Przez ekspertów i kibiców uważana jest za najlepszą piłkarską ligę świata. Dostęp do jej oglądania mają mieszkańcy 212 krajów, a hitowe spotkania śledzi przed telewizorami nawet kilkanaście milionów osób. Co roku trafiają do niej znakomici piłkarze oraz trenerzy, których kuszą renoma, fanatyczni kibice i ogromne pieniądze. Premier League, bo o niej mowa, od lat elektryzuje piłkarskie środowiska. Poznaj ponad 15 ciekawostek, dzięki którym lepiej zrozumiesz jej fenomen.
Co znajdziesz w artykule?
- 1. Premier League pod dyktando Sir Alexa Fergusona
- 2. Ile waży puchar za zdobycie Mistrza Angli?
- 3. Poślizg Liverpoolu
- 4. Sześciu niezatapialnych
- 5. Rasowa dziewiątka – Alan Shearer
- 6. Argentyński killer
- 7. Ilu zawodników strzeliło 5 bramek w 1 meczu?
- 8. Który trener wytrzymał najdłużej na ławce w Premiership?
- 9. Na Brada można liczyć
- 10. Ile wynosi największa kwota jaką kluby angielskie wydały na transfery?
- 11. Najwyższa wygrana w Premier League. Co łączy te spotkania?
- 12. Największy comeback w historii ligi
- 13. Polskie bramki w Premier League
- 14. Ilu Polaków zagrało w lidze angielskiej?
- 15. Astronomiczna frekwencja
- 16. Kto zebrał najwięcej kartek w historii?
1. Premier League pod dyktando Sir Alexa Fergusona
Nie ma bardziej utytułowane trenera w erze Premier League (utworzona została w 1992 roku) niż Sir Alex Ferguson. Szkocki szkoleniowiec, który przez 27 lat prowadził Manchester United, wygrywał ją aż 13 razy, dzięki czemu Czerwone Diabły zostały najbardziej utytułowanym klubem piłkarskim w Anglii. Mało tego. Gracze z Old Trafford, za kadencji Fergusona, nigdy nie wypadli poza czołową trójkę. Niestety dla kibiców Manchesteru United, zdobyte w 2013 roku mistrzostwo pozostaje ostatnim na ich koncie…
Czy Manchester United skończy obecny sezon w TOP 4? Kurs u bukmachera Fortuna wynosi 1.25.
2. Ile waży puchar za zdobycie Mistrza Angli?
Gdyby w pewnym momencie legendarny szkocki trener Manchesteru United postanowił przenieść wszystkie zdobyte za krajowe mistrzostwo puchary do swojego domu, mógłby mieć z tym problem. Trofeum za wygraną w Premier League waży blisko 10 kilogramów. Sir Alex Ferguson miałby więc do przeniesienia 130 kg, czyli dokładnie tyle, ile waży najgrubszy piłkarz świata, Daniel Bratislav.
Na szczęście dla Szkota, swoją pomoc mógłby zaoferować mu Ryan Giggs. Skrzydłowy, który całą karierę spędził w barwach Czerwonych Diabłów również ma na swoim koncie 13 mistrzostwach tytułów.
3. Poślizg Liverpoolu
Dla wielu zespołów, Mistrzostwo Anglii jest najważniejszym trofeum do zdobycia, ważniejszym nawet niż wygrana w Lidze Mistrzów. Nikt jednak nie miał takiej obsesji na punkcie wygrania Premier League jak Liverpool. The Reds dominowali na angielskich boiskach w latach 60-, 70- i 80-tych, kiedy to seryjnie zdobywali mistrzostwa – łącznie wywalczyli ich 18. Wszystko zmieniło się, gdy ligę przemianowano na Premier League, wówczas piłkarze z miasta Beatlesów kilkukrotnie byli blisko tytułu, ale zawsze czegoś brakowało. Symbolem wieloletnich porażek jest poślizgnięcie się Stevena Gerrarda, które pozbawiło Liverpoolu mistrzostwa w sezonie 2013/2014.
Niekorzystną passę przełamał dopiero Jurgen Klopp, który ze swoim zespołem zdobył pierwsze mistrzostwo dla Liverpoolu od 30 lat.
4. Sześciu niezatapialnych
Liverpool jest jednym z sześciu klubów, które nigdy nie spadły z Premier League. Oprócz The Reds są to:
- Chelsea,
- Arsenal,
- Everton,
- Manchester United,
- Tottenham.
5. Rasowa dziewiątka – Alan Shearer
Przez lata, po angielskich boiskach biegało wielu znakomitych napastników. Wystarczy wspomnieć takie nazwiska jak Teddy Sheringham, Dwight Yorke, Michael Owen czy Didier Drogba. Żaden z nich nie może się jednak równać z Alanem Shearerem – najskuteczniejszym napastnikiem w historii Premier League. W sumie dla Blackburn i Newcastle strzelił on łącznie 260 bramek na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Anglii w 441 pojedynkach. Na drugim miejscu w tabeli najlepszych strzelców znajduje się Wayne Rooney z 208 bramkami (491 meczów). Top 3 zamyka Andy Cole z 187 bramkami (415 meczów).
6. Argentyński killer
Jedynym graczem, który ma obecnie realne szanse na dogonienie Alana Shearera w klasyfikacji najlepszych strzelców, jest Sergio Agüero. 32-letni napastnik, grający w Man City, jest wyjątkowo bezwzględny dla swoich rywali. Na poziomie Premier League nie trafił tylko przeciwko jednej drużynie, z którą grał, a był to zespół Bolton Wanderers. W spotkaniach z pozostałymi 32 drużynami trafiał przynajmniej jeden raz. Łącznie strzelił w Anglii 180 bramek (263 spotkania).
Sprawdź też: Jaki najlepszy bukmacher do piłki nożnej?
7. Ilu zawodników strzeliło 5 bramek w 1 meczu?
Obaj panowie mają na swoich kontach jeszcze inny rekord – zarówno Aguero, jak i Shearer strzelali w pojedynczym meczu po pięć bramek. Obok nich, dokonali tego jeszcze Dimitar Berbatov, Andy Cole oraz Jermain Defoe.
8. Który trener wytrzymał najdłużej na ławce w Premiership?
Przez lata Premier League była oazą spokoju dla trenerów. Podczas gdy wszędzie na świecie karuzela trenerska kręciła się w zawrotnym tempie, włodarze angielskich klubów stawiali na stabilizację. I tak ponad 20 sezonów na ławkach trenerskich swoich klubów zasiadali Alex Ferguson oraz Arsene Wenger.
Ponadprzeciętną lojalnością odznaczało się również wielu zawodników, którzy całe swoje kariery spędzali w jednym miejscu. Przykładem takiego gracza jest Ryan Giggs, który reprezentował Manchester United aż 632 razy w samej Premier League. Warto również wspomnieć o dwóch graczach Liverpoolu, który zagrali dla zespołu z Anfield Road ponad 500 razy – Jamie Carragher (508 występów) i Steven Gerrard (504).
9. Na Brada można liczyć
Żeby zagrać tyle spotkań, trzeba mieć iście końskie zdrowie. Takie na pewno miał Brad Friedel, amerykański bramkarz między innymi Blackburn, Aston Villi i Tottenhamu, który rozegrał najwięcej spotkań z rzędu. Dokonał tego w latach 2004-2012. Wyszedł wtedy na boisko w 310 kolejnych meczach. Do dzisiaj jest to niepobity rekord.
10. Ile wynosi największa kwota jaką kluby angielskie wydały na transfery?
Najwyższa wartość w historii ligi angielskiej to… ponad 2,1 mld euro! Tyle wydały kluby z Premier League na transfery w sezonie 2017/2018. Najwięcej wydali wówczas włodarze Manchesteru City, którzy na wzmocnienia wyłożyli ponad 317 mln euro. Dla porównania wartość wszystkich występujących w Polsce zawodników szacowana jest na około 150 mln euro.
Przeczytaj również: Newcastle buduje potęgę. Na co przeznaczą swoje miliardy?
11. Najwyższa wygrana w Premier League. Co łączy te spotkania?
9:0 to najwyższy wynik, jaki padł w Premier League. Takie spotkanie miało miejsce dwa razy – 1995 roku, Manchester United pokonał w takim stosunku Ipswich. Wynik ten został wyrównany w 2019 roku, kiedy to w identycznym rozmiarze, Leicester City pokonało Southampton. Oba te spotkania łączy jedno nazwisko – Schmeichel. W latach 90. w bramce MU stał Peter Schmeichel, a obecnym bramkarzem Lisów jest jego syn, Kasper.
12. Największy comeback w historii ligi
Rekordowym wynikiem pachniało również w spotkaniu pomiędzy Newcastle i Arsenalem w sezonie 2010/2011. Podopieczni Arsene’a Wengera prowadzili 4:0 już po 26 minutach. Ostatecznie mecz zakończył się jednak remisem 4:4, a wyrównująca bramka padła w 88 minucie. Do dzisiaj jest to największy comeback w historii Premier League.
13. Polskie bramki w Premier League
W tym pamiętnym spotkaniu z Leicester, pełne 90 minut rozegrał Jan Bednarek w barwach The Saints. Środkowy obrońca Reprezentacji Polski jest obecnie jednym z dwóch zawodnikiem, którzy regularnie występują w Premier League. Zdobył on także dwa gole na angielskich boiskach, dzięki czemu jest najlepszym strzelcem wśród Polaków. Oprócz niego, po jednej bramce w Premier League mają także Robert Warzycha i Marcin Wasilewski.
14. Ilu Polaków zagrało w lidze angielskiej?
W sumie w Premier League mieliśmy łącznie 17 zawodników. Najwięcej występów na swoim koncie ma Łukasz Fabiański, który do tej pory zaliczył ich 239. Szkoleniowcy pracujący na Wyspach szczególnie chętnie zatrudniali polskich bramkarzy. Ponad 100 występów w angielskiej lidze mają również Wojciech Szczęsny, Artur Boruc i Jerzy Dudek.
#matchday #coyi
Opublikowany przez Łukasza Fabiańskiego Środa, 1 lipca 2020
15. Astronomiczna frekwencja
Szybkość gry, znakomici piłkarze i ogromne emocje sprawiają, że trybuny podczas spotkań Premier League są wypełnione po brzegi. Kibice średnio zapełniają ponad 95% dostępnych miejsc. W sumie w sezonie 18/19 łączna liczba widzów na wszystkich spotkaniach przekroczyła 14,5 miliona. To najlepszy wynik spośród wszystkich lig w Europie.
16. Kto zebrał najwięcej kartek w historii?
Co prawda Vinnie Jones jest prawdopodobnie najbardziej agresywnym zawodnikiem w dziejach ligi angielskiej, ale to nie on przewodzi w klasyfikacji spraw dyscyplinarnych Premiership. Na pierwszym miejscu jest Gareth Barry, który w 653 meczach zarobił 117 żółtych kartek i 2 czerwone. Tym samym do niego należy, niechlubny rekord w ilości żółtych kartek. Na drugim miejscu w tej klasyfikacji jest Lee Bowyer z 98 zółtymi kartonikami i 3 czerwonymi w 397 spotkaniach. Natomiast w ilość czerwonych kartek przewodzi szkot Duncan Ferguson (6).
To wszystko (i o wiele, wiele więcej) sprawia, że liga angielska jest jedną z najlepszych i najbardziej wartościowych lig piłkarskich na świecie. Według portalu Transfermarkt.pl łączna wartość wszystkich zawodników w Premier League w obecnym sezonie wynosi 8,02 mld EUR! Druga w kolejności jest liga hiszpańska – 5,17 mld EUR, a podium zamyka Serie A – 4,56 mld EUR. Szczególną jej wartość, z resztą jak każdego innego sportu, który został zawieszony z powodu pandemii koronawirusa, fani piłki nożnej mogli docenić podczas zamrożenia rozgrywek. Na szczęście 17 czerwca piłkarze wrócili na angielskie boiska i ponownie typerzy mogą obstawiać mecze piłkarskie na najwyższym światowym poziomie!