Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej to nie tylko popisy futbolistów na zielonej murawie. Mundialowi od zarania dziejów towarzyszy wyjątkowa otoczka, a od lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia bardzo silnie związana jest z nim branża muzyczna. Przyjrzyjmy się zatem oficjalnym hymnom MŚ oraz piosenkom poświęconym kolejnym edycjom tego piłkarskiego święta.
Co znajdziesz w artykule?
- 🇨🇱 1962 – Chile
- 🏴 1966 – Anglia
- 🇲🇽 1970 – Meksyk
- 🇩🇪 1974 – RFN
- 🇦🇷 1978 – Argentyna
- 🇪🇸 1982 – Hiszpania
- 🇲🇽 1986 – Meksyk
- 🇮🇹 1990 – Włochy
- 🇺🇸 1994 – Stany Zjednoczone
- 🇫🇷 1998 – Francja
- 🇰🇷🇯🇵 2002 – Korea Południowa i Japonia
- 🇩🇪 2006 – Niemcy
- 🇿🇦 2010 -Republika Południowej Afryki
- 🇧🇷 2014 – Brazylia
- 🇷🇺 2018 – Rosja
- 🇶🇦 2022 – Katar
- 🇨🇦 🇲🇽 🇺🇸 2026 – Kanada, Meksyk i USA
🇨🇱 1962 – Chile
Pozbawiona kontuzjowanego Pelé Brazylia ograła w finale Czechosłowację 3:1, a mundial A.D. 1962 był pierwszym, podczas którego udało się wylansować muzyczny przebój. Jego skala miała wprawdzie wymiar bardziej lokalny niż globalny, ale od czegoś trzeba było zacząć.
El Rock del Mundial – Los Ramblers
Utwór “El Rock del Mundial” zespołu Los Ramblers to rock’n’rollowe brzmienie. Wokalista posługuje się w nim językiem hiszpańskim, ale oprócz tego ciężko się tu dopatrzeć innych latynoskich akcentów. Warto zauważyć, że kapela go wykonująca istnieje do dziś, chociaż jej ówczesny lider, Jorge Rojas, zmarł 6 marca 2018 roku.
Przeczytaj również: Terminarz MŚ Katar 2022. Daty i godziny meczów mundialu. Kiedy i o której gra Polska? Oficjalny kalendarz piłkarskich mistrzostw świata
🏴 1966 – Anglia
Mundial rozgrywany w Anglii wygrali gospodarze, którzy w finale pokonali RFN 4:2 po dogrywce. Turniej odbywał się w rytmie białej muzyki skifflowej.
World Cup Willie (Where in this World are We Going) – Lonnie Donegan
Skiffle to połączenie folku, bluesa i jazzu, a Lonnie Donegan był nazywany królem białej muzyki skifflowej. To wykonywany przez niego utwór “World Cup Willie (Where in this World are We Going)” przygrywał podczas MŚ 1966 i trzeba przyznać, że jest to kompozycja dość osobliwa.
🇲🇽 1970 – Meksyk
W 1970 roku na mundialu ponownie triumfowali Brazylijczycy, tym razem po goleadzie 4:1 w finale z Włochami, a mundialowa piosenka znów została zaśpiewana po hiszpańsku.
Fútbol México 70 – Los Hermanos Zavala
Zespół Los Hermanos Zavala niestety nie pokusił się o oryginalność. Wprawdzie tym razem nie był to rock’n’roll, ale wyraźnie dało się odczuć inspirację amerykańskimi grupami reprezentującymi ruch hippisowski.
🇩🇪 1974 – RFN
W roku 1974 na mundialu Orły Górskiego zajęły znakomite trzecie miejsce, a Grzegorz Lato sięgnął po koronę króla strzelców. Tutaj historia mundialowych piosenek ma również bardzo widoczny polski akcent.
Futbol – Maryla Rodowicz
Wykonawczynią oficjalnej piosenki MŚ 1974 jest Maryla Rodowicz. “Futbol” został zaśpiewany w 5 językach: po polsku, angielsku, niemiecku, rosyjsku i hiszpańsku. Utwór stał się światowym przebojem.
🇦🇷 1978 – Argentyna
W 1978 roku Argentyna sięgnęła po pierwszy Puchar Świata, a mundialowi po raz pierwszy towarzyszył utwór muzyczny bez słów.
El Mundial – Buenos Aires Municipal Symphony
Brzmienie skomponował sam Ennio Morricone, a wykonaniem zajęła się Orkiestra Filharmonii w Buenos Aires.
🇪🇸 1982 – Hiszpania
Na mundialu w 1982 roku biało-czerwoni pod wodzą Antoniego Piechniczka powtórzyli wyczyn Orłów Górskiego i uplasowali się na trzecim miejscu. Wykonawcą oficjalnej piosenki MŚ była natomiast gwiazda światowego formatu.
Mundial ’82 – Plácido Domingo
Tenor Plácido Domingo w utworze “Mundial ’82” przy mikrofonie dał z siebie zdecydowanie więcej niż reprezentacja Hiszpanii na boisku.
Przeczytaj również: Polska na mundialu. Jak sobie radziła reprezentacja Polski na MŚ w piłce nożnej? Historia występów biało-czerwonych
🇲🇽 1986 – Meksyk
W 1986 roku mundial po zaledwie 16 latach ponownie zawitał do Meksyku i po raz pierwszy towarzyszyło mu kilka piosenek.
El mundo unido por un balón – Juan Carlos Abara
Chilijczyk Juan Carlos Abara zaśpiewał oficjalny utwór mistrzostw, lecz piosenka nie zdobyła uznania słuchaczy.
Hot Hot Hot – Arrow
Z mundialem A.D. 1986 najbardziej kojarzy się z utwór “Hot Hot Hot” w wykonaniu wokalisty z Montserratu – Arrowa.
A Special Kind of Hero – Stephanie Lawrence
Do oficjalnej tracklisty MŚ 1986 należy też “A Special Kind of Hero” zaśpiewany przez Brytyjkę Stephanie Lawrence. Utwór ten trafił do ścieżki dźwiękowej filmu dokumentalnego pt. “Hero”, opowiadającej historię tamtego mundialu.
🇮🇹 1990 – Włochy
W finale MŚ 1990 Andreas Brehme strzałem z rzutu karnego zapewnił reprezentacji RFN triumf 1:0 w starciu z Argentyną, a oficjalna piosenka mundialu tym razem wykonywana była przez damsko-męski duet.
Un’estate italiana – Gianna Nannini, Edoardo Bennato
W utworze “Un’estate italiana” siły połączyli Gianna Nannini i Edoardo Bennato, ale nie odniósł on większego sukcesu pomimo tego, że przygotowano również wersję anglojęzyczną.
🇺🇸 1994 – Stany Zjednoczone
Na tron powróciła wreszcie Brazylia, która w konkursie jedenastek pokonała w finale Włochy. MŚ 1994 w USA to nie tylko popisy duetu Canarinhos, tworzonego przez Romário i Bebeto, ale też kolejna porażka oficjalnej piosenki na mundial.
Gloryland – Daryl Hall, Sounds of Blackness
Utwór “Gloryland” w wykonaniu Daryla Halla i gospelowego zespołu Sound of Blackness zupełnie nie pasował do piłki nożnej, a organizatorzy turnieju w akcie desperacji na nieoficjalny hymn turnieju lansowali “We Are The Champions” brytyjskiej grupy Queen.
🇫🇷 1998 – Francja
MŚ we Francji wygrali gospodarze, którzy w finale zlali aż 3:0 Brazylię. Zmaganiom tym razem towarzyszył więcej niż jeden utwór muzyczny.
La Cour des Grands (Do You Mind If I Play) – Youssou N’Dour, Axelle Red
Oficjalny hymn tamtych mistrzostw to “La Cour des Grands (Do You Mind If I Play)” w wykonaniu Senegalczyka Youssou N’Doura i Belgijki Axelle Red.
La Copa de la Vida – Ricky Martin
Największy sukces odniosła jednak oficjalna piosenka tamtego mundialu, “La Copa de la Vida”, którą zaśpiewał Ricky Martin. Portorykańskiemu wokaliście doskonale udało się oddać klimat zmagań na zielonej murawie.
Together Now – Jean-Michel Jarre, Tetsuya Komuro
Z mundialem we Francji powiązany jest też utwór “Together Now”, w którym udzielają się Jean-Michel Jarre i Tetsuya Komuro. Znalazł się on na składance „Music of the World Cup: Allez! Ola! Ole!” wydanej przez wytwórnię Columbia.
Kolejny znany utwór z wyżej wymienionej składanki to “Carnaval de Paris” w wykonaniu brytyjskiego DJ-a Dario G.
Przeczytaj również: Rywale Polski na MŚ 2022. Z kim w Katarze zagrają biało-czerwoni? Poznaj przeciwników kadry Czesława Michniewicza
🇰🇷🇯🇵 2002 – Korea Południowa i Japonia
Pierwszy mundial w Azji zakończył się piątym w historii tytułem mistrzowskim dla reprezentacji Brazylii, ale sporo się działo również pod względem muzycznym.
Anthem – Vangelis
Oficjalnym hymnem turnieju została kompozycja Vangelisa – “Anthem”.
Boom – Anastacia
Oficjalna piosenka na mundial 2002 to natomiast Anastacia i jej “Boom”.
Let’s Get Together Now – Voices of Korea/Japan
Oprócz tego powstało również coś na potrzeby lokalne, czyli “Let’s Get Together Now” w wykonaniu japońskich i koreańskich gwiazd.
🇩🇪 2006 – Niemcy
Turniej finałowy MŚ po ponad trzech dekadach powrócił za naszą zachodnią granicę. Zwyciężyli Włosi po pełnym dramaturgii finale z Francją, a muzycznie też nie było na co narzekać.
Zeit dass sich was dreht – Herbert Grönemeyer ft. Amadou & Mariam
„Zeit dass sich was dreht (Celebrate The Day)” to oficjalny hymn tamtego mundialu zaśpiewany przez Herberta Grönemeyera do spółki z malijskim duetem Amadou & Mariam.
The Time of Our Lives – Il Divo ft. Toni Braxton
Oficjalną piosenkę turnieju wykonała natomiast grupa Il Divo przy udziale wokalistki Toni Braxton. To połączenie muzyki klasycznej z amerykańskim r&b.
Hips Don’t Lie – Shakira ft. Wyclef Jean
Najbardziej z turniejem w Niemczech będzie się jednak kojarzyć utwór “Hips Don’t Lie” wylansowany przez Shakirę.
🇿🇦 2010 -Republika Południowej Afryki
Pierwszy mundial w Afryce i pierwszy tytuł mistrzowski dla reprezentacji Hiszpanii. Turniej w RPA to również kolejny hit muzyczny, którego twarzą i głosem została Shakira.
Sign of a Victory – R. Kelly ft. Soweto
Oficjalny hymn MŚ 2010 nie odniósł spektakularnego sukcesu, a udzielający się przy nim R. Kelly w 2022 roku został skazany na 30 lat więzienia za pedofilię, gwałty, handel ludźmi i prowadzenie zorganizowanej grupy przestępczej.
Waka Waka – Shakira ft. Freshlyground
Z południowoamerykańskim turniejem rozgrywanym przy dźwiękach wuwuzeli najbardziej kojarzy się utwór “Waka Waka”, wykonywany przez Shakirę z udziałem Freshlyground. To w rzeczywistości nowa wersja dawnego hitu pt. „Zangaléwa”, nagranego przez kameruński zespół Golden Sounds.
Wavin’ Flag – K’naan
Oficjalny hymn RPA 2010 się nie udał, ale ten wylansowany na potrzeby marki Coca-Cola już jak najbardziej.
🇧🇷 2014 – Brazylia
Brazylijski mundial nie okazał się szczęśliwy dla gospodarzy, którzy w półfinale polegli aż 1:7 w starciu z późniejszymi czempionami – Niemcami. Muzycznie jednak było całkiem poprawnie.
Dar um Jeito (We Will Find a Way) – Carlos Santana ft. Wyclef, Avicia, Alexandre Pires
W oficjalny hymn turnieju MŚ 2010 zaangażowany był sam Carlos Santana.
La La La – Shakira ft. Carlinhos Brown
Największy przebój mundialu 2010 to jednak “La La La”, w Polsce bardziej znane jako “Lego”.
Tatu Bom de Bola – Arlindo Cruz
Po raz pierwszy w dziejach MŚ powstał też oficjalny utwór maskotek.
Magic in the Air – Magic System, Chawki
W Polsce podczas MŚ 2010 radiowym hitem stała się piosenka “Magic in the Air”, który wykonują Magic System i Chawki.
🇷🇺 2018 – Rosja
MŚ 2018 w Rosji wygrała reprezentacja Francji, która w finale ograła 4:2 Chorwację. Przy okazji turnieju udało się też wylansować kilka utworów muzycznych.
Live It Up – Nicky Jam ft. Will Smith, Era Istrefi
Oficjalny hymn mundialu nie był zły, lecz “Live It Up” nie stało się hitem.
Komanda 2018 – DJ Smash ft. Egor Kreed, Polina Gagarina
Przebojem nie został też lansowany przez gospodarzy utwór “Komanda 2018”, ale nie sposób odmówić mu solidności.
Colors – Jason Derulo, Maluma, Qurat-ul-Ain Balouch
Największym hitem mundialu w Rosji została piosenka “Colors”, wylansowana przez Coca-Colę.
Przeczytaj również: Stadiony na mundial w Katarze. Gdzie zostaną rozegrane MŚ 2022 w piłce nożnej?
🇶🇦 2022 – Katar
W finale MŚ 2022 w Katarze Argentyna pokonała po rzutach Karnych Francję, a zmaganiom piłkarzy towarzyszyło aż siedem oficjalnych utworów muzycznych.
Haya Haya (Better Together) – Trinidad Cardona, Davido i Aisha
W kwietniu 2022 roku FIFA wydała pierwszy singiel pt. “Haya Haya (Better Together)”. Utwór, w którym występują Trinidad Cardona, Davido i Aisha, to połączenie r&b i reggae. Został on oficjalnym hymnem mistrzostw.
Dreamers – Jung Kook i Fahad Al Kubaisi
Faworyt użytkowników Reddita. “Dreamers” to piosenka autorstwa południowokoreańskiego piosenkarza Jung Kooka z grupy BTS. Utwór został wydany 20 listopada 2022 roku, aby zgrać się z pierwszym meczem mundialu i jego ceremonią otwarcia.
🇨🇦 🇲🇽 🇺🇸 2026 – Kanada, Meksyk i USA
Ceremonia otwarcia najbliższego mundialu zaplanowana jest na 11 czerwca 2026 roku. Jakie utwory będą stanowić podkład muzyczny do zmagań piłkarzy? Przekonamy się już wkrótce.
Foto: depositphotos.com