Mapy w CS:GO nie są identyczne i każda z nich może faworyzować inną stronę w wygraniu kolejnych rund po zamianie stron. Może to wydawać się oczywistością, ale nie każdy kto zaczyna obstawiać mecze CS:GO jest tego świadomy. Zebraliśmy kilka porad i statystyk odnośnie najpopularniejszych 7 map dostępnych w tej grze, tak aby pokazać jak znajomość mapy może wpłynąć na ostateczny wynik rozgrywki. A tym samym na decyzję, na kogo warto postawić w danym pojedynku tego sportu elektronicznego.
Co znajdziesz w artykule?
CS GO mapy: różne rodzaje
Mapa w Counter Strike:Global Offensive mapie nierówna i to, że jedna drużyna przegrywa przed zmianą stron, nawet różnicą 5 punktów, wcale nie oznacza jej przegranej. Może to być nawet taktyczny wybieg, który może pozwolić na wygraną w całym meczu. Dlatego jeżeli chcesz obstawiać mecze turniejowe CS:GO, u jednego z buków z naszego rankingu bukmacherów e-sportowych, to warto zwrócić uwagę na kilka faktów np. różnica w punktach, co się działo w pierwszej połowie meczu, która ze stron miała (i będzie miała!) mapę. Jednym słowem, warto zatem znać zasady meczu CS GO. Jest to ważne z tego względu, że nie są rzadkim przypadkiem powroty z “nicości” do zwycięstwa, szczególnie w przypadku map, gdzie jedna strona, że względu na układ mapy, jest bardziej faworyzowana.
Nuke
Ta z CS GO map należy do grupy bardziej stronniczych w rozgrywkach CS:GO. W jej przypadku dystrybucja wygranych na korzyść antyterrorystów wynosiła jak dotąd 56,2 proc. Plansza przeszła jednak w ostatnich latach kilka zmian mających dać teoretycznie nieco więcej strategicznych korzyści stronie terrorystów. Służy temu choćby przeobrażone miejsce podkładania ładunków wybuchowych, czyli bombsite A mający teraz utrudniać możliwości obronne.
Ograniczono między innymi możliwości znalezienia się na krokwiach wokół kanistrów, co ma zredukować widoczność graczy, którzy do tej pory chętnie atakowali z tych punktów na mapie. Wspomniane zmiany zdołały nieco wyrównać statystyki CS GO: w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy potencjał antyterrorystów zmniejszył się o 1,1 proc., jednak wciąż ich prawdopodobieństwo wygranej okazywało się najwyższe spośród wszystkich dostępnych map.
Cache
Cache jest mapą w przypadku której wyższy potencjał wygranej ma strona terrorystów. We wszystkich meczach (od 2013 roku – 8 622 rozegranych gier) odsetek triumfów po ich stronie wynosił 51,5 proc. Natomist w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniósł już 53,3%.
Jednym z powodów dla których Cache nieco faworyzuje terrorystów jest unikalny układ miejsca walki. Miejsca podkładania bomb położone są w znacznym oddaleniu od siebie, po przeciwnych stronach mapy. To znacząco różnicuje możliwości strategiczne zapewniając podkładającym ładunek wybór kilku wariantów, w zależności od warunków stawianych przez stronę przeciwną.
Overpass
Overpass to przykład mapy z większymi szansami triumfu dla antyterrorystów. W ich przypadku wygrana sytuuje się na poziomie 52,9 proc. od początku istnienia statystyk CS GO dla tej mapy (tj. 2014), z niemal identycznym udziałem w ciągu ostatniego roku (różnica – 0,4%).
Jednak wynik powyżej sześciu wygranych uzyskany w pierwszej połowie rozgrywki w przypadku atakujących uznaje się za obiecujący prognostyk, z potencjałem na drugą połowę.
Overpass słynie także jako jedna z najbardziej różnorodnych map dla drużyny antyterrorystów, która może mieszać swoje strategie i sprawiać, że przeciwnicy będą głowili się co do wykonywanych działań. Dla strony atakującej oznacza to konieczność zużycia wielu zasobów po to, aby zdobyć choćby niewielką kontrolę nad mapą.
Możliwości w przypadku tych pierwszych będą liczne: antyterroryści kontrolę mogą zyskać choćby w miejscu ulokowania balonów tzw. „party/baloons”, jeśli jednak rywalom powiedzie się zyskanie przewagi w obszarze wodnym strefy B, może to oznaczać zwiększenie ich szans na wygraną. I są to elementy na które należy zwracać baczną uwagę przy śledzeniu przebiegu gry.
Train
Kolejna mapa o nazwie Train jest w statystykach prezentowana jako druga najbardziej stronnicza. Szansa na zwycięstwo antyterrorystów plasuje się na poziomie 54,6 proc. W przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy odsetek ten nieznacznie spadł – wyniósł 54,5 proc.
Mapa składa się z wielu wąskich tuneli prowadzących do miejsca podłożenia bomb. Sprawia to, że strona atakująca musi skorzystać z przestrzeni będących niezwykle łatwym celem dla drużyny antyterrorystów, co automatycznie zwiększa jej szanse. Oglądając konkretną rozgrywkę należy zwracać uwagę na to jak często drużyna terrorystów dla wytworzenia przewagi wykorzystuje choćby granaty mające zamarkować swoje ruchy – uważa się, że może to stanowić pewną wskazówkę dla ich wygranej.
Mirage
Plansza Mirage sytuuje się pośrodku w typowaniu szans pomiędzy obiema drużynami. Odsetek na poziomie 52,8 proc. triumfów mają antyterroryści, a w przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy spadł on do 51,4 proc. wygranych.
Mapa jest określana jako jedna z lepiej zbalansowanych co sprawia, że trudno jest jednoznacznie podporządkować wynik jej charakterystyce, a częściej większe znaczenie ma sam sposób gry praktykowany przez drużyny. Jest ona także jedną z najpopularniejszych. Statystyki Counter Strike GO pokazują, że wybierano ją w rozgrywkach ponad 12500 razy, a po piętach depcze jej mapa Inferno (ponad 9500 razy).
W przypadku Mirage zaleca się, aby zwracać uwagę na to, czy terroryści przejmują kontrolę nad obszarem centralnym mapy (mid) – jeśli przeciwnicy na to nie zareagują, automatycznie zwiększa to szanse na zwycięstwo tych pierwszych.
Cobblestone
Akcja tej mapy rozgrywa się na francuskim zamku i jak pokazują dane, rozgrywka wyróżnia się niewielką przewagą po stronie terrorystów. Sytuuje się ona na poziomie 50,7 proc., choć udział ten zwiększył się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy do poziomu 51,1 proc.
Główną ogniskową związaną z tym kto ostatecznie wygra jest przejęcie i utrzymanie kontroli nad głównym punktem na mapie, a przejęcie kontroli w tej części umożliwia stronie terrorystów łatwe podłożenie bomby. Tym samym zespół antyterrorystów może mieć ogromny problem w atakowaniu z różnych kątów na raz, a także trudności w dzieleniu strategii po to, by zniwelować potencjał drużyny przeciwnej.
Inferno
Mapa ta charakteryzuje się 50,8 proc. udziałem zwycięstw antyterrorystów, choć w przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy nastąpiło przeniesienie sił na stronę terrorystów, bowiem to oni zwyciężali w 51,4 proc. rozgrywek.
Szczególnym miejscem na mapie jest tak zwany banan – jest to określenie na drogę, która prowadzi do detonacji strefy B. W nowszej wersji jest ona nieco szersza, co daje terrorystom więcej miejsca na prowadzenie działań oraz sprawia, że zespół ten jest mniej narażony na pułapkę dymną. W przypadku planszy Inferno wskazuje się, że kluczowe znaczenie ma mieć ekonomia gry, szczególnie po stronie antyterrorystów. Dotyczy ona zarządzania kapitałem finansowym przeznaczonym na broń. Jeśli decyzje będą podejmowane nieumiejętne, to drużyna może przegrać ze względu na niemożność zakupienia odpowiedniej broni i wyposażenia w kluczowej fazie potyczki.
Statystyki CS GO a mapy: podsumowanie
Jak widać na załączonych wyżej przykładach (i grafice) – mapa mapie nie równa. Mamy nadzieję, że dzięki pokazaniu takich niuansów, wylosowana mapa i kto nią gra, będzie pomocna przy podejmowaniu decyzji, na którą drużynę warto stawiać w zakładach bukmacherskich dotyczących e-sportu (zobacz ranking bukmacherów e-sport). Innymi słowy, stawiając u buka, warto kierować się nie tylko obecnym wynikiem – jak to ma miejsce przy zawieraniu zakładów LIVE. Ale warto zadać sobie pytanie, jak dana mapa może wpłynąć na dalszą część pojedynku w CS:GO.
zdjęcie w tle: Copyright: ESL | Bart Oerbekke.