Liga Mistrzów to najbardziej elitarne rozgrywki klubowe na świecie. O wysłuchaniu hymnu Champions League z perspektywy boiska marzy każdy piłkarz. Nie każdy jednak może dostąpić tego zaszczytu. Co roku do fazy grupowej przystępują 32 najlepsze zespoły na Starym Kontynencie, które walczą o awans do wielkiego finału. Co jeszcze warto wiedzieć o Lidze Mistrzów? Poniżej ponad 11 ciekawostek o tych rozgrywkach.
Co znajdziesz w artykule?
- Fakty i ciekawostki na temat LM
- 1. Nowy szyld starej marki
- 2. Hymn Ligi Mistrzów
- 3. Puchar Ligi Mistrzów
- 4. Kto obronił tytuł Ligi Mistrzów?
- 5. Seedorf: 3 kluby, 3 mistrzostwa
- 6. Król Ronaldo
- 7. Elita nie dla wszystkich
- 8. 20 lat przerwy polskich zespołów od rozgrywek LM
- 9. 8:4 na Signal Iduna Park
- 10. Ogromna kasa do podniesienia
- 11. Najdroższa 11-tka LM warta ponad miliard euro
Fakty i ciekawostki na temat LM
Na sam początek rozgrzewka sportowa z ciekawostką. Zanim zobaczymy spotkania w fazie grupowej LM, przed nimi odbywają się rundy eliminacyjne. Czy wiesz ile zespołów bierze w niej udział? Łącznie jest to 55 zespołów, które w trakcie 5 etapów (runda pre-eliminacyjna, 3 rundy eliminacyjne, play off), walczą o 6 miejsc, które dają przepustkę do kolejnej fazy Ligi Mistrzów. 2 gwarantowane miejsca w fazie grupowej otrzymują zwycięzcy LM oraz Ligi Europy. Pierwsza ciekawostka za nami, czas na kolejne.
1. Nowy szyld starej marki
Liga Mistrzów w obecnej formie zadebiutowała w sezonie 1992/1993, kiedy to LM zastąpiła Puchar Europy Mistrzów Krajowych (inne nazwy: Puchar Europy lub Puchar Mistrzów). Tym samym ślady obecnej LM sięgają sezonu 1955/56, kiedy to właśnie 26 lutego 1955 Gabriela Hanota – francuski dziennikarza L’Équipe – zainicjował ideę klubowych rozgrywek na arenie międzynarodowej.
Wracając do lat 90′, to opiekę nad rozgrywkami przejęła wówczas UEFA, co miało uczynić przedsięwzięcie jeszcze bardziej prestiżowym i komercyjnym projektem – po latach można potwierdzić, że okazało się to sukcesem.
W pierwszej edycji Ligi Mistrzów wystąpiło osiem zespołów wyłonionych z eliminacji, które zostały podzielone na dwie grupy. Ostatecznie w finale rozgrywanym na Stadionie Olimpijskim w Monachium wygrali piłkarze Olympique Marsylia, którzy pokonali 1:0 AC Milan. Zwycięskie trafienie zaliczył Basile Boli.
Sprawdź też: Programy lojalnościowe🎖 i konta VIP u ✅ legalnych bukmacherów
2. Hymn Ligi Mistrzów
Jedną z oznak reorganizacji rozgrywek Ligi Mistrzów było pojawienie się oficjalnego hymnu Champions League. Dzisiaj jest to jedna z najbardziej rozpoznawalna melodia na świecie, którą wielu kibiców jest w stanie zanucić nawet w środku nocy.
Historia hymnu Champions League sięga XVII wieku, kiedy to niemiecki kompozytor Georg Friedrich Handel napisał utwór “Zadok the Priest”. Jego kompozycja została pierwszy raz zaprezentowana podczas koronacji brytyjskiego króla Jerzego II Hanowerskiego. Co ciekawe, stworzony blisko 300 lat temu utwór jest do dzisiaj wykonywany podczas uroczystości brytyjskich monarchów.
3. Puchar Ligi Mistrzów
Trofeum za wygranie Ligi Mistrzów jest ważący 11 kilogramów, mierzący 74 centymetry i wykonany ze srebra próby 925 puchar. Zwycięzca rozgrywek nie otrzymuje go jednak na własność. Puchar jest wypożyczany na okres 10 miesięcy, po których triumfator dostaje jedynie kopię pucharu – jest ona mniejsza od oryginału. Na właśność Puchar uzyskało tylko 5 klubów – ostatnim z nim został w 2006 roku FC Liverpool. W 2009 roku UEFA podjęła decyzję, że Puchar nie będzie przekazywany na stałe klubom, które bądź wygrał Champions League 5x razy lub 3-krotnie z rzędu. Zamiast tego zwycięzca może zrobić kopię 1:1.
Zobacz też: Polska marka eksportowa: STS – największy polski bukmacher
4. Kto obronił tytuł Ligi Mistrzów?
Taka sztuka udała się tylko Realowi Madryt w latach 2016-2018. Tym samym Królewscy zostali pierwszym zespołem, który obronił tytuł wygrany rok wcześniej, by w kolejnym roku zdobyć jeszcze trzeci tytuł z rzędu. Za każdym razem na ławce klubu z Madrytu zasiadał Zinedine Zidane. Jest on drugim obok Carlo Ancelottiego trenerem, który wygrał Champions League trzy razy.
5. Seedorf: 3 kluby, 3 mistrzostwa
Cztery tytuły ma na swoim koncie Clarence Seedorf. Co ciekawe, holenderski pomocnik wygrał Champions League w barwach aż trzech klubów – Ajaxu (sezon 1994/1995), Realu Madryt (1997/1998) i AC Milan (2002/2003 oraz 2006/2007).
6. Król Ronaldo
To jednak nie Seedorf jest najbardziej utytułowanym zawodnikiem w historii Ligi Mistrzów. Tytuł ten należy do Cristiano Ronaldo, który podnosił puchar mistrzów do góry aż 5 razy.
Portugalczyk jest również najskuteczniejszym zawodnikiem w historii rozgrywek. W 171 spotkaniach zdobył aż 130 bramek – 15 więcej niż Lionel Messi. Czwarty w tym zestawieniu jest Robert Lewandowski, który trafiał do siatki 68 razy. (stan na wrzesień 2020).
7. Elita nie dla wszystkich
Mimo że pierwotna koncepcja Ligi Mistrzów uległa zmianie – mogą w niej grać również zespoły nie będące mistrzami danego kraju – to wiele europejskich nacji dalej nie doczekało się swojego reprezentanta w Champions League. Są to:
- Litwa, Łotwa, Estonia, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Albania, Czarnogóra, Azerbejdżan, Armenia, Gruzja, Kazachstan, Irlandia, Irlandia Północna, Walia, Mołdawia i Islandia.
8. 20 lat przerwy polskich zespołów od rozgrywek LM
Długo problem z powrotem do elity miał również mistrz Polski. Po 20 latach posuchy, w sezonie 2016/2017 awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów wywalczyła Legia Warszawa. Wcześniej w Champions League zagrał Widzew Łódź (sezon 1996/1997) oraz Legia Warszawa (1995/1996).
Stołeczny zespół trafił wówczas do grupy z Borussią Dortmund, Sportingiem Lizbona i Realem Madryt. W sześciu spotkaniach Legioniści wywalczyli cztery punkty co dało im awans do fazy pucharowej Ligi Europy.
9. 8:4 na Signal Iduna Park
W czwartek kolejce pamiętnego dla kibiców Legii sezonu Ligi Mistrzów, Wojskowi przegrali na Signal Iduna Park w Dortmundzie aż 8:4 z tamtejszą Borussią. To dzisiaj jest to rekordowy mecz pod względem liczby bramek zdobytych w jednym meczu.
Poprzedni rekord należał do piłkarzy Monaco i Deportivo La Coruna. W sezonie 2003/2004 Francuzi wygrali 8:3.
10. Ogromna kasa do podniesienia
Liga Mistrzów to ogromna oglądalność, która przyciąga wielkich sponsorów. Ci chętnie dorzucają sporo pieniędzy do budżetu rozgrywek, który następnie jest dzielony między kluby. Jak więc łatwo się domyślić, do zgarnięcia jest sporo gotówki. Liverpool, zwycięzca poprzedniej edycji Ligi Mistrzów, za wygraną w rozgrywkach zainkasował łącznie około 107 mln euro (premie za wynik, pieniądze za prawa telewizyjne i ranking). Natomiast w tegorocznej edycji rekord pobił Bayern Monachium – zarabiając ok. 120 mln euro!
Za sam awans do fazy grupowej kluby otrzymują około 15 mln euro. To więcej niż roczny budżet Lecha Poznań, który wynosił w sezonie 2019/20 niespełna 14 mln euro.
Gdzie obstawiać Ligę Mistrzów? Sprawdź Ranking Legalnych Bukmacherów z ofertami specjalnymi
11. Najdroższa 11-tka LM warta ponad miliard euro
Kilkanaście milionów euro ma się nijak do kwoty miliard euro (dokładnie 1,107,000,000 euro) – a właśnie tyle warta jest wyceniana jedenastka najdroższych piłkarzy, którzy wystąpili w tym sezonie Ligi Mistrzów. Największą wartość miał Kylian Mbappé (180 mln euro), a najmniej Andrew Robertson (FC Liverpool) – “zaledwie” 64 mln euro. Dla porównania, wartość wszystkich piłkarzy występujących w Ekstraklasie szacowana jest na … 150 mln euro.
Pomimo tego, że na początku sezonu 19/20 legalni bukmacherzy i eksperci, z resztą jak i w trakcie rozgrywek, do zwycięstwa typowali Manchester City, to w tegorocznej edycji LM po puchar sięgnął Bayern Monachium z R. Lewandowskim w składzie. Kurs na MC wynosił 4.30, a na Die Rotten – 11.00 (źródło) A kto tym razem wygra w tym wyjątkowym – korona wirusowym – sezonie 20/21 LM ? Czy czeka nas podobna niespodzianka? Obecnie wśród 5 faworytów wymienia się*:
- Man City (BETFAN – kurs 5.10),
- Bayern Monachium (BETFAN – kurs 5.50),
- Liverpool (BETFAN – kurs 7.50),
- PSG (BETFAN – kurs 9.60),
- Real Madryt (BETFAN – kurs 10.50)
*Stan kursów na 10.09.2020
Źródła: