiejętności statystyczne i analityczne, ale z drugiej praktyczna wiedza o sporcie. Nie tylko z wydarzeń bieżących, ale również historycznych. Często z tak obszernych rekrutacji do zespołów bukmacherskich nie trafia choćby jeden kandydat.
Jak zatem przekonać rekrutera, że warto postawić właśnie na Ciebie? Przede wszystkim ekspercka wiedza na temat sportu. Im mocniej czujesz się w danej dyscyplinie sportowej i im większym ekspertem jesteś, tym większa szansa, że zostaniesz zauważony przez szefa bukmacherów w firmie.
Kolejnym podstawowym warunkiem jest obycie w świecie bukmacherki. Znajomość podstawowych i zaawansowanych systemów, pojęć a także doświadczenie w grze u bukmachera na pewno będą dla Ciebie dużym plusem. Zdarza się, że bukmacherzy właśnie spośród takich graczy rekrutują swoich przyszłych pracowników.
Inną umiejętnością, która jest pożądana na tym stanowisku to umiejętność szerszego patrzenia na daną sytuację. To kompetencja zobaczenia “klocków” z jakich ona się składa i jakie są pomiędzy nimi relacje. To właśnie ten “skill” odróżnia przeciętnych analityków od tych z górnej półki. Z resztą podobnie jest z typerami. Parafrazując mądrość ludową, można widzieć zawodnika lub drużynę. Ale typer z najwyższej półki zobaczy zawodnika/-ów i i drużynę jednocześnie. Czego przykładem są rekordowe wygrane kupony bukmacherskie, które pokazują jak zawodowi typerzy myślą i obstawiają.
Ile zarabia analityk sportowy?
Zarobki na start wynoszą około 3000 złotych (brutto). Z czasem, gdy analityk nabierze doświadczenia i jego praca będzie wydajniejsza, może liczyć na zwiększenie pensji. Po pięciu latach pracy można oczekiwać na pensję w wysokości 6000 złotych (brutto). Do tego dochodzą także premię wynikające z osiąganych wyników, ubezpieczenie zdrowotne i pracownicze oraz inne benefity wynikające z umowy o pracę.
Jak znaleźć pracę analityka sportowego?
Sposobów jest kilka. Jeśli bukmacherzy poszukują osób na stanowisko analityka, najczęściej wystawiają ogłoszenia na portalach ogłoszeniowych z pracą (np. pracuj.pl, OLX.pl) i społecznościowych (GoldenLine, LinkedIn). Aby nie przegapić nowych ofert najlepiej ustawić sobie alert w tych serwisach na np. “Analityk sportowy”, “Analityk bukmacherski”.
Przykłady ogłoszeń o pracę na stanowisku Analityk sportowy:
Coraz bardziej popularne są grupy na Facebooku czy portal pracasport.pl, które gromadzą wszystkie ogłoszenia o pracę z branży sportowej, a za taką należy uznać branżę zakładów wzajemnych. Co więcej portal pracasport.pl posiada kilka dedykowanych grup na FB, a jedna z nich zbiera oferty pracy tylko i wyłącznie z rynku bukmacherskiego.
Do tego dochodzą też firmowe blogi bukmacherów, na których od czasu do czasu można znaleźć ogłoszenie o wakacie czy firmowe strony skupiające się na rozwoju karier pracowników.
Można także bezpośrednio wysłać do firmy bukmacherskiej swoje CV z listem motywacyjnym. Bądź też długo i skutecznie ogrywać buka i czekać aż sam się zgłosi by skorzystać z twoich umiejętności i wiedzy.
Bardzo popularnym trendem stają się też wewnętrzne rekrutacje w firmach bukmacherskich. Zakłady wzajemne to wymagająca branża, która w dużej mierze opiera się na specjalistycznej wiedzy. Bardzo często ważnym poligonem doświadczalnym są firmowe działy Customer Service zwane też Działami Obsługi Klienta. Często to właśnie stamtąd najlepsi i najbardziej ambitni pracownicy przechodzą kolejne szczeble kariery, trafiając do działów marketingu, CRM czy właśnie analiz sportowych.
Warto jednak pamiętać, że praca analityka wiąże się ze stacjonarnym modelem pracy. Żadna firma bukmacherska nie zatrudni analityka pracującego zdalnie, choć może się to zmienić w przyszłości.
Podsumowując, praca analityka bukmacherskiego to zajęcie dla osób pasjonujących się sportem i bukmacherką. Osoba na tym stanowisku potrafi dobrze oszacować ryzyko, posiada niezbędne minimum w zakresie statystyki oraz jak mało kto zna dyscyplinę/-y, której obstawia. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że jest to praca pod presją czasu i ogromną odpowiedzialnością za podejmowane działania, a co za tym idzie pomyłki.
źródła: surebety.pl, pracasport.pl