20 listopada 2022 roku rusza piłkarski mundial w Katarze. Reprezentacja Polski zagra na mistrzostwach świata po raz dziewiąty. Jak do tej pory radzili sobie biało-czerwoni? Na których MŚ nasza kadra zanotowała najlepszy, a na których najgorszy występ? Z jakimi zespołami mierzyły się Orły? Kto jest najlepszym mundialowym strzelcem w barwach Polski? Ile bramek na najbardziej prestiżowym turnieju drużyn narodowych zdobył Robert Lewandowski? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania.
Co znajdziesz w artykule?
- 🇫🇷 Francja 1938 – cztery gole Wilimowskiego z Brazylią
- 🇩🇪 RFN 1974 – Orły Górskiego
- 🇦🇷 Argentyna 1978 – niespełnione nadzieje biało-czerwonych
- 🇪🇸 Hiszpania 1982 – powrót na podium MŚ
- 🇲🇽 Meksyk 1986 – ostatni mundial Polaków w XX wieku
- 🇰🇷🇯🇵 Korea Południowa i Japonia 2002 – Pauleta katem Polaków
- 🇩🇪 Niemcy 2006 – powtórka z rozrywki
- 🇷🇺 Rosja 2018 – klęska zespołu Nawałki
- 📊 Polska na MŚ w liczbach
🇫🇷 Francja 1938 – cztery gole Wilimowskiego z Brazylią
Pierwsze finały MŚ w piłce nożnej rozegrano w 1930 roku w Urugwaju, a już osiem lat później pod wodzą Józefa Kałuży biało-czerwoni zanotowali swój pierwszy występ na tym turnieju. W zmaganiach we Francji udział wzięło piętnaście zespołów (Austria nie dotarła z powodu Anschlussu) i od początku toczyły się one systemem pucharowym. Polska w 1/8 finału zmierzyła się z Brazylią, której uległa 5:6 po dogrywce. Fenomenalne spotkanie przeciwko Canarinhos rozegrał Ernest Wilimowski. Ówczesny napastnik Ruchu Chorzów zaaplikował rywalowi na Stade de la Meinau w Strasburgu aż cztery gole i wywalczył rzut karny, który na bramkę zamienił Fryderyk Scherfke. Biało-czerwoni wprawdzie ani razu w tym meczu nie prowadzili, ale mieli spore szanse na osiągnięcie remisu, gdyż przy wyniku 6:5 dla Brazylii najpierw niecelnie z rzutu wolnego uderzył Gerard Wodarz, a chwilę później Erwin Nyc trafił w poprzeczkę.
Przeczytaj również: Terminarz MŚ Katar 2022. Daty i godziny meczów mundialu. Kiedy i o której gra Polska? Oficjalny kalendarz piłkarskich mistrzostw świata
🇩🇪 RFN 1974 – Orły Górskiego
Z XX Letnich Igrzysk Olimpijskich 1972 w Monachium reprezentacja Polski pod wodzą Kazimierza Górskiego wróciła ze złotym medalem, dlatego wierzono, że powrót na mundial po ponad trzech dekadach przerwy okaże się dla naszych piłkarzy owocny. Pierwszą fazę grupową biało-czerwoni przebrnęli bez zadyszki, pokonując kolejno 3:2 Argentynę, 7:0 Haiti oraz 2:1 Włochy. W drugiej fazie grupowej Orły Górskiego zaczęły od zwycięstw 1:0 ze Szwecją i 2:1 z Jugosławią, ale potem przyszła porażka 0:1 z RFN po golu Gerda Müllera w słynnym meczu na wodzie we Frankfurcie i marzenia o wielkim finale prysły jak bańka mydlana. Polakom na osłodę pozostało jednak wygrane 1:0 spotkanie o trzecie miejsce z Brazylią, gdzie zwycięskiego gola zdobył późniejszy król strzelców mistrzostw – Grzegorz Lato.
🇦🇷 Argentyna 1978 – niespełnione nadzieje biało-czerwonych
W tamtym czasie było słychać głosy, że Polska ma najlepszą drużynę na świecie. Jacek Gmoch na mundial do Argentyny zabrał plejadę gwiazd, wśród których znalazły się takie persony, jak: Zbigniew Boniek, Kazimierz Deyna, Grzegorz Lato, Włodzimierz Lubański czy Jan Tomaszewski. W pierwszej fazie grupowej biało-czerwoni zaczęli od remisu 0:0 z RFN, ale później przyszły zwycięstwa 1:0 z Tunezją i 3:1 z Meksykiem, co dało awans do drugiej fazy grupowej z pierwszego miejsca w tabeli. Kolejny etap zmagań to jednak wielkie rozczarowanie – porażki 0:2 z Argentyną i 1:3 z Brazylią oraz wygrana 1:0 z Peru, która pozwoliła na zajęcie ostatecznie dopiero piątego miejsca w klasyfikacji generalnej turnieju.
🇪🇸 Hiszpania 1982 – powrót na podium MŚ
Przywrócić utracony blask reprezentacji Polski zdołał w 1982 roku Antoni Piechniczek, chociaż przez wprowadzenie w naszym kraju stanu wojennego miał bardzo utrudnione zadanie. Biało-czerwoni przez pół roku nie rozegrali ani jednego oficjalnego meczu i z marszu ruszyli na mundial do Hiszpanii, gdzie obie fazy grupowe ukończyli na czele tabeli. W pierwszej zremisowali 0:0 z Włochami i Kamerunem oraz pokonali 5:1 Peru, a w drugiej ograli 3:0 Belgię po hat-tricku Zbigniewa Bońka i zremisowali 0:0 z ZSRR. W efekcie tego Orły w półfinale zmierzyły się ponownie z Italią. Niestety pozbawione zawieszonego za nadmiar żółtych kartek “Zibiego” tym razem poległy 0:2, a dublet ustrzelił Paolo Rossi. W finale pocieszenia nasza kadra wygrała 3:2 z Francją. Gole dla biało-czerwonych zdobyli: Andrzej Szarmach, Stefan Majewski i Janusz Kupcewicz, a dla Trójkolorowych trafiali: René Girard i Alain Couriol.
🇲🇽 Meksyk 1986 – ostatni mundial Polaków w XX wieku
Ostatni taniec Antoniego Piechniczka w roli selekcjonera nie poszedł zgodnie z oczekiwaniami, które były spore po trzecim miejscu “dorosłej” kadry na poprzednim mundialu oraz dobrych wynikach uzyskiwanych przez młodzieżówkę. Niestety zmiana pokoleniowa przyniosła w Meksyku tylko jednego gola, zdobytego w fazie grupowej przez Włodzimierza Smolarka w wygranym 1:0 starciu z Portugalią. Oprócz tego Orły w grupie zremisowały 0:0 z Marokiem i przegrały 0:3 z Anglią po hat-tricku Gary’ego Linekera. Dało to trzecie miejsce w tabeli, co poskutkowało awansem do 1/8 finału, gdzie nasi piłkarze musieli uznać wyższość Brazylii, która wygrała ten mecz aż 4:0.
Przeczytaj również: Rywale Polski na MŚ 2022. Z kim w Katarze zagrają biało-czerwoni? Poznaj przeciwników kadry Czesława Michniewicza
🇰🇷🇯🇵 Korea Południowa i Japonia 2002 – Pauleta katem Polaków
Z powrotem na MŚ po szesnastu latach przerwy kibice biało-czerwonych wiązali wielkie nadzieje, ale kadra prowadzona przez Jerzego Engela mogła pakować walizki już po dwóch spotkaniach fazy grupowej. W meczu otwarcia grupy D Polska przegrała 0:2 z Koreą Południową, a sześć dni później została rozgromiona 4:0 przez Portugalię po hat-tricku Paulety. Na otarcie łez naszym reprezentantom pozostało wygrane 3:1 w nieco rezerwowym składzie starcie ze Stanami Zjednoczonymi. Bramki dla Orłów zdobyli: Emmanuel Olisadebe, Paweł Kryszałowicz i Marcin Żewłakow, a dla rywali trafił Landon Donovan.
🇩🇪 Niemcy 2006 – powtórka z rozrywki
Obawy o powtórkę z rozrywki z 2002 roku zaczęły się już w momencie, w którym Paweł Janas ogłosił powołania na mundial A.D. 2006 w Niemczech. Na liście zabrakło m.in. Jerzego Dudka, Tomasza Frankowskiego i Tomasza Kłosa, którzy mieli spory wkład w udane dla naszej kadry eliminacje. Niestety niepokoje te znalazły odzwierciedlenie w rzeczywistości. Po porażkach 0:2 z Ekwadorem i 0:1 z gospodarzami biało-czerwoni swój trzeci mecz na tym turnieju rozegrali tylko o honor. Polska pokonała w nim 2:1 Kostarykę. Dublet ustrzelił wówczas Bartosz Bosacki, a rywale odpowiedzieli trafieniem Rónalda Gómeza.
🇷🇺 Rosja 2018 – klęska zespołu Nawałki
Po osiągnięciu ćwierćfinału Euro 2016 kadra pod wodzą Adama Nawałki i z Robertem Lewandowskim w składzie jechała do Rosji po coś więcej niż wyjście z grupy, a skończyło się tym samym, co na dwóch poprzednich mundialach z udziałem biało-czerwonych: pakowaniem walizek po rozegraniu zaledwie dwóch spotkań. Najpierw była porażka 1:2 z Senegalem, potem nastąpiły baty 0:3 z Kolumbią, a na pocieszenie biało-czerwoni pokonali 1:0 Japonię po golu Jana Bednarka.
Przeczytaj również: Losowanie grup MŚ 2022. Z kim w Katarze zagra reprezentacja Polski? Wyniki losowania i faworyci bukmacherów
📊 Polska na MŚ w liczbach
Kto zdobył najwięcej goli dla Polski w finałach mistrzostw świata? Który z Polaków ma rozegranych najwięcej spotkań na mundialu? Jakie było najwyższe zwycięstwo naszych piłkarzy? Te i inne statystyki znajdziesz poniżej.
Najwięcej goli*:
L.p. | Zawodnik | Liczba goli |
---|---|---|
1. | Grzegorz Lato | 10 |
2. | Andrzej Szarmach | 7 |
3. | Zbigniew Boniek | 6 |
4. | Kazimierz Deyna | 4 |
- | Ernest Wilimowski | 4 |
5. | Bartosz Bosacki | 2 |
- | Włodzimierz Smolarek | 2 |
*Stan na: 28.09.2022
Grzegorz Lato to jedyny polski król strzelców finałów mistrzostw świata (1974).
Ernest Wilimowski w meczu z Brazylią w 1938 roku zdobył 4 gole i jest to do tej pory najbardziej owocny występ naszego reprezentanta w dziejach mundialu.
Trzech Polaków zdołało ustrzelić hat-tricka na mundialu. Oprócz Ernesta Wilimowskiego są to: Andrzej Szarmach (1974, przeciwko Haiti) i Zbigniew Boniek (1982, przeciwko Belgii).
Robert Lewandowski dotychczas na MŚ zagrał w 3 meczach i nie strzelił ani jednej bramki.
Władysław Żmuda wystąpił w aż 21 meczach reprezentacji Polski na MŚ. To jedyny nasz kadrowicz, który wziął udział w aż czterech mundialach (1974, 1978, 1982, 1986).
Radosław Sobolewski to jedyny reprezentant Polski, który otrzymał na mundialu czerwoną kartkę. Sytuacja miała miejsce w meczu z Niemcami w 2006 roku.
Najwyższe zwycięstwo Polaków na mundialu to 7:0 z Haiti w 1974 roku.
Najwyższa porażka Polski na MŚ to 0:4. Taki rezultat padł w meczach biało-czerwonych z Brazylią (1986) i Portugalią (2002).
Najwięcej goli (16) reprezentacja Polski strzeliła na MŚ 1974.
Najmniej goli (1) Polska zdobyła na MŚ 1986.
Swój pierwszy mecz na mundialu Polacy wygrali tylko raz – 3:2 z Argentyną w 1974 roku.