Od 1992 roku każdy turniej piłkarskich mistrzostw Europy ma swoją oficjalną piosenkę. Hymny Euro może nie cieszą się taką popularnością jak utwory na mundial, ale nie da się ukryć, że zazwyczaj są pisane, produkowane i wykonywane przez gigantów głównego nurtu. Przyjrzyjmy się więc temu, co powstało do tej pory. Skupiamy się oczywiście tylko na oficjalnych piosenkach ME, więc np. “Koko Euro Spoko” z okazji polsko-ukraińskiego Euro 2012 nie znalazło się na tej liście.
Co znajdziesz w artykule?
- Hymny Euro: More Than a Game (1992)
- Oficjalny hymn Euro ’96: We’re in This Together
- Piosenka na Euro 2000: Campione 2000
- Oficjalny hymn Euro 2004: Força
- Piosenki na Euro: Can You Hear Me (2008)
- Oficjalny hymn Euro 2012: Endless Summer
- Piosenki na Euro: This One’s for You (2016)
- Hymny Euro: We Are the People (2020)
- Hymn Euro 2024: ???
Hymny Euro: More Than a Game (1992)
Obejmujący prawdopodobnie wszystkie dźwięki automatu perkusyjnego i syntezatora dostępne w tamtym okresie, oficjalny hymn Euro ’92 powstał w wyniku współpracy szwedzkich wokalistów Petera Jöbacka i Towe Jaarnek. Warto zauważyć, że utwór wyróżnia się dość kontrowersyjnym połączeniem brzmienia fletu i fletni Pana, a tekst opowiada o doświadczeniach związanych z byciem częścią drużyny piłkarskiej.
Oficjalny hymn Euro ’96: We’re in This Together
Ta epicka power-popowa perełka tak naprawdę powstała w 1978 roku, a później została wykorzystana podczas ME w 1996 roku, które odbyły się w Anglii. W nagraniu zespołu Simply Red gościnny udział wziął chór Umoja Singers Chorale. Pojawił się w nim również znakomity południowoafrykański trębacz – Hugh Masekela. Plemienne brzmienie utworu zmierza ku potężnemu, hymnicznemu zakończeniu. Przywodzi na myśl reprezentację Anglii, która swój udział w Euro ’96 zakończała po tym jak Gareth Southgate spudłował rzut karny w półfinale z Niemcami, którzy później sięgnęli po tytuł.
Piosenka na Euro 2000: Campione 2000
Plemienne dźwięki bębnów, syntezatory i beat charakterystyczny dla holenderskiej muzyki dance. Utwór “Campione 2000” brzmi jak coś prosto z klubu na Ibizie z czasów świetności trance’u. Okej, może nie aż tak dobrze. Poza tym zawiera dziwaczne wokale eurodance’owego króla, Martina Erikssona, znanego także jako E-Type, oraz popularne przyśpiewki kibicowskie, takie jak “Campione, Campione, ole ole ole”, które wciąż można usłyszeć na stadionach w całej Europie. Uznawany za klasyczny hymn Euro, “Campione 2000” wciąż rezonuje wśród fanów piłki nożnej i uważany jest za jeden z najlepszych utworów tego typu.
Przeczytaj również: Stadiony na Euro 2024 w Niemczech. Gdzie zostaną rozegrane mistrzostwa Europy w piłce nożnej?
Oficjalny hymn Euro 2004: Força
Zaczerpnięty z dobrze przyjętego albumu “Folklore” z 2003 roku, utwór “Força” Nelly Furtado został wybrany oficjalnym hymnem Euro 2004 w Portugalii, głównie ze względu na podwójne obywatelstwo wokalistki – kanadyjskie i portugalskie. To niewinny utwór pop, w którym wyraźnie słychać znajomy plemienny rytm bębnów. Krąży opinia, że to jeden z mniej wyrazistych tzw. hymnów Euro. W odróżnieniu od jej przełomowego singla z 2009 roku, “I’m Like a Bird” czy hitów “Maneater” lub “Promiscuous”, “Força” Nelly Furtado po prostu nie spełnia oczekiwań. Nie jest to zły utwór, ale też daleko mu do najlepszych.
Piosenki na Euro: Can You Hear Me (2008)
Hiszpański uwodziciel i król latynoskiego popu Enrique Iglesias ma w dorobku piosenkę wybraną na oficjalny hymn mistrzostw Europy w 2008 roku. W porównaniu do wielu innych utworów umieszczonych na tej liście, “Can You Hear Me” ma zupełnie inny charakter. Bez wnikliwej analizy ciężko zorientować się, że piosenka ta ma związek z piłką nożną. Jedyna aluzja do sportu znajduje się w teledysku. Ponadto utworowi temu daleko do np. “Hero”, który okazał się olbrzymim sukcesem. To nie jest hymn piłkarski, ani piosenka, która wzmaga entuzjazm przed nadchodzącym turniejem.
Oficjalny hymn Euro 2012: Endless Summer
Oficjalnym hymnem turnieju Euro 2012, którego współgospodarzami były Polska i Ukraina, został utwór stworzony przez niemiecką wokalistkę Oceana. Wiele osób czytających ten tekst zapewne kojarzy “Endless Summer”, ponieważ piosenka ta była znaczącym elementem gry wideo UEFA Euro 2012. Jednak ten pogodny, karnawałowy utwór brzmi tak, jakby został napisany dla innych krajów, zdecydowanie bardziej tropikalnych. Mógłby być hymnem mundialu w Brazylii lub Argentynie, a nie turnieju w Europie Środkowo-Wschodniej. Nie oznacza to jednak, że to zła piosenka. Ale nie można również nazwać jej udaną.
Piosenki na Euro: This One’s for You (2016)
W hymnie Euro 2016, “This One’s for You”, płomienny śpiew szwedzkiej wokalistki Zary Larsson połączył się z warsztatem francuskiego geniusza muzyki elektronicznej – Davida Guetty. To zaraźliwe nagranie taneczne z melodyjnymi refrenami emanuje wyczuwalnym letnim klimatem, niemal idealnie dostosowanym do pory roku, w której odbywa się turniej. W utworze znalazło się mnóstwo nawiązań do kibiców i do samej gry, a radosna, karnawałowa muzyka wprowadza w nastrój wielkiego widowiska piłkarskiego. Co ciekawe, przed rozpoczęciem Euro 2016 wyszło na jaw, że piosenka ta pierwotnie została napisana dla amerykańskiej wokalistki Ariany Grande.
Przeczytaj również: Losowanie grup Euro 2024. Podział na koszyki, wyniki losowania i terminarz spotkań
Hymny Euro: We Are the People (2020)
“We are the People” to zdecydowanie nie jest hymn piłkarski. Pasuje bardziej do reality show jako podkład do momentu, w którym ktoś odpada z gry. Czy słuchając go człowiek myśli o mistrzostwach Europy w piłce nożnej? Oczywiście, że nie. Jednak utwór ten faktycznie został zlecony jako oficjalny hymn Euro 2016! Bono, Martin Garrix i The Edge wiedzieli dokładnie, jaki jest cel tej piosenki, a mimo to zdecydowali się wypuścić coś takiego.
Hymn Euro 2024: ???
Meduza, OneRepublic i Kim Petras stworzą oficjalny hymn Euro 2024. Piosenka ma zostać ujawniona wiosną 2024 roku. Utwór ma oddawać ducha lata i towarzyszącego mu turnieju.
Wyświetl ten post na Instagramie
Foto: shutterstock.com