Literatura to nieocenione źródło wiedzy, które jest niezbędne do ciągłego rozwoju w wybranej dziedzinie. Książki dostarczają nie tylko praktycznych porad, ale również inspirują do poszukiwania ciekawych rozwiązań. Chętniej sięgają po nie również fani zakładów bukmacherskich chcących dowiedzieć się więcej o świecie bukmacherki, strategiach i systemach gry oraz uzależnieniu od hazardu. Ułatwiamy dostęp do tych książek, publikując poniżej listę najciekawszych, zarówno polskich, jak i anglojęzycznych, książek o zakładach bukmacherskich.
Co znajdziesz w artykule?
Polskie książki o bukmacherce
W rodzimej literaturze znaleźć można ogromną liczbę ciekawych propozycji dla osób zainteresowanych światem zakładów. W większości dotyczą one strategii i systemów bukmacherskich, dzięki którym można stać się prawdziwym postrachem organizatorów zakładów. Na które książki o zakładach bukmacherskich warto zwrócić większą uwagę?
Bukmacherski profesjonalizm – A. Kwiatkowski
Arkadiusz Kwiatkowski to uznana postać w świecie literatury poświęconej zakładom bukmacherskim – w swoim dorobku ma między innymi książkę ,,Zakłady sportowe i bukmacherskie kontra multilotek”.
,,Bukmacherski profesjonalizm” to książka wydana w 2008 roku, która przeznaczona jest dla początkujących typerów. Autor przedstawia w niej kilka strategii gry u bukmachera, które pozwolą w bezpieczny i prosty sposób zainwestować swój kapitał. Można w niej również znaleźć informacje na temat tego, jak zostać profesjonalistą w dziedzinie obstawiania.
Stań się postrachem bukmacherów – B. Boruta
Bartłomiej Boruta stworzył rozbudowany poradnik, który jest doskonałą propozycją dla wszystkich osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z bukmacherką. Coś dla siebie znajdą także gracze bardziej zaawansowani, ponieważ propozycja pełna definicji oraz pojęć, które są szczegółowo wyjaśniane.
W książce ,,Stań się postrachem bukmacherów” znaleźć można znacznie więcej. Najważniejszym jej elementem są strategie i systemy bukmacherskie, dzięki którym typowanie ma stać się bardziej efektywne. Autor daje również graczom ogromną liczbę wskazówek, jak na przykład to, żeby odrzucić klubowe sympatie na rzecz chłodnej kalkulacji.
Systemy bukmacherskie – M. Opaliński
Marcin Opaliński w swojej książce wskazuje, że zawodowi gracze są w stanie osiągać dużo większe zyski, niż te, które zapewniają lokaty bankowe, czy też giełda. Ze względu na proponowane strategie, jest to raczej propozycja dla osób posiadających już pewną wiedzę na temat funkcjonowania zakładów bukmacherskich.
Autor przybliża zarówno najbardziej znany system bukmacherski jak progresja, ale również prezentuje bardziej skomplikowane strategie. Jedną z nich jest system antyryzykant, który polega na minimalizacji ryzyka związanego z obstawianiem. Inwestowane stawki rosną jeśli wygrywamy i spadają w momencie przegranych, a kwoty są częścią kapitału.
Czytaj też: Legalni bukmacherzy na YouTube – kogo warto śledzić?
Książki zakładach bukmacherskich: światowe bestsellery
Zaglądając do anglojęzycznej literatury, również można znaleźć ogromną liczbę propozycji, które pomogą pogłębić wiedzę na temat zakładów bukmacherskich. Dobrych książek o bukmacherce jest wiele, my przybliżamy trzy naszym zdaniem najciekawsze.
Mathematics in Games, Sports, and Gambling – R. J. Gould
Jedna z kultowych książek o tematyce bukmacherskiej. Autor w przystępny sposób tłumaczy, jak matematyka i rachunek prawdopodobieństwa wpływają na rezultaty osiągane u bukmacherów. Podaje przy tym wiele przykładów, między innymi ze świata NHL, w których teorie matematyczne znajdują realne zastosowanie przy typowaniu wyników spotkań.
Do „Mathematics in Games, Sports, and Gambling” powinni zajrzeć nie tylko bukmacherzy, którzy chcą dowiedzieć się, jak wykorzystać matematykę przy obstawianiu wyników. To doskonała propozycja również dla studentów i uczniów kierunków związanych z matematyką i rachunkiem prawdopodobieństwa.
Enemy Number One – The Secrets of the Uk’s most feared professional punter – P. Veitch
Patrick Veitch to jeden z najbardziej znanych graczy na całym świecie. Jeszcze przed 40. urodzinami stał się najlepiej zarabiającym hazardzistą w Wielkiej Brytanii. Swoją historią postanowił się podzielić w książce „Enemy Number One – The Secrets of the Uk’s most feared professional punter”, którą należy uznać bardziej za powieść fabularną, niż typowy poradnik.
Sama książka to historia zdolnego matematyka z Cambridge, który w ciągu kilku lat wygrywa w zakładach bukmacherskich ponad 10 milionów funtów. Po rekordowych wygranych stał się wrogiem bukmacherów, co odbiło się na jego życiu. Stał się ofiarą oszustów, był sądzony za zabójstwo, a finalnie zmuszono go do ucieczki. Jak zakończyła się ta historia? Dowiedz się tego z książki, naprawdę warto!
Sports Betting: Profiting from Point Spread – D. Fabrizio, J. Hunter
To zupełnie inne spojrzenie na świat bukmacherów. Autorzy przyglądają się zakładom od strony biznesowo-ekonomicznej traktując to jako czysty biznes. Sami siebie określają bardziej jak inwestorów, niż hazardzistów.
W swoim profesjonalnym spojrzeniu na bukmacherkę Daniel Fabrizio, Joseph Hunter przedstawiają sprawdzone przez nich strategie i systemy typowania, które przynoszą zyski. Typowane wydarzenia nie mają nic wspólnego z posiadaną wiedzą, czy też sympatiami do konkretnych zawodników lub drużyn. Liczy się jedynie chłodna kalkulacja i biznesowy zysk.
Warte uwagi książki o hazardzie i problemie uzależnienia
Obstawianie zakładów bukmacherskich to nie tylko rozrywka, ale również hazard, od którego można się uzależnić. Pisaliśmy o tym na naszym blogu, pisali o tym również inni. Poniżej najciekawsza propozycja z książek o hazardzie i uzależnienia od niego.
„Życie bez hazardu – …o tym, jak wyrwać się z nałogu” – G. Teodorczyk
Propozycja Grzegorza Teodorczyka to rozbudowany poradnik, który pełen jest informacji na temat tego, czym jest uzależnienie od hazardu, a także zmian które choroba wywołuje w życiu. Autor przedstawia fazy uzależnienia, z dużym naciskiem wskazując, gdzie jest cienka granica pomiędzy towarzyskim graniem, a patologicznym nałogiem.
Książka polecana jest wszystkim osobom mającym problem z hazardem oraz ich bliskim, rodzinom i znajomym. Na kolejnych kartach poradnika przedstawione są drogi, których pokonanie pomoże wyjść z nałogu.
Jak można zauważyć, istnieje całe spektrum książek o obstawianiu w zakładach bukmacherskich. Część z nich wprowadza gracza do tego świata, tłumacząc podstawowe kwestie, inne pomagają poznawać złożone strategie i systemy obstawiania. Przeczytanie każdej z nich, coś da, ale czy pomoże skuteczniej typować? O tym musisz przekonać się samodzielnie!