Mimo że do ceremonii otwarcia tokijskich igrzysk pozostało jeszcze niespełna 150 dni, to już teraz wydarzenie rozpala wyobraźnie fanów sporu na całym świecie. Trudno się temu dziwić. Znani ze swojej dokładności, precyzji i miłości do nowych technologii Japończycy dbają o to, by była to wyjątkowa impreza. Sprawdź, dlaczego tak będzie poznając 8 ciekawostek na temat Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Ale czy IO odbędą się pomimo zagrożenia koronawirusem? Jaki los spotka jedną z trzech największych imprez tego roku (EURO 2020, Copa America 2020)?
Co znajdziesz w artykule?
- Czy koronawirus zagraża Igrzyskom Olimpijskim w Tokio?
- 1. Ile razy Japonia organizowała IO?
- 2. Kto rozpocznie sztafetę Olimpijska?
- 3. Jakie nowe dyscypliny zobaczymy podczas IO Tokio 2020?
- 4. Czy Rosjanie wystąpią w Tokio?
- 5. Z czego zostaną wykonane stroje Japończyków?
- 6. Jak ma na imię maskotka Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020?
- 7. Kto zapali znicz olimpijski w Tokio?
- 8. Japońskie Igrzyska – cyfryzacja, technologia i bezpieczeństwo
- 9. Kto faworytem bukmacherów w klasyfikacji medalowej?
Czy koronawirus zagraża Igrzyskom Olimpijskim w Tokio?
Tym, co stanowi obecnie największe wyzwanie dla organizatorów IO w Tokio, jest oczywiście koronawirus. Przez jego rozprzestrzenianie się odwołano już wiele imprez masowych, a liczne wydarzenia sportowe odbywają się bez udziału publiczności. Czy jednak wirus realnie zagraża organizacji Igrzysk w Tokio?
Jak twierdzi minister do spraw olimpijskich Seiko Hashimoto, MKOL liczy na to, że imprezę uda się zorganizować w terminie. Podkreśliła również, że japoński rząd robi wszystko, żeby tak się stało. Co jednak w przypadku dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa?
Według Hashimoto, umowa z MKOL zobowiązuje Tokio do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku. Możliwe jest więc przesunięcie terminu rozpoczęcia imprezy pod warunkiem, że odbędzie się ona w tym roku. Dotychczas w Japonii stwierdzono 520 przypadków Covid-19 z czego osiem przypadków zakończyło się śmiercią pacjenta.
Poniżej znajdziecie mapę z aktualnym zasięgiem koronawirusa z Wuhan.
1. Ile razy Japonia organizowała IO?
Dla Japończyków będą to drugie Igrzyska. Pierwsze z nich zorganizowali w 1964 roku, kiedy to najlepszych sportowców na świecie również gościło Tokio. Był to moment szczególny nie tylko dla samej Japonii, ale również całej Azji – pierwszy raz Olimpiada odbyła się na kontynencie azjatyckim.
Nie było to jednak pierwsze podejście Japończyków do Igrzysk. Prawo organizacji największej imprezy sportowej na świecie otrzymali oni już w 1940 roku. Państwowe władze miały jednak wówczas mocarstwowe plany, co do ekspansji na sąsiednie kraje, przez co przygotowania do imprezy zeszły na boczny tor. Ostatecznie Igrzyska w 1940 roku nie odbyły się, a bezpośrednią tego przyczyną był wybuch II. Wojny Światowej.
Wracając do Tokio 1964 – to były dla Polaków bardzo udane Igrzyska. Reprezentanci naszego kraju zdobyli łącznie 23 medale, w tym 7 złotych. Krążki z najcenniejszego kruszcu zdobywali między innymi Jerzy Kulej oraz Józef Szmidt. Wspaniały występ zanotowali bokserzy, którzy zdobyli trzy złotego, jeden srebrny i trzy brązowe medale.
2. Kto rozpocznie sztafetę Olimpijska?
Droga, którą musi przemierzyć olimpijski ogień jest bardzo długa – grecką Olimpię i japońskie Tokio dzieli 12 tys. km. Jego przetransportowaniem tradycyjnie zajmie się sztafeta olimpijska. W tym roku będzie ona wyjątkowa, ponieważ pierwszy raz w historii rozpocznie ją kobieta.
Będzie to Anna Korakaki, złota medalistka z IO w Rio w 2016. 19-letnia wówczas Greczynka mistrzostwo olimpijskie wywalczyła w strzelectwie sportowym z pistoletu 25m. Co ciekawe, podróż ognia po greckiej ziemi zakończy także kobieta – Jekaterini Stefanidi.
3. Jakie nowe dyscypliny zobaczymy podczas IO Tokio 2020?
Azjatyckie Igrzyska będą wyjątkowe pod jeszcze jednym względem – do grona olimpijskich konkurencji dołączono pięć nowych dyscyplin, a także kilka konkurencji. Jakie nowości będzie można śledzić podczas Tokio 2020?
Wspinaczka sportowa, karate, skateboarding, baseball i surfing – to absolutni olimpijscy debiutanci. MKOL zdecydował się również na dodanie lub przywrócenie wielu konkurencji, dzięki czemu na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio będzie można zobaczyć:
- koszykówka 3×3
- pływanie – 800 m mężczyzn, 1500 m kobiet, sztafeta mieszana 4×100 m stylem zmiennym
- łucznictwo – drużyny mieszane
- lekkoatletyka – sztafeta mieszana 4×400 m
- kolarstwo BMX – freestyle
- kolarstwo torowe – madison kobiet i mężczyzn
- judo – drużyny mieszane
- tenis stołowy – mikst
4. Czy Rosjanie wystąpią w Tokio?
Nie. Tak zdecydowała WADA, czyli Światowa Agencja Antydopingowa. Nałożyła ona na Rosjan zakaz udziału we wszystkich imprezach sportowych w ciągu najbliższych czterech lat. Zakaz dotyczy więc nie tylko Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio, ale również Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku.
W praktyce nie oznacza to jednak, że nie zobaczymy w Tokio rosyjskich sportowców. Prawo występu w Igrzyskach mają sportowcy, którzy wywalczą kwalifikację olimpijską oraz udowodnią, że nie są zamieszani w aferę dopingową. Podczas samej imprezy muszą oni występować pod neutralną flagę, a po zdobyciu przez nich złotego medalu, nie będzie odgrywany rosyjski hymn.
Zakazy nałożone przez WADA są najdotkliwszą karą w historii sportu. Jest to oczywiście pokłosie afery dopingowej, która wybuchła po opublikowaniu przez niemiecką telewizję ARD materiału o stosowaniu przez Rosjan nielegalnych metod wspomagających wydolność organizmu w 2014 roku. Już podczas Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczang ponad 160 sportowców z Rosji występowało pod neutralną flagą.
5. Z czego zostaną wykonane stroje Japończyków?
Jak poinformowała firma Asics, stroje Japońskich sportowców, którzy będą rywalizować podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio, będą w pełni wykonane z materiałów uzyskanych z recyklingu. Posłużą do tego włókna poliestrowe, które zostaną otrzymane ze starych sportowych ubrań. Do projektu zostało włączone całe japońskie społeczeństwo, ponieważ zbiórki odbywają się w szkołach, klubach i miejscach pracy. Według firmy Asics, ma to zaangażować cały kraj w olimpijskie przygotowania.
6. Jak ma na imię maskotka Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020?
Miraitowa, bo tak ma na imię Maskotka Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku, to projekt rysownika Ryo Taniguchiego. Biało – niebieska kratka, szpiczaste uszy, futurystyczny wygląd i szeroki uśmiech oznaczają przyszłość, a także wieczność. To właśnie od zlepku słów “mirai”, czyli przyszłość oraz “towa”, co oznacza wieczność, powstało imię maskotki. Miraitowa ma rodzeństwo, to Someity, która będzie symbolem Paraolimpiady.
Wyboru maskotek Igrzysk dokonały japońskie dzieci, które w specjalnym głosowaniu wybierały pomiędzy trzema propozycjami. Młodzi mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni nie mieli większych wątpliwości – ponad połowa głosów trafiła na konto Miraitowa oraz Someity.
Co ciekawe ubrane w kratkę maskotki nie będą jedynymi symbolami Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Przy okazji sportowej rywalizacji, Japonia chce pokazać swoją wyjątkową historię oraz kulturę. Pomóc w popularyzacji IO mają wyjątkowi bohaterowie, a najważniejszym z nich ma być Son Goku – bohater bajek Dragon Ball i Dragon Ball Z.
7. Kto zapali znicz olimpijski w Tokio?
To najważniejszy moment ceremonii otwarcia. Zapalenie olimpijskiego znicza jest wydarzeniem podniosłym, pełnym symboliki i emocji. Wybór osoby, która tego dokonuje nigdy nie jest przypadkowy. Kto zatem zapali znicz olimpijski w Tokio?
Na kilka miesięcy przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich w Tokio nazwisko bohatera ceremonii otwarcia jest ściśle chronione przez organizatorów. Podczas Igrzysk w 1964 roku znicz zapalił 19-letni Yoshinori Sakai. Młody Japończyk urodził się w Hiroszimie w dniu zrzucenia na miasto bomby atomowej.
Według niektórych teorii, najważniejsze zadanie podczas ceremonii otwarcia Igrzysk w ogóle nie przypadnie człowiekowi. Symbolicznego rozpoczęcia Igrzysk ma dokonać SkyDrive – niewielki latający samolot, którego rozwojem zajmuje się Cartivator Resource Management przy współpracy z Toyotą. Byłby to pokaz nowego oblicza Japonii, która jest nowoczesna i bardzo rozwinięta.
8. Japońskie Igrzyska – cyfryzacja, technologia i bezpieczeństwo
Latający SkyDrive zapalający olimpijski znicz nie jest jedynym technologicznym cudem, który będzie można zobaczyć podczas IO w Tokio. Japończycy to pasjonaci cyfryzacji, a Igrzyska to idealna okazja do pokazania swoich odkryć.
Ważną rolę podczas imprezy odegrają roboty, które mają pomagać kibicom i samym zawodnikom w poruszaniu się po mieście oraz komunikacji. Ich zadaniem będzie również dbanie o bezpieczeństwo. W tym pomogą im między innymi kamery z funkcją rozpoznawania twarzy, które będą rozmieszczone w okolicach aren sportowych. Mają one identyfikować kibiców i sprawdzać, czy podane przez nich dane są prawdziwe.
W czasie Igrzysk Olimpijskich Japończycy będą również testować autonomiczne taksówki. Samochody bez kierowców mają dowozić pasażerów na stadiony, do hoteli i na lotniska. W realizację tego projektu mocno zaangażował się koncern Toyota.
9. Kto faworytem bukmacherów w klasyfikacji medalowej?
Przeglądając strony internetowe z zakładami bukmacherskimi, wniosek nasuwa się tylko jeden. Najwięcej medali z Tokio przywiozą Amerykanie.
Kurs na takie zdarzenie w LV BET wynosi. Więcej kursów poniżej. A na ile są wyceniane szanse Polaków na wygranie klasyfikacji medalowej? Za każdą złotówkę bukmacher oferuje 751 zł… Jak wygląda oferta bukmacherska na IO w Tokio? Na odpowiedź na to pytanie, przyjdzie nam jeszcze poczekać, gdyż bukmacherzy jeszcze nie mają wszystkich danych potrzebnych do wystawienia zakładów na IO 2020.
Z poprzednich IO w Rio, reprezentanci Polski przywieźli 11 medali (2 złote, 3 srebrne i 6 brązowych). Czy tym razem nasi reprezentaci zdobędą podobną ilość krążków? Na ile medali możemy liczyć podczas tych zawodów? W symulacjach przeprowadzanych w serwisach sportowych mamy następujące wyniki:
– Złoto: 5x, srebro: 8x, brąz: 12x. Co łącznie daje nam 25 medali (źródło: olympicmedalspredictions.com; tu tuż możecie znaleźć wyszczególnienie naszych szans medalowych);
– Złoto: 2x, srebro: 5x, brąz: 10x. Łącznie daje to 17 medali (źródło: gracenote.com/virtual-medal-table/)
Dla tych, którzy w czasie Igrzysk będą w Tokio, ale nie wybierają się na stadion mamy dobrą wiadomość. Rywalizację najlepszych sportowców będzie można śledzić na żywo w rozdzielczości 8K. Znacząco pomoże w tym szybkie i stabilne złącze. O to również zadbali Japończycy, którzy są prekursorem w wprowadzaniu technologii 5G.
Kiedy planowana jest ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Tokio? Jeżeli koronawirus nie pokrzyżuje planów organizatorów, to odbędzie się ona 24. lipca, a sama impreza ma potrwać do 9. sierpnia.
Źródło: en.wikipedia.org