Skoki narciarskie to jedna z tych dyscyplin, które najbardziej rozgrzewają polskich kibiców podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie. Gdzie i kiedy będzie się toczyć rywalizacja o medale na skoczniach? Jakie konkursy znalazły się w programie ZIO? W jakim składzie reprezentacja Polski uda się do Chin? Czy biało-czerwoni mają szanse na chociaż jeden krążek? Gdzie obstawiać zmagania skoczków i jacy są faworyci bukmacherów w poszczególnych zawodach? Która stacja TV pokaże na żywo olimpijskie konkursy? Wszystkie te informacje, a nawet sporo więcej znajdziesz w tym artykule.
Co znajdziesz w artykule?
🗓️ ZIO Pekin 2022. Gdzie i kiedy skoki?
Zawody skoków narciarskich w ramach Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 odbędą się na kompleksie Snow Ruyi National Ski Jumping Centre w Zhangjiakou, leżącym grubo ponad 200 km na północny zachód od Pekinu. Arenami zmagań będą skocznie HS106 (normalna) i HS 140 (duża).
The National Ski Jumping Center “Snow Ruyi” had the most engineering work, and the most technical and difficult structure built in the #Zhangjiakou Competition Zone. It is the world’s first ski jumping venue with a large cantilever at the starting area. #Beijing2022 pic.twitter.com/RdtxOx3wiT
— ThisisBeijing (@BeijingFocus) December 3, 2021
Terminarz
Podczas ZIO 2022 zaplanowano 5 konkursów skoków narciarskich: dwa indywidualne mężczyzn, indywidualny kobiet, drużynowy mężczyzn oraz mikst.
5 lutego (sobota):
- Kwalifikacje mężczyzn na skoczni normalnej – godz. 07:20,
- Konkurs indywidualny kobiet na skoczni normalnej – godz. 11:45.
6 lutego (niedziela):
- Konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni normalnej – godz. 12:00.
7 lutego (poniedziałek):
- konkurs drużyn mieszanych – godz. 12:45.
11 lutego (piątek):
- kwalifikacje mężczyzn na skoczni dużej – godz. 12:00.
12 lutego (sobota):
- konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni dużej – godz. 12:00.
14 lutego (poniedziałek):
- konkurs drużynowy mężczyzn – godz. 12:00.
Przeczytaj również: Skoki narciarskie 2021/2022. Obstawiamy Puchar Świata. Informacje, faworyci bukmacherów i typy. Gdzie oglądać rywalizację na skoczniach?
🇵🇱 Reprezentacja Polski w skokach narciarskich Pekin 2022
Na olimpijskie zmagania w skokach narciarskich do Chin wybiera się siedmioosobowa reprezentacji Polski – pięciu mężczyzn i dwie kobiety.
I już wszystko jasne!
Oto komplet 105 zawodników (65 mężczyzn i 40 kobiet), którzy powalczą w Pekinie o medale olimpijskie w skokach narciarskich!
#skijumpingfamily @Beijing2022 @FISskijumping @berkutschi_com pic.twitter.com/iBOFAamN0V
— Skijumping.pl (@Skijumpingpl) January 25, 2022
Kamil Stoch
Dla “Rakiety z Zębu” będą to piąte igrzyska olimpijskie w karierze. Największe sukcesy Kamil Stoch odniósł w 2014 roku w Soczi (dwa złote medale indywidualne) oraz cztery lata później w Pjongczangu (złoto indywidualne na skoczni dużej oraz brąz w konkursie drużynowym). Dyspozycja lidera biało-czerwonych w Chinach to jednak jedna wielka niewiadoma. 34-latek starty w Pucharze Świata 2021/2022 rozpoczął od zajęcia 5. miejsca w Niżnym Tagile. Później przyszła trzecia lokata w Klingenthal, ale podczas 70. Turnieju Czterech Skoczni dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli i trzykrotny triumfator TCS kompletnie stracił formę, a przed styczniowymi konkursami w Zakopanem nabawił się poważnej kontuzji stawu skokowego (mocne skręcenie z uszkodzeniem torebki stawowej i naderwaniem więzadeł ). Uraz nie wykluczył go z wyprawy do Pekinu, lecz solidnie skomplikował przygotowania do imprezy.
Wyświetl ten post na Instagramie
Piotr Żyła
Chociaż Piotr Żyła jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich skoczków narciarskich i niedawno skończył już 35 lat, to w swojej długiej karierze wystąpił w zaledwie dwóch konkursach olimpijskich. Mistrz świata z Oberstdorfu A.D. 2021 ze skoczni normalnej obie swoje olimpijskie szanse otrzymał w 2014 roku w Soczi. Indywidualnie na skoczni dużej uplasował się na 34. pozycji, a z drużyną zajął 4. miejsce. Sezon 2021/2022 Pucharu Świata również nie należy do urodzonego w Cieszynie zawodnika. “Wiewiór” jak do tej pory ukończył w pierwszej “dziesiątce” tylko jedne zawody – 8 stycznia w Bischofshofen był siódmy. Dodatkowo jego podróż do Pekinu skomplikował pozytywny wynik testu na COVID-19, uzyskany 20 stycznia.
Wyświetl ten post na Instagramie
Dawid Kubacki
Mistrz świata 2019 z Seefeld ze skoczni normalnej oraz triumfator Turnieju Czterech Skoczni 2019/2020 na igrzyskach startował już w latach 2014 i 2018. 31-latek był częścią drużyny, która z Pjongczangu przywiozła brąz i jeszcze niedawno wydawało się, że w Pekinie powalczy wreszcie o medal indywidualny. Sezon 2021/2022 sprawił jednak, że optymizm ten dość mocno opadł, gdyż Dawid Kubacki całkiem nieźle zaprezentował się tylko na inaugurację Pucharu Świata w Niżnym Tagile, gdzie zajął 13. miejsce – jedyne do tej pory w pierwszej “dwudziestce”.
Wyświetl ten post na Instagramie
Stefan Hula
W sezonie 2021/2022 Pucharu Świata ten 35-latek pojawia się w konkursach jedynie od święta, ale prawdopodobnie jego bogate doświadczenie zdecydowało o tym, że być może uda mu się wziąć udział w kolejnych olimpijskich konkursach. Stefan Hula w swojej karierze startował już na IO w Turynie (2006), Vancouver (2010) i Pjongczangu (2018). Z tej ostatniej imprezy wrócił z brązowym medalem w drużynie, a w konkursie indywidualnym na skoczni normalnej zajął 5. miejsce.
Wyświetl ten post na Instagramie
Paweł Wąsek
Dla urodzonego w Cieszynie 22-latka igrzyska w Pekinie będą pierwszym w karierze zetknięciem z imprezą tej rangi. Paweł Wąsek w sezonie 2021/2022 dość regularnie pojawia się w zawodach Pucharu Świata, ale formą nie imponuje. Jego najlepszy występ to 19. lokata, wywalczona 19 grudnia w Engelbergu.
Wyświetl ten post na Instagramie
Kinga Rajda
21-latka zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich. Polka jako seniorka nie odniosła jak na razie większych sukcesów. W Pucharze Świata 2021/2022 Kinga Rajda uzbierała do tej pory zaledwie 2 punkty za zajęcie 29. miejsca w Klingenthal.
Wyświetl ten post na Instagramie
Nicole Konderla
20-letnia Nicole Konderla w Pekinie również zadebiutuje na ZIO. Podobnie jak koleżanka z reprezentacji nie ma jak na razie większych sukcesów w gronie seniorek. W Pucharze Świata jak do tej pory nie wywalczyła nawet punktu.
Wyświetl ten post na Instagramie
✅ Gdzie obstawiać konkursy olimpijskie? Faworyci bukmacherów
Obstawianie skoków narciarskich oferują niemal wszyscy legalni bukmacherzy w Polsce. U którego z operatorów najlepiej założyć konto? Na taki werdykt składa się wiele czynników, dlatego przed podjęciem decyzji nie zaszkodzi zapoznać się z naszym rankingiem bukmacherów, wzbogaconym o opinie klientów. Dla poszukujących szybkiej odpowiedzi opracowaliśmy natomiast narzędzie, które w 30 sekund pomaga wybrać bukmachera na start.
🥇 Skocznia normalna mężczyzn
W 2018 roku w Pjongczangu złoty medal na skoczni normalnej wywalczył Andreas Wellinger, ale 26-latek nie załapał się do reprezentacji Niemiec na zmagania w Pekinie, wobec czego w Chinach na pewno poznamy nowego mistrza olimpijskiego.
Zdaniem bukmachera TOTALbet faworytem do triumfu w niedzielnym konkursie jest wicelider klasyfikacji przejściowej Pucharu Świata – Ryoyu Kobayashi (kurs 3.50). Japończyk w sobotnich kwalifikacjach zajął czwarte miejsce, ale jeśli weźmie się pod uwagę również skoki treningowe, to właśnie on na obiekcie HS106 w Zhangjiakou radzi sobie najlepiej z całej stawki. Tuż za plecami reprezentanta Kraju Kwitnącej Wiśni w notowaniach analityków znajduje się triumfator kwalifikacji – Marius Lindvik (5.00), a kolejni na liście pretendentów do olimpijskiego złota są: Halvor Egner Granerud (7.50), Stefan Kraft (10.00), Kamil Stoch (12.00), Robert Johansson (13.00) i lider PŚ – Karl Geiger (15.00).
Marius Lindvik wygrywa kwalifikacje, Piotr Żyła trzeci! #skijumpingfamily #Pekin2022
Pełne wyniki: https://t.co/4GYpKIzYMF pic.twitter.com/47t0A6zmCm
— Skijumping.pl (@Skijumpingpl) February 5, 2022
Z pomocą poniższego kalkulatora obliczysz kwotę na zakłady sportowe, jaka będzie do twojej dyspozycji po złożeniu pierwszego depozytu u tego bukmachera.
Konkurs mężczyzn na skoczni normalnej Pekin 2022. Kursy bukmacherskie*:
*Stan kursów z dnia: 05.02.2022
🥇Konkurs drużyn mieszanych
Tzw. mikst zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich. Na czele notowań bukmachera Fortuna znajduje się Słowenia (kurs 1.25). W składzie tej ekipy wystąpią aż dwie medalistki konkursu indywidualnego: Urša Bogataj (złoto) i Nika Križnar (brąz). Sporo mniejsze szanse na triumf zdaniem analityków ma natomiast Japonia (7.00), posiadająca w składzie świeżo upieczonego mistrza olimpijskiego ze skoczni normalnej, Ryoyu Kobayashiego, oraz zawsze groźną Sarę Takanashi. Reprezentację Polski na skoczni HS106 oprócz brązowego medalisty z niedzieli, Dawida Kubackiego, stworzą natomiast: Kamil Stoch, Kinga Rajda i Nicole Konderla. Kursy bukmacherskie nie dają jednak biało-czerwonym jakiejkolwiek nadziei na miejsce na podium w tych zawodach.
Składy zespołów na poniedziałkowy konkurs drużyn mieszanych w #Pekin2022. #skijumping #skijumpingfamily @Skijumpingpl @Eurosport_PL pic.twitter.com/5K42loz7oh
— Adam Bucholz (@Bucholz_Adam) February 6, 2022
Kod do rejestracji na stronie efortuna.pl: WiecejPLN.
Poniższy kalkulator pomoże ci obliczyć kwotę na obstawianie, jaką będziesz dysponować po dokonaniu pierwszej wpłaty do tego buka.
Konkurs drużyn mieszanych Pekin 2022. Kursy bukmacherskie*:
*Stan kursów z dnia: 07.02.2022
🥇 Skocznia duża mężczyzn
Obrońcą tytułu mistrza olimpijskiego na skoczni dużej jest Kamil Stoch. Czy Polak zdoła sięgnąć po swój czwarty złoty medal ZIO w karierze? Będzie o to ciężko, ponieważ wśród faworytów bukmachera STS próżno go szukać pomimo tego, że w kwalifikacjach zajął ósme miejsce. Listę pretendentów otwierają czempion ze skoczni normalnej – Ryoyu Kobayashi i zwycięzca kwalifikacji – Marius Lindvik (kurs 3.75). Za ich plecami znaleźli się natomiast: Halvor Egner Granerud (6.75) i Stefan Kraft (8.00).
Jeśli chodzi o Polaków, to zdaniem lidera naszego rynku zakładów bukmacherskich największy potencjał na złoto ma wspomniany wcześniej Kamil Stoch (25.00). Szanse Piotra Żyły (50.00), Dawida Kubackiego (75.00) i Pawła Wąska (500.00) oceniane są jako iluzoryczne.
Marius Lindvik ponownie zwycięski w kwalifikacjach, Kamil Stoch na ósmym miejscu #Pekin2022 #skijumpingfamily
Pełne wyniki: https://t.co/0MOdEQC64Q pic.twitter.com/7w3Tgaq4xP
— Skijumping.pl (@Skijumpingpl) February 11, 2022
Kod do rejestracji na stronie sts.pl: WiecejPLN.
Dzięki poniższemu kalkulatorowi obliczysz kwotę na typowanie, jaka będzie do twojej dyspozycji po złożeniu pierwszego depozytu u tego operatora.
Konkurs mężczyzn na skoczni dużej Pekin 2022. Kursy bukmacherskie*:
*Stan kursów z dnia: 12.02.2022
🥇 Konkurs drużynowy mężczyzn
Tytułu z Pjongczangu bronią Norwegowie. Czy dadzą oni radę powtórzyć sukces z 2018 roku i czy reprezentacja Polski ponownie sięgnie chociaż po brąz? W notowaniach bukmachera forBET prowadzi Słowenia (kurs 2.20). Za jej plecami analitycy widzą Norwegię (4.00) i Austrię (4.25). Polska znalazła się na tej liście na dopiero szóstej pozycji. Kurs na triumf biało-czerwonych wynosi aż 30.00.
Kod do rejestracji na stronie iforbet.pl: WiecejPLN.
Poniższy kalkulator jest pomocny w obliczeniu kwoty na zakłady bukmacherskie, jaką będziesz dysponować po pierwszym zasileniu konta gracza.
Konkurs drużynowy mężczyzn Pekin 2022. Kursy bukmacherskie*:
*Stan kursów z dnia: 14.02.2022
Przeczytaj również: Jak obstawiać skoki narciarskie? Poradnik typera
📺 Gdzie oglądać Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022?
Eurosport i TVP – te stacje pokażą na żywo zarówno konkursy skoków narciarskich, jak i całe ZIO w 2022 roku. W internecie igrzyska można obejrzeć np. na platformie Player.pl, a za darmo w serwisie tvpsport.pl i w aplikacji mobilnej TVP Sport.