Wielkimi krokami zbliża się 47. edycja Copa America, czyli oficjalne Mistrzostwa Ameryki Południowej. To turniej z piękną tradycją, wielkimi zawodnikami i niemałymi kontrowersjami. Przed pierwszym gwizdkiem, który rozlegnie się 12. czerwca na Estadio Monumental w Buenos Aires warto poznać kilka ciekawostek o Copa America. Jednak w związku z coraz bardziej dynamiczną sytuacją związaną z wirusem z Wuhan, organizacja Copa stoi pod znakiem zapytania. Najbliższe dni pokażą jaką decyzję podjęli organizatorzy. Tymczasem zapraszamy do lektury.
Co znajdziesz w artykule?
- Ciekawe fakty o Mistrzostwach Ameryki Południowej
- #1 Jaki jest najstarszy turniej świata w piłce nożnej?
- #2 Co ile lat odbywa się Copa America?
- #3 Ilu uczestników liczy CA?
- #4 Turniej z okazji 100-lecia Mistrzostw
- #5 Azjatyckie pieniądze na Copa America
- #6 Jacy słynni piłkarze nie wygrali Copa America?
- #7 Jaki jest najlepszy trener w historii CA?
- #8 Jaka drużyna jest najbardziej utytułowaną w historii rozgrywek Copa?
- #9 Angielski rodzynek
- #10 Kim jest Paolo Guerrero?
- #11 Błędy sędziego podczas Copa America 2019 i wycofanie się zespołu
- Kiedy mecz otwarcia Copa America 2020?
Ciekawe fakty o Mistrzostwach Ameryki Południowej
Copa America przez dziesiątki lat, z resztą jak każdy inny turniej sportowy z długą historią (np.UEFA EURO, Letnie Igrzyska Olimpijskie, FIFA Mundial) zapisał na kartach historii wiele faktów. Jedne bardziej poważne, inne mniej a niektóre absurdalne. Dowiedz się jak to wyglądało w historii tego turnieju.
#1 Jaki jest najstarszy turniej świata w piłce nożnej?
Odpowiedź brzmi: Copa America. Turniej rozgrywany jest od 1916 roku, a pierwszy rozgrywki zorganizowano w Argentynie. Dla porównania pierwsze Mistrzostwa Świata FIFA odbyły się w 1930 roku w Urugwaju. Natomiast UEFA EURO w 1960 roku we Francji.
Czytaj też: Ciekawostki o UEFA EURO
Jednak to nie wszystko. Wcześniej, bo już w 1910 roku rozegrano Copa Centenario Revolución de Mayo, który miał uświetnić rocznicę stulecia Rewolucji Majów, dzięki której Argentyna uzyskała niepodległość. W tym pierwszych nieoficjalnych mistrzostwach kontynentu zagrały reprezentacje:
- Argentyny (zwycięzcy);
- Chile;
- Urugwaju.
Natomiast w turnieju z roku 1916 do powyższej trójki dołączyła Brazylia.
#2 Co ile lat odbywa się Copa America?
W sumie, w ponad 100 letniej historii zmagań na południowoamerykańskim kontynencie rozegrano 46. edycji Copa America. Sam turniej organizowany był w różnych przedziałach czasowych. Pierwsze edycje odbywały się co rok, tak było w latach 1919-1927. Później zdecydowano o tym, że turniej będzie rozgrywany raz na dwa lata. Trudno jednak władzą CONMEBOL pogratulować konsekwencji – zdarzyły się np. rok 1959, w którym rozegrano dwie edycje Copa America. W marcu grano w Argentynie, a w grudniu w Ekwadorze.
Od tegorocznej edycji, Copa America ma być rozgrywana co cztery lata, zawsze w tym samym terminie co Mistrzostwa Europy w piłce nożnej.
#3 Ilu uczestników liczy CA?
Na przełomie kolejnych lat zmieniała się również liczba uczestników Copa America. W pierwszej oficjalnej edycji, w 1916 roku, wystąpiły cztery drużyny – Argentyna, Urugwaj, Brazylia i Chile. Później do tego grona dołączyły pozostałe zespoły z Ameryki Południowej czyli Wenezuela, Kolumbia, Paragwaj, Boliwia, Peru oraz Ekwador. Przełomem był rok 1993 i Copa America w Ekwadorze. Wówczas na imprezę zaproszono Stany Zjednoczone oraz Meksyk.
Był to początek formuły, w której dwa ostatnie zajmują zespoły spoza Ameryki Południowej. W ciągu kolejnych 27 lat z zaproszenia na Copa America skorzystały między innymi Kostaryka, Japonia, Haiti, Katar oraz Jamajka. W tym roku swój debiut zaliczy również reprezentacja Australii.
#4 Turniej z okazji 100-lecia Mistrzostw
Wyjątkowy pod tym względem był turniej zorganizowany w 2016 roku, na którym wystąpiło 16 drużyn. Z okazji świętowania 100. rocznicy pierwszych Mistrzostwa Ameryki Południowej postanowiono, że mecze rozgrywane zostaną w Stanach Zjednoczonych. Oprócz gospodarzy oraz zespołów z Południowej Ameryki zaproszono również Meksyk, Panamę, Haiti, Jamajkę oraz Kostarykę. Ostatecznie w finale rozgrywanym na MetLife Stadium w stanie New Jersey, Chile po rzutach karnych pokonało Argentynę.
Sprawdź też: Kalkulator Depozytów Bukmacherskich
#5 Azjatyckie pieniądze na Copa America
O ile występy zespołów ze strefy CONCACAF w Copa America można racjonalnie argumentować, o tyle zapraszanie azjatyckich zespołów jest już trudniejsze do wytłumaczenia. Tam gdzie jednak nie wiadomo, o co chodzi, zazwyczaj chodzi o pieniądze. Podobnie jest w tym przypadku.
Wszystko zaczęło się w 1999 roku, kiedy na Copa America zaproszono Japonię. Było to pokłosie podpisania przez CONMEBOL umowy sponsorskiej z Toyotą, która została oficjalnym partnerem Copa Libertadores, czyli południowoamerykańskiej ligi mistrzów. Azjatyckie pieniądze na tyle spodobały się organizatorom, że postanowiono spojrzeć w stronę najbardziej zamożnego kraju w tamtym regionie. Tak na Copa America trafiła reprezentacja Kataru.
Oczywiście nie chodzi tylko o obecność samej reprezentacji Kataru, która mimo zdobytego Mistrzostwa Azji, nie uchodzi za światową potęgę. Ważniejsza wydaje się być umowa podpisana z Qatar Airways, którą południowoamerykańska federacja zawarła jeszcze przed ubiegłoroczną edycją Copa America. Dzięki niej Qatar Airways stał się oficjalną linią wszystkich krajowych oraz klubowych rozgrywek w Ameryce południowej.
#6 Jacy słynni piłkarze nie wygrali Copa America?
Bez względu na to, jakie drużyny występują w Copa America, nie brakuje na nim wielkich piłkarzy. Jednym z nich jest Lionel Messi. Co ciekawe, wielki Argentyńczyk i jeden z najlepszych piłkarzy w historii nigdy nie wygrał Copa America z reprezentacją Argentyny. Trzykrotnie był bardzo blisko, kiedy jego drużyna docierała do finału w 2007, 2015 i 2016 roku. Nie jest to jednak jedyny wielki piłkarz, któremu nigdy nie udało się Mistrzostwa Ameryki Południowej – nie dokonali tego również Pele i Diego Maradona.
#7 Jaki jest najlepszy trener w historii CA?
Cała trójka zdobywania tytułów mogłaby się uczyć od Guillermo Stábile. Król strzelców Mundialu z 1930 roku, już jako trener, wygrał Copa America aż sześć razy! Uczynił to z reprezentacją Argentyny w latach 1941, 1945, 1946, 1947, 1955 oraz 1957.
#8 Jaka drużyna jest najbardziej utytułowaną w historii rozgrywek Copa?
Sześć tytułów zdobytych przez Argentynę prowadzoną przez Stábile nie wystarcza, żeby objąć prowadzenie w tabeli wszechczasów. Na jej szczycie znajduje się reprezentacja Urugwaju, która wygrywała Copa America aż 15 razy. Jeden tytuł mniej ma wspomniana już Argentyna, a Brazylia triumfowała w Mistrzostwach Ameryki Południowej 9-krotnie. Warto jednak wspomnieć, że Canarinhos są najbardziej utytułowanym klubem XXI wieku – wygrali 3 z 7 turniejów rozegranych w tym czasie.
#9 Angielski rodzynek
Na południowoamerykańskiej ziemi słabo wiedzie się trenerom z innych kontynentów. Tylko jednemu z nich udało się wygrać w Copa America. Dokonał tego w 1939 roku Anglik Jack Greenwell, który doprowadził reprezentację Peru do wygranej w turnieju organizowanym na ich terenie. Miał w tym jednak sporo szczęścia, ponieważ z samej imprezy wycofały się kadry Brazylii i Argentyny.
Szanse na powtórzenie wyczynu Anglika ma podczas Copa America 2020 czterech trenerów. Są to: Portugalczyk Carlos Queiroz (reprezentacja Kolumbii), Holender Jordi Cruyff (Ekwador), Hiszpan Félix Sánchez Bas (Katar) oraz Australijczyk Graham Arnold prowadzący kadrę swojego kraju. Bukmacherzy najwyżej oceniają szanse tego pierwszego, ponieważ Kolumbia wymieniana jest w roli faworyta turnieju. Kurs w LV BET na Kolumbię wynosi – 5.5. Natomiast najwięcej szans analitycy bukmacherscy dają Brazylii – kurs “jedynie” 3.25.
#10 Kim jest Paolo Guerrero?
Południowoamerykańskie mistrzostwa pełne są barwnych postaci. Do nich zaliczyć można na pewno Paolo Guerrero – napastnika reprezentacji Peru, który po Copa America 2020 może stać się najlepszym strzelcem w historii turnieju. Obecnie Guerrero ma na swoim koncie 14 bramek zdobytych na Copa America i do prowadzących w tabeli wszechczasów Mendeza oraz Zizinho traci 3 trafienia.
Mimo trzykrotnego zdobycia korony króla strzelców Copa America (2011, 2015 i 2019) głośniej niż o jego boiskowych wyczynach mówiło się skandalach z jego udziałem. Grając jeszcze w Hamburgu dostał 100 tys. euro kary za rzucenie w kibica butelką. Po drodze zdążył się jeszcze pokłócić z kolejnymi trenerami i finalnie stał się wielkim niewypałem transferowym, przez co w 2012 wrócił do Ameryki Południowej.
Najgorsze było jednak dopiero przed Peruwiańczykiem. W październiku 2017 po zremisowanym przez jego kadrę meczu z Argentyną 0:0 Guerrero został wytypowany do kontroli antydopingowej. W próbce napastnika wykryto niedozwolone substancje i sam piłkarz został zawieszony na rok. Był to dla niego ogromny cios, ponieważ reprezentacja Peru wywalczyła awans na Mundial w 2018 roku.
Ostatecznie po wielu przepychankach między FIFA, prawnikami piłkarza i WADA (Światowa Agencja Antydopingowa) miesiąc przed samym turniejem Guerrero dostał pozwolenie na uczestnictwo w Mundialu. Zdobył nawet bramkę na 2:0 w spotkaniu z Australią.
Co było powodem zawieszenia Guerrero? Liście koki. Warto jednak wyjaśnić, że w Peru ich stosowanie nie jest zabronione. Z liści koki robione są między innymi herbaty, napary i przetwory. To właśnie po wypiciu takiej herbaty w organizmie Peruwiańczyka miały znaleźć zabronione substancje. Jak tłumaczył później sam piłkarz, takim napojem leczył… silne przeziębienie.
#11 Błędy sędziego podczas Copa America 2019 i wycofanie się zespołu
Sporym skandalem zakończyła się również poprzednia edycja Copa America i najmniejszym z nich był fakt, że pewna fanka postanowiła przyjść na mecz nago. Argentyńczycy, po przegranym 2:0 meczu półfinałowym z Brazylią mieli sporo pretensji do sędziów, którzy podjęli wiele kontrowersyjnych decyzji. Po meczu o 3. miejsce, w którym drużyny Albicelestes wygrała z Chile jeszcze więcej miał ich Lionel Messi. Piłkarz Barcelony obejrzał w tamtym meczu czerwoną kartkę, za co w ramach protestu nie odebrał brązowego medalu.
Niesmak po tym turnieju był ogromny, a w mediach pojawiały się wzajemne oskarżenia o korupcję, oszustwa i szpiegowanie. Nie jest to jedyny raz, kiedy piłkarze skarżyli się na pracę arbitrów. W 1922 roku Urugwaj wycofał się z powodu błędów sędziego w przegranym 0:1 meczu z Paragwajem. To jedyny taki przypadek w historii.
Kiedy mecz otwarcia Copa America 2020?
Tegoroczna edycja Copa America rozegrana zostanie w Kolumbii oraz Argentynie. Mecz otwarcia zaplanowano na 12. czerwca, a finał odbędzie się miesiąc później. O ile koronawirus nie przeszkodzi w organizacji Mistrzostw i dojdzie do turnieju…A wtedy bukmacherzy i typerzy będą musieli obejść się smakiem.
Źródła: