Gry komputerowe wchodzą już na poważnie do świata bukmacherki. Coraz więcej bukmacherów zauważa jak rośnie ta branża i sami też dorzucają się do tego rynku (np. STS jest liderem wśród bukmacherów sponsorujących zawodników i drużyny esportowe) oraz wprowadzają specjalne oferty na ważne turnieje. Jedną z takich gier, która jest szalenie popularna na całym świecie jest gra komputerowa League of Legends. Dzięki dynamicznej rozgrywce, przyjemnemu dla oka wyglądowi, prostym regułom gry oraz możliwości bezpłatnego ściągnięcia gry zyskała ona sobie sporą rzeszę fanów na całym świecie. Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w tej grze to przygotowaliśmy esencję informacji, które pomogą ci wejść w ten świat.
Co znajdziesz w artykule?
Historia League of Legends
Gra League of Legends, w skrócie LoL, światło dzienne ujrzała pod koniec 2009 roku. Została wydana przez firmę Riot Games z Los Angeles, która obecnie znajduje się w strukturach chińskiego Tencent. Produkcja niezwykle szybko odniosła sukces. W ciągu zaledwie roku od opublikowania, pobrano ją milion razy. W 2011 roku liczba graczy grających w ciągu miesiąca wynosiła już 11.5 miliona. 3 lata później było już ich 67 milionów. A według ostatnich oficjalnie podanych statystyk, z 2017 roku, liczba ta stuknęła 100 milionów graczy! A jej popularność wciąż wzrasta, przez co należy dziś do niezwykle prężnie rozwijającej się branży esportowej, popularnej już wśród setek milionów widzów na całym świecie.
Warto tutaj odnotować, że rząd amerykański w połowie lipca 2013 roku, uznał LoL’a za pełnoprawny sport. To właśnie dzięki staraniom Riot Games na tym polu, gracze wyjeżdżający na turnieje LoL do USA, mogą otrzymać takie same wizy jak profesjonalni sportowcy w „klasycznych” dziedzinach sportu.
Zasady League of Legends: poradnik
W najczęściej stosowanym trybie gry (klasycznym), dwie pięcioosobowe drużyny stają naprzeciw siebie i walczą, która pierwsza z nich zniszczy wrogą bazę przeciwnika tzw. Nexus. Po drodze na przeciwległy kąt mapy mogą natknąć się na postacie drużyny przeciwnej, Wieże obronne, Minionów (sterowane przez komputer postacie) oraz Inhibitory (wrogie budynki). W zamian za zwycięstwo w pojedynkach z nimi dostają punkty doświadczenia i złoto, które mogą użyć na ulepszenie swojego bohatera (champion) kupując różne przedmioty w bazie.
Prócz trybu klasycznego są jeszcze dostępne dwa inne: 3v3 (Twisted Treeline) i ARAM (Howling Abyss).
Rymowany poradnik po LoL-u:
W przeciwieństwie do równie popularnej gry esportowej CS:GO, wybór map jest ograniczony tylko do jednej – Summoner’s Rift.
Średnio rozgrywka trwa około 30 minut. Natomiast najdłuższa rozgrywka podczas gier turniejowych wyniosła 94 min 40 sekund (LCK 2018 Spring, 20 stycznia 2018 r.).
Bohaterowie i typy klas
Działania w grze realizujemy za pomocą wybranego bohatera. Lista bohaterów jest niezwykle długa (liczy ona 138 postaci) i zróżnicowana, każdy z nich reprezentuje bowiem odmienny zestaw cech i umiejętności w kategoriach takich jak atak, obrona, czary czy stopień trudności. Są oni także podzieleni na klasy, w zależności od stylu gry. Mogą one obejmować:
- Obrońców: ich celem jest ochrona i przyjmowanie ataków,
- Wojowników: bohaterowie walki wręcz odpowiadający za ataki,
- Pogromców: szybko likwidują cele dzięki umiejętnościom bezpośredniej walki,
- Magów: operują czarami, które osłabiają wrogów,
- Kreatorów: odpowiadają za kreowanie gry oraz ochronę sojuszników,
- Strzelców: zadają rany z dużych odległości, choć uznawani są za delikatnych.
Jako, że każdy z championów posiada swoje unikalne cechy, to niezwykle kluczową umiejętnością jest przyswojenie sobie ich silnych i słabych stron. Dzięki temu, można wiedzieć kiedy i przeciw komu wybrać danego bohatera. Często najlepsi gracze specjalizują się w wąskiej liczbie bohaterów.
Największe turnieje LoL i pule nagród
Jedną z głównych aren walki dla profesjonalnych graczy League of Legends, są Mistrzostwa Świata organizowane przez producenta gry. Pierwsza edycja odbyła się w czerwcu 2011 roku w Szwecji podczas turnieju DreamHack. Pula nagród wynosiła wtedy 100 tysięcy USD. Za pierwsze miejsce, drużyna Fnatic zdobyła do podziału 50 tys. USD. Turniej oglądało ponad 1,6 mln fanów esportu na całym świecie. Natomiast podczas ostatniej edycji MŚ w 2018 roku, które odbywały się w Korei Południowej pula nagród wyniosła już blisko 6.5 mln USD. Zwycięska drużyna – Invictus Gaming – zgarnęła 2,4 mln USD, a sam finał w rekordowym momencie oglądało ponad 200 mln ludzi z całego świata.
Drugą najbardziej znaną imprezą organizowaną w ostatnich latach, był Intel Extreme Masters. Pierwsza edycja miała miejsce w 2011 roku, w Hannoverze (pula nagród 13,5 tys. USD). Natomiast ostatnia edycja odbyła się w Katowicach 2017 roku (pula nagród 150 tys. USD). Format tych rozgrywek jest obecnie zawieszony.
Oprócz wydarzeń międzynarodowych w skali globalnej, organizowane są od 2013 roku rozgrywki regionalne – League of Legends Championship Series (LCS) – które są eliminacjami do MŚ, dla drużyn z Europy (EU LCS) i Ameryki Północnej (NA LCS). Prócz nich można się spotkać także z innymi ligami światowymi jak na przykład LCK (League Champions Korea), LCL (LoL Continental League). W obecnej edycji LCS (Spring 2019) pula nagród wynosi 200 tys. USD.
Najlepsze drużyny i zawodnicy
Ze względu na ogromną popularność gry na kontynencie azjatyckim, to właśnie stamtąd pochodzą obecnie najlepsze zespoły. Według danych z kwietnia 2019 roku, pierwsze miejsce w rankingu globalnym zajmuje drużyna Invictus Gaming (Chiny), która zarobiła już blisko 2 mln dolarów. Całościowy współczynnik zwycięstw to 55 proc. Drugie miejsce to zespół europejski Fnatic (1,8 mln dolarów, 64% zwycięstw), zaś trzeci na liście jest zespół z Korei Południowej – Griffin (103 tys. Dolarów, 68% zwycięstw).
Wśród najlepszych graczy, aż 24 pochodzi z Azji – Korea Południowa (17 graczy), Chiny (7 graczy). Natomiast pierwsze osiem miejsc zajmują Koreańczycy.
Na pierwszym miejscu plasuje się gamer o nicku Faker. Jest to 22-letni Lee Sang-hyeok, który reprezentuje barwy SK Telecom T1. Po zaledwie jednym turnieju, został uznany za najlepszego gracza na świecie zajmującego pozycję środkową. W rozgrywkach posługuje się bohaterami takimi jak Ahri, Fizz, LeBlanc, Orianna, a także Zed. Do tej pory zarobił 1 175 927 dolarów.
Drugą pozycję w tabeli wszech czasów zajmuje 24-letni Lee “Duke” Ho-seong pełniący funkcję Top Lanera w zespole Invictus Gaming. W swojej dotychczasowej karierze zarobił 921 111 dolarów.
Natomiast trzecie miejsce przypadło w udziale Lee “Wolf” Jae-wan pełniący rolę Pomocnika w teamie SuperMassive. Do tej pory grając w LoL’a zarobił 913 084 dolarów.
Spośród najwyżej notowanych graczy z Polski, w rankingu znalazł się Marcin „Jankos” Jankowski (G2 Esports) zajmujący 65 pozycję na liście z zarobioną kwotą w wysokości 209 509 dolarów.
Obstawianie LoL. Na co zwrócić uwagę?
League of Legends jest grą, którą obserwują miliony ludzi na całym świecie. Podczas ostatniej edycji Mistrzostw Świata w Korei Południowej, finały rozgrywek śledziło nawet 205 mln osób! Tak duża popularność gry sprawiła, że zyskała ona również uwagę firm bukmacherskich, które coraz częściej w swoje ofercie dają możliwość obstawiania turniejów w LoL-a.
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że rozgrywki League of Legends nie są łatwe do analizy. Tutaj nawet jedna (nie)udana akcja może zmienić diametralnie wynik całego spotkania. Na co w takim razie warto zwrócić uwagę podczas obstawiania LoL? Oto kilka wskazówek dla początkujących graczy:
- Składy drużyn. Większość najlepszych teamów i zawodników pochodzi z Azji (Korea Płd, Chiny) i ich obecność lub brak może być ważnym czynnikiem przy podjęciu decyzji na kogo postawić.
- Ranga wydarzenia. W zależności czy typujemy pojedynki podczas Mistrzostw Świata czy turniejów mniejszej rangi, analiza meczowa może trudniejsza/łatwiejsza ze względu np. na dostępność informacji, etap rozgrywek, nie stosowane dotąd taktyki, które mają zaskoczyć przeciwników.
- Komunikacja w drużynie. Często pomijany czynnik, ale w przypadku gdy w drużynie występuje kilku zawodników z różnych krajów, to czy posługują się jednym, ojczystym językiem, czy też wspólnie wyuczonym np. angielskim, może wpływać na przepływ informacji pomiędzy nimi czyli na szybkość i klarowność komunikacji.
- Znajomość bohaterów. Każdy z graczy ma swoich ulubionych championów i wiedza, kim będą grali i w którym momencie jest bezcenna. Niektóre postacie zaczynają z niskiego poziomu, ale w trakcie rozgrywki zyskują na sile. I odwrotnie.
- Taktyka drużyn. Uważne śledzenie wielu rozgrywek pozwoli nam także zrozumieć, że zespoły dysponują zazwyczaj swoimi własnymi, wewnętrznymi strategiami i podejściem do gry. Niektóre są bardziej zorientowane na obiekty, inne na podstępne ataki względem drużyny przeciwnej. Dlatego tak istotne jest śledzenie statystyk związanych z grami danej drużyny, zanim podejmiemy konkretne działania. Nie oznacza to jednak, że trzeba zatracić się w morzu nieistotnych informacji, aby osiągnąć ostateczny sukces przy obstawianiu zakładów. Wystarczy skupić się na tych najważniejszych na początek jak np. bilans poprzednich meczów, H2H, statystyki graczy.
- Twitter. Warto śledzić zarówno ekspertów, którzy publikują na tym serwisie przeróżne statystyki, które mogą być pomocą w obstawianiu LoL (np. https://twitter.com/FionnOnFire, https://twitter.com/LeagueOfLegends, https://twitter.com/lolesports). A także warto śledzić konta zespołów sprawdzając jak wygląda ich dyspozycja, morale.
Wśród ofert na dany pojedynek można obstawiać m.in.:
- zwycięzcę pojedynku, mapy;
- liczba zabójstw dokonanych przez daną drużynę;
- pierwszy typ smoka w grze;
- największy multikill;
- suma gier;
- handicapy;
- dokładny wynik;
- kto jako pierwszy zniszczy Nexus;
- kto jako pierwszy zaliczy zabójstwo;
Prócz ofert przedmeczowych w ofercie bukmacherów można znaleźć także oferty live na wybrane pojedynki.
Jeżeli chcesz sprawdzić, który bukmacher jest polecany przez inny graczy do LoL’a, to sprawdź ranking bukmacherów e-sport. Znajdziesz w nim m.in. dostępne gry do obstawiania u bukmacherów.
Zdjęcie w tle: riotgames.com/en/press